(Jednání pokračovalo v 17.30 hodin.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené poslankyně, vážení poslanci, uplynula doba pro pauzu na poradu poslaneckého klubu ČSSD a máme tady pevně zařazený bod na 17.30 hodin. (O slovo se hlásí poslanec Bartoš.) Ano, předseda Pirátů Ivan Bartoš, prosím.
Poslanec Ivan Bartoš: Já jsem se přihlásil s přednostním právem, ale už se všichni rozcházeli, protože si sociální demokracie vzala pauzu na jednání klubu. Zní to tak eufemisticky... Proč se tak stalo? No protože měl být k projednání tisk o platu pedagogických pracovníků, kde jsme chtěli zafixovat 130 % platu k průměrné mzdě v České republice, nastavit ten mechanismus, aby se platy pedagogů upravovaly každý rok a nebylo z toho politikum v Poslanecké sněmovně. Mělo se to projednat, sociální demokracie si vzala pauzu. Nyní tedy jdeme projednávat energetický zákon.
Opět tedy jako při minulém jednání Sněmovny se nejedná o nic jiného než blokovat projednání tohoto původně vládního zákona, jeho senátní verzi. Mě to velmi mrzí, ale evidentně není v zájmu vládních stran vůbec tento tisk doprojednat a učitelům nabídnout perspektivu v jejich povolání, která se nebude odvíjet od toho, co kteří politici slíbí v kampani nebo následně hlasují ve Sněmovně.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takže máme na programu pevně zařazený bod
11.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných
zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
a zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy
v energetických odvětvích a o změně některých zákonů
(energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 870/ - druhé čtení
Projednávání tohoto bodu jsme zahájili dne 26. května. Obecná rozprava byla přerušena, protože na 17. hodinu byl pevně zařazený další bod. Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček a zpravodaj garančního výboru, což je hospodářský výbor, poslanec Pavel Pustějovský. Připomínám, že jsme v prvém čtení přikázali tento sněmovní tisk k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Dále tisk iniciativně projednal zemědělský výbor. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 870/1 až 5.
Budeme tedy pokračovat v přerušené obecné rozpravě, do které se přihlásili - ano, mám tady poznamenáno, že přerušeno - ano, pan poslanec Zahradník už ví, že byl přerušen. Takže bylo přerušeno vystoupení pana poslance Zahradníka a k faktické poznámce byl v danou chvíli přihlášen pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Takže pane poslanče, ano, máte slovo. Ale k faktické byl zároveň také potom - až dovystoupíte - tak s faktickou byl přihlášen pan poslanec Ferjenčík, jestli si tedy ještě pamatujete, na co jste chtěl reagovat. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Zahradník: Děkuji, pane místopředsedo. No pamatuji, nepamatuji, ale určitě jsou věci, na které je třeba využít každou příležitost a tyto věci připomenout. Já bych dneska tedy skoro po týdnu chtěl připomenout nejprve podporované zdroje, co to je. Určitě to není uhlí. Uhelná komise doporučila odejít od uhelné energetiky do roku 2038, vláda ale má určitý rozpor. Je tam část ministrů tlačících, prosazujících časnější termín 2033. Jak to dopadne, nevíme. Vláda nakonec žádný z těch termínů neschválila, vzala pouze doporučení komise na vědomí a zadala Uhelné komisi, aby ještě argumentačně upřesnila, podpořila ten časnější termín, což je tedy docela zajímavé.
Otázka jádra. Stále se nemůžeme dobrat k dokončení třetího čtení takzvaného lex Dukovany. S výstavbou náhradního jaderného zdroje za dosluhující dukovanský reaktor, případně budování nové kapacity, se zdá, že mizí v nedohlednu.
Zato tedy fotovoltaika, ta má velkou podporu. Dneska jsem četl, že pan ministr Brabec slibuje veliké investice, nárůst z 2,2 GW stávající kapacity fotovoltaiky na 7 až 14 GW za vynaložení obrovského množství miliard korun. Otázka je, co bude vyrábět energii, když bude tma nebo když bude v zimě zataženo, nebude svítit sluníčko. Samozřejmě že to budou drahé paroplynové zdroje za běžných kapacitních plateb, které budou platit občané.
Konečně poslední věc, teplárny. Teplárny jsou drceny narůstající cenou povolenek. Ty už dneska přesahují 50 eur za tunu CO2. Teplárny nevědí, co dál, některé se už chystají na ukončení činnosti. Otázkou je, zdali se podaří Sněmovně schválit nějaký dotační program, který by teplárnám pomohl s touto situací se vyrovnat. Já tedy tím pádem končím své vystoupení, dám prostor pro podrobnou rozpravu a také aby bylo možné načíst pozměňovací návrhy. Děkuji za pozornost. (Silný hluk v sále.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí pan poslanec Leo Luzar, připraví se pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Prosím, pane poslanče, máte slovo. Já vás požádám o klid v jednacím sále. Prosím.
Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážený pane ministře, vážená vládo, dámy a pánové, dovolte mi, abych v obecné rozpravě představil své dva pozměňovací návrhy a požádal vás samozřejmě také o jejich podporu v případném třetím čtení tohoto návrhu. První návrh, který bych rád předložil, je drobná úprava, změna zákona o pohonných hmotách, který je obsažen v této novele. Tato změna nebo tento návrh má jeden dopad pro nás všechny motoristy. Tato změna by mohla umožnit, aby bylo možné realizovat... (Obrací se na předsedajícího se žádostí o zjednání klidu).
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já vás požádám o klid ještě jednou, protože pan poslanec se nemůže v klidu vyjádřit.
Poslanec Leo Luzar: Děkuji, pane předsedající. Tato změna, kterou navrhuji, by měla umožnit, abychom my všichni motoristé a spotřebitelé, uživatelé, získali aktuální informace o cenách pohonných hmot. Tady apeluji na možnost 21. století, to znamená vzdálený přístup k údajům a datům, aby mohly vznikat aplikace, které by motoristům ukázaly, jaká je aktuální cena pohonných hmot na čerpacích stanicích v jejich okolí, popřípadě po trase, kterou chtějí cestovat.
Tento můj návrh zavádí jednoduchý bod v § 5, kdy je provozovatel povinen zajistit zveřejňování aktuálních cen motorového benzinu, motorové nafty a alternativních paliv způsobem umožňujícím dálkový přístup. Tato jedna věta umožní, aby se naplnily daty aplikace různých provozovatelů čerpacích sítí, které možná v mobilech máte. Když najdete kolonku aktuální cena paliva, zjistíte, že je prázdná, protože samozřejmě konkurenční boj, to si řekněme, a když se najde někdo, kdo tu odvahu má a zveřejní to, tak velice rychle ty údaje stahuje, protože zjistí, že okolí tyto údaje nezveřejňuje a připravuje se buď o výhodu, nebo nevýhodu té své transparentnosti. ***