(10.30 hodin)
(pokračuje Věra Kovářová)

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru k projednání? Není tomu tak. A vidím zde ještě další návrhy, o kterých bychom měli hlasovat. Jsou zde návrhy pana poslance Kotta prodloužit lhůtu o 20 dnů, a poté pana poslance Bendla zkrátit lhůtu o 30 dnů.

Nyní bychom hlasovali o návrhu prodloužit lhůtu o 20 dnů. Pan poslanec Kott se hlásí, prosím.

Vážené dámy, vážení pánové, já se omlouvám, ale na 10.30 máme napevno bod, můžeme dojet, prosím, toto hlasování? Ano, prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Josef Kott: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já, i na základě toho, co tady přednesl pan ministr, stahuji svůj návrh.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji. Pan poslanec Bendl.

 

Poslanec Petr Bendl: Já taktéž, pan ministr tady slíbil standardní projednávání, stahuji svůj návrh.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji, oba návrhy tedy byly staženy a já konstatuji, že jsme přikázali tento návrh k projednání zemědělskému výboru jako garančnímu, končím projednávání tohoto bodu a všem děkuji. Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji.

Nyní předávám řízení schůze, budeme pokračovat napevno zařazeným bodem, a tím je Představení vládní strategie zvládání ukrajinské krize.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, omlouvám se za drobné zpoždění, že nezačínáme přesně v 10.30, ale bylo potřeba si ujednotit postup v rámci otevření následujícího bodu. Děkuji vám za trpělivost a vstřícnost.

 

A já tedy otevírám další bod, který je dnes pevně zařazen, a to je

 

115.
Představení vládní strategie zvládání ukrajinské krize

K tomuto bodu vám byl 11. května tohoto roku elektronickou poštou rozeslán materiál, který byl později doručen jako sněmovní dokument 781, a já prosím, aby se slova ujal místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuji vám za slovo, vážený pane místopředsedo, paní ministryně, páni ministři, kolegyně poslankyně, kolegové poslanci. Děkuji za tuto příležitost a já vám slibuji, že tady nebudu obstruovat, a naopak se budu snažit, abychom se dostali k diskusi.

Chci, aby vystoupili rezortní ministři se svými plány strategie, já tomu zkusím dát nějaký střechový úvod a posléze bych byl rád, a dohadovali jsme se o tom tak, aby se otevřela i klasická rozprava, nejelo se jenom cestou přednostních práv, a aby se mohli skutečně dostat do té rozpravy i řadové poslankyně a řadoví poslanci se svými připomínkami.

Na začátek jenom krátké shrnutí. Ruská invaze už je tady téměř osmdesát dnů, my jsme se ocitli v situaci, která byla bezprecedentní, a chci jenom předestřít, že žádné plány na tuto situaci v České republice neexistovaly. Existoval jeden velký plán na migrační vlnu velkého rozsahu, která byla kvantifikována na 20 000 uprchlíků měsíčně. My jsme měli 20 000 uprchlíků v podstatě za první týden naší krize a ve scénářích, které jsme měli nalinkované, jsme se z toho zeleného do toho černého, který mimochodem vyžaduje instrument nouzového stavu, tak jak to v něm bylo zadefinováno, dostali během několika dní. Tedy veškeré ty reakce na to musely být rychlé, operativní a úplně nové.

Už v podstatě o tom prvním krizovém víkendu jsme vytvořili základní systém, který existuje doteď, to znamená Národní asistenční centrum pomoci Ukrajině, které sídlí na Kloknerově ulici v Praze na centrále hasičů, a pod to byla zařazena Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině v každém z krajů České republiky. Byl to princip vstupní brány do České republiky rychlého, efektivního odbavení, součinnosti policie, odborů azylové a migrační politiky, úřadů práce, všech patřičných orgánů, které vlastně ve velmi krátkém a rekordním čase při lustraci a dodržení bezpečnostních kritérií umožnily vstup lidí z Ukrajiny, kteří prchali před válkou do České republiky, na trh práce, umožnily jim konzumovat výdobytky sociálního systému, nenechaly je bez peněz a nenechaly ani bez přístřeší.

Co je také základní a je potřeba si to uvědomit: my jsme tady minule poslouchali některé výstupy z průzkumu STEMu, ale dva základní nezazněly: 70 % lidí v České republice podporuje pomoc uprchlíkům z Ukrajiny a 63 % dospělé populace v České republice se nějakým způsobem aktivně zapojilo do pomoci ukrajinským migrantům. Je to úžasné vysvědčení pro naši společnost, úžasný obrázek, a je to něco, na co můžeme být všichni pyšní. To není nějaký souboj opozice versus koalice, to není souboj mezi kraji a vládou. Jistě, o mnoha věcech budeme diskutovat, ale to je celospolečenská záležitost, kde Česká republika jako stát uspěla. Prokázali jsme, že umíme pomáhat a že naše pověst jako země, která je zahleděná do sebe, není pravdivá, a v rozhodných chvílích také uspějeme a zvládneme to. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP