(10.20 hodin)
(pokračuje Gajdůšková)

Proto se jako sociální demokracie snažíme dlouhodobě zlepšit podmínky pro rodiny s dětmi, a to nejenom zvyšováním přídavků, ošetřovného, podporou mateřských škol, vytvářením podmínek pro dostupnost péče o ty nejmenší děti, ale i robustním systémem podpory prorodinné politiky, například na krajích, kde pracuje síť krajských koordinátorek prorodinné politiky. Prostřednictvím této koordinace jsou podporovány aktivity podporující rodiny s dětmi, ale zásadní je nastavení prorodinné politiky ze strany státu. Přídavky na děti by podle mě měly být na dítě, bývaly plošné v devadesátých letech, ale pan ministr Vodička, tehdy za ODS, tento princip překlopil, tento princip plošnosti podpory dětí byl zrušen a byl zaveden adresný systém. Vypadalo to docela pěkně, problém byl v tom, že tento krok adresnosti vyvolal velkou potřebu narůstání administrativy ve vztahu i třeba k tomu poskytování rodinných přídavků, vyvolal velké náklady na administrativu tohoto systému. A postupně, jak už zde bylo řečeno, se z přídavku na dítě stala chudinská dávka. To opravdu není dobře.

Proto budu hlasovat pro vládní verzi a nemohu podpořit pozměňovací návrh kolegyň Pastuchové a Aulické, jakkoliv si obou dam velmi vážím, na snížení koeficientu životního minima na 3,0 životního minima, který stanovuje limit pro přiznání nároku. Vládní návrh, ten, který máme předložen jako tisk, navrhuje tento limit na 3,4násobku životního minima. To znamená, že na přídavek dosáhne více rodin, zejména těch, kteří mají běžné příjmy.

Podpořím také návrh změny místní příslušnosti krajských poboček Úřadu práce z místa trvalého pobytu na místo bydlení oprávněné osoby. My jsme si vlastně ještě minulý nebo předminulý týden zažívali, že lidé v podstatě nemohli ty věci řešit, protože velká část lidí dneska má trvalý pobyt jinde, než fakticky bydlí. To by bylo zase na dlouhou debatu, ale prostě to tak je. Proto se domnívám, že i tento návrh, jakkoliv možná způsobí trošku problémy úřadům práce, je v této chvíli správně. Ministerstvo práce k němu původně dalo neutrální stanovisko, já se ale domnívám, že pro to lze hlasovat, a znovu se přimlouvám za to, abychom se drželi vládní podoby v koeficientech, které jsou tam stanoveny, protože naše děti si to opravdu, opravdu zaslouží. Potřebujeme je, je to největší bohatství, které máme. Děkuji vám za podporu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S přednostním právem se mi v této rozpravě hlásila paní zpravodajka. Ještě chviličku musí počkat paní poslankyně Aulická.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane předsedající. Já, vaším prostřednictvím, k paní poslankyni Gajdůškové: není to návrh kolegyně Pastuchové a Aulické, ale Pastuchové a Dražilové. Jenom pro upřesnění.

Já bych si dovolila jako zpravodajka tohoto výboru přednést legislativně technickou úpravu, mám to v usnesení výboru pro sociální politiku.

Legislativně technická úprava zní: Za dosavadní text pozměňovacího návrhu poslance Juchelky označeného v souhrnu pozměňovacích návrhů písmenem g) se vkládají následující body:

1. V § 54 odstavce 2 větě první se slova "a v § 62 odst. 5" zrušují.

2. V § 63a odstavce 1 větě třetí se text "6 a odstavec 7" nahrazuje textem "5 a odstavec 6".

3. V § 63a odstavec 2 větě druhé se číslo "6" nahrazuje číslem "5".

4. V § 69 odstavce 1 písmeno d) se číslo "6" nahrazuje číslem "5". Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Také vám děkuji. Teď je přihlášena do rozpravy paní poslankyně Aulická.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji za slovo, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, je vidět, že s kolegyní Pastuchovou jsme slavné, ale asi u jiného bodu. Já jsem si nemohla odpustit říct prostě tuto záležitost.

Ale teď k věci, kterou projednáváme. Já bych před samotným hlasováním ještě měla opravdu pro nás podstatné otázky přímo na paní ministryni Maláčovou. Mně je i líto, že je tady vlastně sama, protože se to určitě nebude týkat jenom samotné paní ministryně, ale měl by to být vlastně pohled téměř celé vlády na to, co bych chtěla zodpovědět právě před tím, než budeme hlasovat.

Nám se při tomto návrhu sešlo několik pozměňovacích návrhů, které hovoří víceméně různá pojetí a různá přepracování vládního návrhu. Na druhou stranu, nejsou vlastně ani úplně špatné, některé nám hovoří z duše a s některými bychom potřebovali právě říci to, jaký na to samotná vláda, respektive možná teď už jenom paní ministryně Maláčová, má pohled. Jedná se nám především o pozměňovací návrh pana kolegy Juchelky, který hovoří o možnosti dočerpání celého rodičovského příspěvku na dítě, pokud se narodí další dítě a na první dítě nebyla možnost dočerpat rodičovský příspěvek ve výši dnes 300 000 korun. Já se ptám, jestli by nám paní ministryně Maláčová dnes neřekla: stále se bavíme o tom, že tato částka 300 000 korun je náhrada za ušlou mzdu v době, kdy se staráme o své dítě, anebo je to dávka k dítěti, respektive na dítě, protože to má i další navazující návaznosti i v dalších projednáváních a v dalších návrzích? My jsme to vždy považovali právě za náhradu ušlé mzdy v době, kdy se staráte o dítě, ale rodičovský příspěvek za několik let doznal mnoho faktických změn, ale mnoho opravdu velkých, a pro nás je teď tedy důležité, aby bylo řečeno ze strany vlády, jaké pojetí tento rodičovský příspěvek vlastně dnes má.

Další věc, kdy bych chtěla požádat, a to možná i pana kolegu Čižinského, protože i my jsme říkali při našem vystoupení, že by se nám líbilo, kdybychom šli cestou daňových úlev, které jsou vlastně ve dvou variantách navrženy, ale dopady ve státním rozpočtu nebo obecně nejsou v pozměňovacím návrhu vyčísleny, ale myslím si, že i tento pozměňovací návrh KSČM bude podporovat. A také bychom se chtěli zeptat na pozměňovací návrh paní kolegyň Dražilové a Pastuchové, jestli by nám paní ministryně práce nemohla jenom říci - ona to určitě má - ta částka celkového příspěvku nebo té mzdy v rodině, co by znamenal koeficient 3. Takže za nás určitě budeme podporovat pojetí navýšení o 26 %, ale jsou zde pro nás důležité ještě informace, které bychom před samotným hlasováním chtěli vědět. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní poslankyně. S přednostním i bez přednostního pan poslanec Jurečka. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP