(17.50 hodin)
(pokračuje Milan Brázdil)

O to víc si myslím, opravdu těch 14 miliard do zdravotnictví patří. A nebudu opakovat to, že tady byla covidová aféra, že jsou tu uprchlíci a tak dále. Važme si našich zdravotníků, patří jim poděkování. A ty peníze nejdou jenom na tu péči, ale i do jejich platů. A ty platy, se asi shodneme, stále ještě nejsou na takové úrovni, ti lékaři, zdravotníci, sestřičky odchází mimo republiku a my si je tu udržíme tím, že jim nabídneme slušný plat a samozřejmě i další věci, jako dobré chování, vzdělání nebo dobře organizované vzdělávání. Já vám děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Já mnohokrát děkuji za dodržení času. Musím konstatovat v tuto chvíli, že v 17.55 tato schůze bude přerušena, protože tak jak jste si odsouhlasili, tak v 18 hodin začne 22. schůze. Tak pouze v tuto chvíli vystupující pan poslanec Oldřich Černý, pokud je tady, tak musím konstatovat, že vás budu muset v 17.55 přerušit. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Oldřich Černý: Děkuji za slovo, počítám s tím. (Předsedající: Děkuji.)

Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, vážená vládo, vláda se rozhodla zkrátit platby za státní pojištěnce o 14 miliard korun. Hnutí SPD s tímto krokem, a tedy s návrhem zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, zásadně nesouhlasí. Jak ve včerejším článku uvedl Zdravotnický deník, podle předsedy klubu KDU-ČSL Marka Výborného návrh na snížení platby za státní pojištěnce nijak neohrozí dostupnost, kvalitu ani rozsah zdravotní péče. No a pak jsou zde fakta, která ukazují pravý opak.

Již na začátku února, tedy několik týdnů před vojenským konfliktem na Ukrajině, uvedl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek, že VZP je připravena případný vyšší schodek, který může vzniknout snížením plateb za státní pojištěnce, pokrýt z rezerv. Očekává ale, že zčásti může výpadek kompenzovat příznivý hospodářský vývoj. Znovu upozorňuji, že toto jeho vyjádření přišlo několik týdnů před začátkem války na Ukrajině. Tedy hovořit nyní o tom, že výpadek bude kompenzován příznivým hospodářským vývojem, je naprostý nesmysl. Na tom se, myslím, shodneme všichni. Ten výpadek kompenzován nebude, jelikož víme, jaká je nyní situace, jaké jsou předpovědi a co nás všechno čeká. Tudíž bych očekával, že když se situace za poslední 2,5 měsíce tak hodně změnila, že vládní pětikoalice od těchto plánů ustoupí nebo je alespoň podstatně zmírní. Bohužel se tak zatím nestalo.

Již tehdy na začátku února navíc předseda Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich uvedl, že snížením plateb za státní pojištěnce se rezervy zdravotních pojišťoven téměř vyčerpají a příští rok bude nutné platby státu navýšit. Co to tedy znamená? Snížením plateb za státní pojištěnce se vyčerpají rezervy, které již tak jsou i vzhledem k situaci na Ukrajině napjaté. Co pak? Budou zdravotní pojišťovny bez rezerv? Na plány vlády ještě před vypuknutím krize na Ukrajině v únoru reagovalo například i Sdružení ambulantních specialistů, jehož členové jsou lékaři, kteří mají vlastní soukromou praxi. Toto sdružení již v té době doslova bilo na poplach. Jeho předseda tehdy uvedl - cituji: "O svá vlastní zařízení se stát bude schopen finančně postarat jinou cestou, zatímco ambulance tuto možnost nemají. Vrátíme se tak před rok 2019, kdy Ministerstvo zdravotnictví finančně významně preferovalo státní poskytovatele zdravotních služeb, zatímco ordinace specialistů stále více živořily. Jde o vývoj, s nímž během dohodovacího řízení na letošní rok nikdo nepočítal, ale finanční stabilitu poskytovatelů a kvalitu a dostupnost péče začíná ohrožovat. Finance nastavené úhradovou vyhláškou pro rok 2022 tedy stačit nebudou. Týká se to zejména všech chirurgických oborů, kterým rostou náklady na spotřební materiál, zvýšení cen energií pak pociťují zejména obory technické, například kardiologie či gastroenterologie." Konec citace.

To vyjádření předsedy Sdružení ambulantních specialistů přišlo v době, kdy se například cena benzinu a nafty pohybovala lehce nad 30 korunami. Ještě 28. února ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek předpokládal, že se schodek pojišťovny v souvislosti s plánovaným zmrazením plateb za státní pojištěnce téměř zdvojnásobí, a to z původně předpokládaných necelých 6 miliard korun na 11. V té době se ale pořád ještě počítalo s možností příznivého hospodářského vývoj, jelikož si nikdo nepřipouštěl ty obrovské důsledky invaze Ruska na Ukrajinu. Od té doby vzrostly ceny pohonných hmot a zemního plynu o desítky procent. Do naší země přišly statisíce ukrajinských uprchlíků, se kterými tento vládní návrh v únoru vůbec pochopitelně nepočítal. Zdravotnictví se tím dostává na hranu svých možností -

 

Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Pane poslanče, je 17.55 hodin, já si dovolím vás přerušit. Váš čas samozřejmě poté dostanete znovu. (Poslanec Černý: V pořádku. Děkuji za pozornost.)

Ještě než v tuto chvíli přeruším projednávání této schůze, tak si dovolím přečíst ještě dvě omluvy. Omlouvá se pan poslanec Milan Feranec mezi 18. hodinou do půlnoci ze zdravotních důvodů a pak tady mám omluvu paní místopředsedkyně Věry Kovářové, a to dnes mezi 17.40 do 19.15 z rodinných důvodů.

Takže v tuto chvíli se schůze přerušuje a v 18 hodin zahájíme 22. schůzi, kdy předám řízení schůze paní předsedkyni Poslanecké sněmovny. Děkuji mnohokrát.

 

(Schůze přerušena v 17.56 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP