(16.50 hodin)
(pokračuje Maláčová)

Jinak si myslím, že jsou to skutečně velmi drahé návrhy, a proto je potřeba se spíše v předvolební kampani skutečně shodnout napříč politickým spektrem na tom, jak dostát tomu, co jsme slíbili, tři stovky nad zákonnou valorizaci, a zároveň pak řešit ty systémové věci, na kterých je napříč politickým spektrem shoda, aby se pak z toho hlasování nestalo to, co se stalo u přídavků na dítě, že prošly v podstatě téměř všechny pozměňovací návrhy a celkové náklady jsou u přídavků na děti téměř 9 miliard korun. Myslím si, že toto hrozí i u tohoto návrhu zákona.

Takže to, co říká sociální demokracie, je: pojďme tři stovky nad zákonnou valorizaci a pak řešit systémové změny. A tam bych chtěla ještě říct, že velmi podporuji poslanecký návrh pana poslance Maška, aby se pomohlo, co se týká důchodových nároků záchranářů. Nicméně jak jsme teď ten pozměňovací návrh, o kterém jsme nevěděli, že bude předkládán, projeli, tak je legislativně neproveditelný. To znamená, že teď na poslední chvíli hledáme cestu, jak ho upravit, aby se přijmout dal a aby byl proveditelný. To znamená, to je skutečně důležité v tuto chvíli, protože ten pozměňovací návrh podporuji.

Jinak jak jsem poslouchala tu debatu, tak mi, a to je skutečně dokument, který chybí v poslední době, tak bychom chtěli zpracovat na Ministerstvu práce a sociálních věcí do konce týdne takový nějaký základní fact sheet, kde budou základní fakta, a mít je o důchodovém systému, protože věci, které tady zaznívají nesprávně, se opakují v podstatě každoročně u každé debaty o důchodovém systému. Myslím si, že jsou to věci, které třeba platily v devadesátých letech nebo platily do roku 2012, ale v tuto chvíli už ty legislativní úpravy jsou jiné, takže připravíme ten dokument.

A poslední poznámka, kterou mám, tak pro ty, kteří to nevědí: vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, Česká správa (sociálního zabezpečení) má na svém webu veškeré potřebné statistiky o důchodovém systému, to znamená o výši důchodů, o struktuře, kdo jaký čerpá důchod, a všechny potřebné související informace. To znamená, každý z vás, kdo potřebuje tyto informace znát, se může kdykoli, když si dáte do vyhledávače Česká správa sociálního zabezpečení - statistiky - důchody, tak si to může okamžitě vytáhnout.

Kdybych to měla shrnout, ještě připomínám, že podporuji pozměňovací návrh k záchranářům, ale v tuto chvíli je legislativně chybně napsán, a hledáme cestu, jak ho co nejrychleji opravit, aby mohl být přijat. Děkuji.

 

: Děkuji. Nyní pan poslanec Bláha se hlásil z místa, poté registruji paní poslankyni Sommerovou, že nám chce něco sdělit. Prosím, pane poslanče.

 

: Vážené kolegyně a kolegové, mám příležitost, aby mě jednou paní ministryně poslouchala. Doufám, že bude poslouchat. Když budete naslouchat třeba i vy, abyste si vzali trošku nějaký mustr, jak dál.

Základní věcí, kterou pokud chceme změnit důchodový systém, jsou informace. Bez informací se nejsme schopni posunout. To znamená, že žádné stránky Ministerstva práce a sociálních věcí nenahradí to, pokud bychom zřídili aplikaci, kterou by každý měl v mobilu, tak jako máme v mobilu banku, a v ten okamžik kdykoli se budu chtít podívat, kolik důchodu mám našetřeného, tak se můžu podívat. Je to o tom, že vlastně bychom měli změnit celé to, kudy se ubíráme v rámci tvorby důchodů, a nechat to na lidech. To znamená, že opravdu svobodně by se každý rozhodl: chci jít do důchodu v šedesáti, v pětašedesáti, v padesáti, ve čtyřiceti, v osmdesáti - je to na těch lidech, a hlavně na momentálním rozpoložení. Žádné výjimky. Výhody určitých skupin jsou nepřípustné, protože to znevýhodňuje ty ostatní.

Jak můžeme říct, že záchranář je na tom hůř než třeba pekař? Pekař pracuje v teple, jenom v noci, neustále v prachu. A takhle bychom mohli jít po x jiných profesích. Takhle to přece nejde. My bychom to měli nechat na těch lidech. To znamená, že budeme mít v mobilu aplikaci, představte si to, v mobilu máte aplikaci, tu si otevřete a řeknete: Jsem mladý, do důchodu chci jít v pětašedesáti, můj důchod, který bych chtěl, by byl 20 000 měsíčně. Okamžitě vám ta aplikace ukáže, kolik musíte přispívat do důchodového systému.

Ale co je důležité? Nemůžeme nadále mít daňovou soustavu tak, jak ji máme, že člověk odvádí daň normální, daň sociální a daň zdravotní, protože každý to využívá jinak. Každý to jinak zneužívá, anebo to vůbec nečerpá. A v ten okamžik lidé, kteří jsou zodpovědní, kteří pracují, kteří odvádějí, kteří nečerpají, jsou znevýhodněni oproti těm, kteří celý ten systém zneužívají. Tak si představte, že víte, kolik odevzdáváte státu, to máte v té aplikaci, a neustále si tam šetříte, a na druhé straně víte, kolik čerpáte od státu. To znamená, kdykoli jdete na jakýkoli úřad, kde chcete nějaké služby, tak se vám to samozřejmě logicky odečítá. Jdete k doktorovi, čerpáte služby státu, odečítá. A v ten okamžik vy si tvoříte ten polštář, který máte, ze kterého může být vypočítán ten důchod. A dostáváte se do toho, že začnete přemýšlet o tom, jestli je výhodné zneužívat systém, neodvádět na důchody, neodvádět do státní kasy, protože hromada lidí, která dneska spadla do těch problémů, ve kterých je, jsou právě ti, kteří třeba pracovali půl života načerno, kteří prostě měli tři zaměstnání, která ale ve výsledku nikdy nebyla zdaněná.

A to je věc, která by nám obrovsky pomohla v tom směru, že lidi by se zapojili sami do systému a přestali by zneužívat. A my bychom mohli dokonce i těm lidem říci: Budete mít daleko větší důchody a nebude nás to stát více. A víte, z jakého důvodu? Protože ušetříme na obsluze. Ušetříme na úřednících, na doktorech a na všech sociálních pracovnících, kteří jsou dneska potřeba. Takže není potřeba absolutně se děsit, že s důchodovou reformou nebo s tím, že do budoucna nebudeme mít peníze na důchody. Ale je potřeba změnit celý systém a zapojit lidi do toho, jak budou přistupovat k tvorbě důchodů.

Na začátku si zvolím, že chci jít do důchodu v pětašedesáti, ale na konci života nebo v padesáti najednou zjistím, že jsem nemocen a že bych chtěl odejít dřív. A jelikož jsem poctivě pracoval a nezneužíval systém, tak už tam mám našetřeno tolik, že budu mít ten důchod daleko větší. Nebo v průběhu důchodového věku, to znamená, že celého svého pracovního věku najednou zjistím, mám lepší povolání, chci přispívat do systému víc, systém by mi to umožnil, tím pádem bych měl větší důchod. To všechno je potřeba zohlednit v budoucí daňové reformě. Pokud bude mít paní ministryně zájem, rád jí to představím. Děkuji.

 

: Děkuji. Pokud paní ministryně nechce uplatnit přednostní právo, tak nyní paní poslankyně Sommerová a pak bychom se posunuli.

 

: Vážený pane předsedající, dovolte mi pro stenozáznam a média nahlásit chybu, ke které došlo při projednávání předchozího bodu programu v novele zákona o podporovaných zdrojích energie, sněmovní tisk číslo 870. Při hlasování číslo 177 o povinném přimíchání biopaliv do benzinu jsem hlasovala proti a na záznamu mám pro. Nezpochybňuji hlasování a vítám, že Sněmovna navýšení biopaliv odmítla, což věcně odpovídá mému postoji, a dokazuje to předchozí hlasování číslo 176 o pozměňovacím návrhu poslance Třešňáka. Děkuji.

 

: Děkuji. Paní poslankyně, musím vás částečně volat k věci, ale chápu, že bylo potřeba to přednést. Nyní paní ministryně Maláčová. Můžeme se tedy vrátit k současnému bodu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP