(12.40 hodin)
(pokračuje Langšádlová)

Ráda bych vyjádřila také podporu pozměňovacímu návrhu kolegy Dolínka, který dal ke svému základu, a to je pozměňovací návrh, který je pod písmenem D1. Cílem tohoto návrhu je zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, podpora cyklistiky a kultivace vztahů mezi chodci, cyklisty a motoristy a je to ten velmi často zde diskutovaný, který nebyl v původním návrhu a de facto je také pozměňovacím návrhem, a ten velmi citlivý návrh, který zohledňuje a nastavuje vyšší bezpečnost pro cyklistiky, a to je to velmi diskutované nebezpečné předjíždění cyklistů, kde je zde definována ta již mnohokrát zmiňovaná vzdálenost 1,5 metru. A já jsem hrozně ráda, že pan předkladatel nás při zahájení projednávání tohoto bodu tak detailně seznámil s tím, jak je tato právní úprava řešena i v jiných členských státech Evropy. A já musím přiznat, že jsem se opravdu - a tímto se omlouvám, nejdříve přikláněla k variantě, že to nemusí být -

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Paní poslankyně, teď se omlouvám já, musím vás přerušit. A musím přerušit i projednávání tohoto bodu, protože z rozhodnutí Poslanecké sněmovny se nyní ve 12.45 musíme zabývat bodem číslo

 

497.
Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny

Prosím, aby se slova ujal předseda volební komise pan poslanec Martin Kolovratník a provedl nás tímto bodem.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo. Dobré odpoledne. Myslel jsem, že původně vystoupím jako zpravodaj dopravního zákona, neuspěl jsem, tak snad příště. A teď tedy vystupuji v roli v uvozovkách zpravodaje volebního bodu.

Jak jsem slíbil, je to jeden jediný, velmi rychlý volební bod - Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny. Volební komise během této schůze vypsala dodatečnou lhůtu na podání návrhu, primárně s ohledem na návrh nebo prosbu kolegů z poslaneckého klubu ODS, a také od ODS jsme veškeré návrhy obdrželi. Volební komise je promítla 22. března, tedy v pondělí, do svého usnesení per rollam číslo 183. Rychle ho přečtu.

Rezignace navržené z výboru pro bezpečnost: Jana Černochová a ze zahraničního výboru Marek Benda. Nové nominace do výboru pro zdravotnictví: Pavel Šindelář a Marek Benda. Do výboru pro bezpečnost Pavel Šindelář, do výboru pro životní prostředí Libor Hoppe a do zahraničního výboru Jana Černochová. Všechny tyto přesuny se tedy odehrávají v rámci klubu ODS a naplňují to kvorum, poměrné zastoupení jednotlivých klubů v orgánech Poslanecké sněmovny.

Prosím, pane předsedající, abyste otevřel rozpravu k tomuto bodu, a poté prosím o standardní postup: jedním hlasováním potvrdit rezignace a druhým hlasováním nominace.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, otevírám rozpravu, do rozpravy nemám žádnou přihlášku, ani se nikdo do rozpravy nehlásí, rozpravu končím. Závěrečné slovo také nebude. Já jsem mezitím přivolal poslankyně a poslance, kteří nebyli v sále, na hlasování. Myslím, že... Já jenom malou chvíli počkám, ale zdá se, že jsme v dostatečném počtu připraveni na hlasování.

 

Takže nejprve podle doporučení pana předsedy volební komise a našich zvyků budeme hlasovat o rezignacích.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 282, přihlášeno 99 poslanců, pro 92, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

A nyní budeme hlasovat o nominacích, tedy budeme volit podle předneseného návrhu.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 283, přihlášeno 98 poslanců, pro 93, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem byl vysloven souhlas, a že jsme tedy nominace schválili.

 

Ano, prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Tak děkuji. Ještě závěrečné slovo, vyhlásím novou lhůtu. Na každou schůzi Poslanecké sněmovny vyhlašujeme tady tu lhůtu pro podávání návrhů na změny v orgánech, takže už v tuto chvíli avizuji, že na dubnovou schůzi volební komise vypisuje novou lhůtu, bude to do pondělí 12. dubna do 12 hodin, pondělí 12. dubna. Tím předpokládáme, že všechny volební body, zvlášť ty velké, takzvané nominace do mediálních rad a další, včetně případně změn v orgánech, by pak probíhaly v úterý 12. dubna. Takže nová lhůta, změny v orgánech na dubnovou schůzi do pondělí 12. dubna do 12 hodin. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A zbývá nám asi půl minuty, necelá minuta do 12.45, kdy máme napevno zařazený

 

11.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 359/1999 Sb.,
o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů,
a další související zákony
/sněmovní tisk 911/ - druhé čtení

Jenom připomenu, že zde existuje dohoda poslaneckých klubů, která říká, že se tomuto bodu budeme věnovat i po 13. hodině, tak abychom jeho projednávání ve druhém čtení dokončili. A já teď prosím paní ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, aby se ujala slova. Prosím, máte slovo. (V sále je hluk.) Dámy a pánové, prosím o klid.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji, pane předsedající. Dobrý den, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Cílem návrhu zákona je podpořit náhradní rodinnou péči v České republice. (Vystupující se odmlčela kvůli hluku.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ještě jednou prosím o klid, ať nám paní ministryně může uvést tento zákon ve druhém čtení. Děkuji vám.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Asi nemusím připomínat, že startovní pozice dětí z ústavů je výrazně horší než u dětí, co vyrůstají v rodinách. Všechny ty další aspekty můžeme probrat v debatě. Realita je také taková, že počty pěstounů klesají. Protože jsme ve druhém čtení, tak pouze stručně zrekapituluji hlavní změny v novele.

Přechodní pěstouni mají v současnosti odměnu 20 000 korun hrubého. Odměny se jim daní a dostávají tuto odměnu bez ohledu na počet dětí, o které pečují. Jsou to pěstouni, kteří jsou připraveni převzít dítě do krátkodobé péče během 24 hodin. Je tedy pro ně v podstatě nemožné u pěstounství mít pravidelnou práci. V novele je navrženo navýšení odměny na částku 22 000 hrubého a nově jim bude přiznáván i jednorázový příspěvek při převzetí dítěte, 8 až 10 000 korun podle věku dítěte.

Nicméně myslím si, že by si pěstouni zasloužili i vyšší částku, než je těch 22 000, a myslím, že to bude předmětem debaty. Dlouhodobým pěstounům se navyšují odměny, jen když pečují o sourozence nebo o děti s postižením. Jak už jsem zmínila, navýšení jsou z mého pohledu nedostatečná. Co se týče doprovázejících organizací pro pěstounské rodiny, tak v novele je navýšení státního příspěvku na výkon pěstounské péče ze 48 na 54 000 korun ročně. Podporujeme také návrhy na navýšení, to znamená pozměňující návrhy, protože se zvyšují mzdy a náklady. Například pan poslanec Dolínek navrhuje 60 000 korun místo těch současných 48 000 korun. Nově se také zavádí povinnost vracet nevyčerpaný státní příspěvek, takže bude probíhat, pokud návrh projde, kontrola nad jeho čerpáním. (Trvalý hluk v sále.)

Co se týká zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, takzvaných ZDVOPů, tak jejich státní příspěvek navrhujeme navýšit ze současných 22 800 na 30 000 korun měsíčně na jedno dítě. ZDVOPy musí už několik let Ministerstvo práce a sociálních věcí každoročně dofinancovávat přes mimořádný dotační titul. To není systémové, je to spojeno s vysokou administrativní zátěží. Myslím si, že by bylo dobře, kdybychom diskutovali o jeho navýšení na takovou částku, aby mohl být zachován princip vyplácení příspěvku na dítě, tedy obsazené lůžko, a zároveň aby ZDVOPy měly dostatečný polštář na pokrytí pravidelných nákladů. Opět například pan poslanec Dolínek navrhuje navýšení příspěvku na 36 000 korun. (Ministryně se obrací k předsedajícímu s neverbální žádostí o zjednání klidu.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Dámy a pánové, ještě jednou prosím o klid. Počkáme chvíli, než budeme moci pokračovat v projednávání tohoto bodu. Děkuji vám. Prosím, paní ministryně.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji, pane předsedající. Co se týká kojeneckých ústavů, tak já osobně podporuji úplné zrušení kojeneckých ústavů. Logicky ale musí jít v synergii s jejich zrušením vyšší a intenzivnější podpora pěstounů. V novele alespoň v rámci gesce Ministerstva práce a sociálních věcí omezujeme možnost umístit ze sociálních důvodů děti do tří let věku do bývalých kojeneckých ústavů, dnes dětských center, ale ty jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví. Asi nemusím připomínat, že je zde projednáván také poslanecký návrh pana poslance Juchelky, který jde právě cestou kompletního zrušení kojeneckých ústavů, které jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP