(10.20 hodin)
(pokračuje Vostrá)

Tímto významně koukám na pana kolegu Michálka, protože já si samozřejmě uvědomuji, že on ve svém přednostním právu tam chce zařadit napevno jiný bod, nicméně jenom chci upozornit, že se jedná o jedno hlasování, že všechny výbory se svými kapitolami už podle tohoto harmonogramu, přestože není schválen, se vypořádaly, zač předsedům jednotlivých výborů děkuji, a myslím si, že tímto jedním hlasováním bychom měli dát do souladu harmonogram s tím, v jakém stavu teď je státní závěrečný účet projednáván. Proto mi dovolte, abych i touto nezvyklou cestou požádala pana kolegu Michálka, zda by nepřehodnotil svůj návrh a ten bod, který zařazoval pevně nebo chtěl ho zařadit napevno ve čtvrtek na 11 hodin, což je pandemická situace a její postup, zda by byl tak laskav a nemohli bychom se domluvit, že by ho zařadil jako bod druhý po tom jednom hlasování o časovém harmonogramu. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, v každém případě hlasovatelný návrh. Jako další do rozpravy písemně je přihlášen pan poslanec Lukáš Černohorský, připraví se pan poslanec Kaňkovský.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl jenom navrhnout, že bychom bod číslo 330, sněmovní tisk 360, zařadili v rámci třetích čtení za body 326, nebo pardon, 327, protože tam je blok těch dvou zákonů týkajících se elektronizace zdravotnictví. Tento bod by měl být relativně rychlý. Jedná se o to finální hlasování ohledně rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za velice stručný návrh. Pan poslanec Kaňkovský k pořadu schůze, připraví se pan poslanec Benešík.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré dopoledne, vážený pane předsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, kolegové. Dovolte mi, abych vás požádal o pevné zařazení bodu číslo 550, což je stanovisko Poslanecké sněmovny k dlouhodobému pronásledování politických oponentů, náboženských a etnických menšin a k nelegálním odběrům orgánů v Čínské lidové republice. Navrhuji pevné zařazení ve dvou variantách. Ta první je zítra, ve čtvrtek, ve 12.30 hodin a ta druhá varianta v pátek 9. 7. ve 13.30.

Tento bod jsme tady navrhovali na projednání už v prosinci roku 2019. Reagovali jsme na petici několika tisíc občanů České republiky, která byla předána zde v Poslanecké sněmovně, a mezi petenty je celá řada významných českých osobností kulturního, společenského života i řada politiků. Pokud se týká právě politiků, tak je mezi nimi i premiér České republiky Andrej Babiš.

Jak jistě víte, tak dodržování, respektive nedodržování lidských práv v Čínské lidové republice je dlouhodobě kritizováno ze strany všech možných mezinárodních společenství. Česká republika zatím zaujala podpůrné stanovisko pro petenty, kteří se zastávají organizace Falun Gong, ale i dalších skupin utlačovaných v Čínské lidové republice. Jsou to političtí vězni, jsou to národnostní menšiny, jako jsou Ujgurové, Tibeťané, ale také další náboženské skupiny. Týká se to křesťanů, ale i dalších náboženských denominací.

V České republice se tímto problémem zabýval Senát, který již před více než jedním a půl rokem přijal jednoznačné stanovisko, které podporuje utlačované menšiny v Čínské lidové republice, vyjadřuje jim podporu a vyzývá českou vládu i českého prezidenta, aby na mezinárodním poli vyvinuli jednoznačnou aktivitu proti potírání lidských práv v Čínské lidové republice. Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednal petici na podporu utlačovaných praktikujících Falun Gong až v červnu tohoto roku. Bylo to samozřejmě dáno zčásti, ten odklad, i lockdownem a 8. června petiční výbor přijal své usnesení, které také jednoznačně podporuje petenty zmíněné petice a zároveň také vyzývá vládu k jednoznačným krokům.

Jsem přesvědčen, že teď jsme na řadě my, poslanci zde na plénu, abychom projednali tento bod a schválili příslušné usnesení. Usnesení je nachystáno už právě z toho roku 2019. Já vám jej rozešlu - předsedům jednotlivých poslaneckých klubů. Jsme připraveni případně vaše podněty na úpravu tohoto usnesení do toho našeho návrhu zavzít a velmi vás prosím o podporu tohoto návrhu. Znovu říkám ty varianty: buď zítra ve 12.30, anebo v pátek 9. 7. ve 13.30 hodin. Děkuji vám za pozornost i za podporu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Jen upřesním. Byl jsem upozorněn, na pozvánce došlo k jinému číslování. Ten bod je 515 v tuto chvíli na pozvánce.

Pan poslanec Benešík, připraví se paní poslankyně Hyťhová.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, vážená vládo, možná jste zaregistrovali, že situace na moravsko-slovenské hranici je trochu vyhrocená. Je to dáno tím, že Slovensko se rozhodlo, že uzavře většinu hraničních přechodů proto, aby mohlo lépe kontrolovat příchozí a odchozí vzhledem k pandemické situaci. Tento krok činí obrovské problémy jak na slovenské, tak na české straně. Já jsem ze Stání, naše místní část Květná má hraniční přechod na Slovensko, takže jsem s touto situací konkrétně konfrontován. Nejedná se zdaleka jenom o moji obec. Jedná se o celou řadu míst ve Zlínském kraji, ale taktéž v Moravskoslezském kraji a v Jihomoravském kraji.

Dochází k tomu, že toto opatření nerespektuje místní reálie, kdy často občané bydlící v České republice na území České republiky musí několik desítek metrů přejet po slovenské straně, aby se dostali například do práce nebo do školy, a tato opatření toto velmi ztěžují, protože jsou stavěny zátarasy, jsou stavěny zábrany, a slovenská strana toto evidentně neodhadla a nereflektuje. Jedná se také o to, že řada našich občanů má nemovitosti kolikrát pár stovek metrů od hranice a nedostane se k nim. Mají tam příbuzné, mají tam přátele, o které se často starají, protože jsou třeba starší nebo jsou nemocní, a oni se k nim prostě nemohou dostat, protože toto opatření nerespektuje malý pohraniční styk. Samozřejmě jedná se taktéž o naše spoluobčany z vnitrozemí, kteří jedou na Slovensko na dovolenou nebo pouze projíždějí Slovenskem buď za obchodem, nebo na dovolenou.

Já jsem mluvil s ministrem zahraničních věcí, mluvil jsem s ministrem vnitra, kteří přislíbili, že se budou situací zabývat, ale je to záležitost vlády. Slovenská vláda údajně je ochotna s českou vládou jednat, jak tuto situaci řešit. Můžu vám říct, že opravdu je to pro spoustu lidí existenční problém, záležitost, která jim nabourává jejich život ve velkém, a proto bych byl moc rád, aby vláda České republiky, zejména předseda vlády, nám dneska sdělil, jak tuto situaci na moravsko-slovenském pomezí chce řešit se slovenskou vládou.

Jedná se také o to, že pokud zůstanou některé přechody otevřené, tak se tam začnou tvořit štrúdly. V Hrozenkově, pokud vím, se opravuje komunikace. Je to jeden z těch přechodů, který je otevřený, Starý Hrozenkov - Drietoma. Jaká tam bude kalamita pro místní lidi, když jiné přechody jsou uzavřeny a doprava se bude soustředit právě pouze na několik málo míst, jako je například Starý Hrozenkov? To jsou prostě věci, které těm lidem neskutečně komplikují život.

Ti lidé se potřebují dostat za prací. Slovensko slíbilo, že bude udělovat výjimky, ale ty výjimky se budou týkat, alespoň tak jsem to pochopil, toho zdravotnického hlediska, že nebude potřeba karanténa pro pendlery a podobně, ale pokud ten pendler to má do práce přes hranici z jedné nebo z druhé strany 5 kilometrů nebo 300 metrů a teď to má z ničeho nic, protože prostě ten jeho přechod je zavřený, 20 nebo 50 kilometrů, tak je to obrovská komplikace. Proto bych byl velmi rád, abyste podpořili bod Informace vlády o situaci na česko-slovenské hranici, který navrhuji zařadit na dnešek na 12. hodinu. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další k pořadu schůze s přednostním právem pan místopředseda Pikal. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP