(11.00 hodin)
(pokračuje Čižinský)

Já jsem mluvil o tom - vždyť přece jsme v podvýboru pro exekuce a ten systém řešíme - já jsem tady přece ani vteřinu nemluvil o tom, že se něco změní do minula. Dokonce ve středu, když jsme tady schvalovali tu úpravu, tak jsem právě upozorňoval na to, že teritorialita by platila do budoucna. To znamená, nerozumím tomu, proč jsem tady podezírán, že jsem hovořil o budoucnosti a o tom, že se budou slučovat exekuce z pěti do jednoho, u pěti exekutorů do jednoho exekutora. Mluvil jsem o tom, že situace byla podobná skutečně za premiéra Zemana a za pana ministra Němce, kdy komplexní problém se měl řešit a chtěl se řešit jednoduše, a výsledkem byly exekuce, které skutečně do nejhorší situace nakonec dostávají stát a daňové poplatníky, protože nás jako stát přišly skutečně velmi draho, protože tři čtvrtě milionu lidí dostaly mimo systém placení daní, do černé nebo do šedé zóny. A bavil jsem se o tom, že atmosféra je v tuto chvíli tady bohužel podobná.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Bartošek s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vaším prostřednictvím, k panu místopředsedovi Filipovi, já bych ho požádal, aby příště pouze řídil schůzi a nekomentoval, kdo jakým způsobem bude v rámci klubů hlasovat. A pouze pro vaši informaci, kolega Jan Čižinský není členem KDU-ČSL. Tak to pro pořádek. My se s tím vypořádáme, to věřte, a my jako klub KDU-ČSL máme a víme, jakým způsobem budeme hlasovat.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. S faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Petr Dolínek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Dolínek: Děkuji. Prostřednictvím pana předsedajícího, k panu předsedovi Bartoškovi. Chápu, že to vyvolalo potřebu říct jednotlivé nástroje a semlít tady de facto páté přes deváté, což je správně, chápu, že je to nějaký postoj, já to respektuji. Jenom jedna nepřesnost tam byla: vy jste řekl, že paní ministryně nepředložila návrh řešení důchodové reformy. Paní ministryně ho má, takže prosím, když už tady chcete dehonestovat všechny, jak tady nesedí ministři, to se shodneme, ani jeden tady dnes není přítomen, tak paní ministryně to předložila, paní ministryně to vypracovala, její expertní tým svoji práci odpracoval a myslím si, že nástroje, které sociální demokracie navrhla, jsou nástroje, které jsou pro budoucnost akceptovatelné a řeší daný problém. A mrzí mě, že u takto technického bodu, s kterým hluboce nesouhlasím, do toho vnášíte politikum, které tam vůbec nepatří. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Bartošek bude reagovat faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. Pane místopředsedo, k panu poslanci Dolínkovi, vaším prostřednictvím, očividně se chováte jako gentleman a vaši ministryni hájíte, přestože ona sedí venku a mohla by reagovat sama. Přišlo by mi logičtější, kdyby se účastnila jednání, protože se to týká jejího resortu, ona by se jistě ráda k tomu vyjádřila a svoji úžasnou a skvělou důchodovou reformu by nám tady určitě ráda obhájila, včetně toho, že by nám tady asi dokázala obhájit i to, že ve státním rozpočtu poklesly peníze na výstavbu obecních bytů v rámci fondu rozvoje bydlení a další úspěšné kroky této vlády. Čímž pouze říkám, že jestliže tato vláda anebo kdokoliv chce řešit celou situaci, není to pouze o trestu, je to i o motivaci a nabídnutí řešení. To bylo předmětem mého vystoupení.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Faktické poznámky další nejsou, takže se vracíme k těm, co jsou přihlášeni do obecné rozpravy. Přednost mají přihlášky elektronické. Na řadě je pan poslanec Jaroslav Foldyna, po něm pan poslanec Petr Beitl. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji za slovo. Já vlastně už ani nevím, jestli je to vystoupení, nebo jestli si přicházím ulevit, protože jsem poslouchal tu diskusi a vlastně vycházím z reality života lidí v Ústeckém kraji. Heleďte, kdyby byla, přátelé, ta naše politika sociální tak dobrá, tak by se počet lidí ve vyloučených lokalitách nezvyšoval, nezvyšoval by se počet vyloučených lokalit, ale opak je pravdou. Ti nepřizpůsobiví se přizpůsobili tomu vlídnému humanistickému přístupu, který se tady předvádí, to znamená, rozdávají se peníze lidí, kteří chodí do práce, těm, co do práce nechodí. Jim se to šíleně líbí, takže stále se zvětšujou počty a rozšiřujou ulice a zoufalí starostové to řeší opatřením o bezdoplatkové zóně. Teď je to třeba Česká Lípa, paní starostka Vojtilová (Volfová) musí řešit situaci v České Lípě, a vyhlašujou několik ulic. A já chci, ať to vyhlásí všichni, protože ta politika, kterou tady reprezentuje - a Petře, promiňte, že mluvím bez toho, že jsem řekl předsedajícímu - není přece možné se takhle k té věci stavět. My vlastně 800 000 lidí v Ústeckém kraji odepisujeme. Přijedete do našeho kraje a řeknete: to je krásnej Děčín. Přijďte v pět hodin večer, přijďte v sedm hodin večer do Děčína IV, projděte se tam, co je tam krásnýho. Tam běhaj děti, že ani za Husáka tam neběhalo tolik dětí! Víte, co mají společného? Že se o ně nikdo nestará. Vůbec nikdo. Ony se narodily jenom proto, aby jejich rodiče čerpali dávky. A rodiče tam pochodujou s dalším miminkem a paní už má bříško a jsou připraveni. Kdy se to zastaví? Ta druhá skupina lidí je totálně naštvaná.

Takže kdo tady vytváří to napětí v té společnosti? No přece my. Ti Romové sem nechodí odhlasovávat ty zákony, to děláme my jak tupci. My rozdáváme peníze pracujících lidí těm, co nepracují! Víte, kolik vzrostlo těch smažek, těch lidí, kteří žijí na pervitinu v těch ulicích - Divišova a já nevím, jak se všechny jmenujou, Purkyňova, a všechno, jak se tam schází, kolik je tam poházenejch stříkaček? A taky žijou jenom z toho, že prostě nemakaj, občas něco vykradou, auto, aby měli na ten pervitin. To je realita Ústeckého kraje, 820 000 lidí žije v tomto kraji, přicházejí o cenu svých nemovitostí. Protože u nás klesá ta cena. Takže když chcete vyčistit sídliště, třeba v Mladé Boleslavi, kde jsou lukrativní byty, no tak se domluvíte s nějakou agenturou, která vám zajistí byty ve Šluknovském výběžku. Starostové Jiříkova, Šluknova, Varnsdorfu, Rumburku - zeptejte se jich, v jakých žijou problémech! A co ti obyčejní lidé, kteří platí ze svých peněz naši činnost, to znamená tento parlament, co platí ty dávky těch nepřizpůsobivých? (Hovoří velmi emotivně, naléhavě.)

Zeptejte se těch slušných kluků, těch cigánů, s kterýma já chodím do hospody. Nevím, kolikrát tady ty humanisti, co tady breptaj o těch věcech, chodí do hospody. Já sedím s tím cigánem, který zaměstnává 100 lidí, a říká mi: Ty vole, Jardo, já se stydím. Když vidí to, co tam vyvádějí v Teplicích, jak tam řvou na ty policajty, a ten policajt musí stát jak blbec, protože neví, kterej idiot ho natáčí na telefon, aby mu zítra nedali přes prsty! Tu situaci nenávisti v tý společnosti, tu máme na svědomí my, že nechceme realisticky přistoupit k řešení těchto problémů.

Ano, tento zákon je strašně důležitý. Ano, je docela nedokonalý. Je tam celá řada nedokonalostí, pojďme pracovat dál. Ale pojďme ho nejdřív schválit, aby aspoň nějakou část naděje těm starostům a lidem v těch krajích, kde s tím musí žít, na severní Moravě, v Ústeckém kraji, abychom jim nějakou dali. Ale přestaňme tady vytvářet dojem toho, že se tady někomu chce ubližovat. To není pravda. My jsme jim už ublížili tím, že jsme vytvořili tenhle systém, ve kterém jsme degenerovali hodnoty. Ta děcka chodí do školy a říkají: Já půjdu na sociálku. Ony si myslí, že peníze jsou podložené jen v bance a na sociálce, a nic jiného, žádná práce. Za to nese odpovědnost politická reprezentace, majorita, my, co tady sedíme! Pojďme to změnit! Pojďme to ještě přitvrdit, protože oni jsou přizpůsobiví, oni vědí, že když je to horký, že už si na to nikdy nesáhnou. Oni vědí, že jestliže dostane přes prsty, že musí to dítě poslat do školy, že nemůže řvát. Tuhle jsem ve 4.20 hodin ráno vylezl z okna a myslel jsem, že omdlím. Přijel tam frajer k baru a pustil na plná kola - já myslel, že přijela Matějská. A nikdo to neřeší, protože ti policajti dělají radši, že to nevidí.

Musí se to řešit! Žádná humanita. Tenhle přístup, na tomhle se prostě rodí nenávist, a já nechci, abychom byli v nenávisti. Ti kluci v těch žlutejch vestách, když choděj v neděli a říkaj mi: Dobrý den, pane Foldyna, vidíte, my tady makáme, a přesto když sháním byt a zavolám, že se jmenuju tak, tak mi řeknou, že byt nemá. A jsou to slušní. Za to neseme odpovědnost my.

Tento zákon pomůže narovnat ty vztahy. A pojďme ještě hledat další kroky a další zákony, abychom to srovnali. Díky. To byla moje poznámka. Děkuju. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP