(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další, jedenáctý den 87. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tu vítám.
S náhradní kartou číslo 21 hlasuje pan poslanec Králíček. Právě jsem vás odhlásil, prosím, abyste se přihlásili svými kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje s kartou náhradní.
Konstatuji, že poslanci, kteří nejsou přítomni ani omluveni písemně, se považují za omluvené na základě dohody předsedů poslaneckých klubů.
Bohužel nemohu na úvod zkonstatovat, že všechny paní poslankyně a páni poslanci jsou testováni, neboť sice jsme se dohodli na politickém grémiu, ale kluby Pirátské strany a TOP 09 nedodaly to hlášení, na kterém jsme se domluvili. Poprosím předsedy těch klubů, aby si v tom udělali pořádek. Prosím? (Poslanec Černohorský chce vystoupit.) S přednostním právem? Prosím, s přednostním právem pan poslanec Černohorský. (V sále je hluk.) Já poprosím o klid.
Poslanec Lukáš Černohorský: Děkuji za slovo. Já vám tady na mikrofon mohu potvrdit, že tady mám všechny kolegy otestované s testem minimálně 48 hodin, mail napravím. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Dnešní jednání bychom měli zahájit projednáváním bodů z bloku třetích čtení, u nichž byly splněny zákonné lhůty, jedná se o body 328, 332, 326, 333, sněmovní tisky 532, 317, 966, 374. Následně bychom pokračovali projednáváním bodů z bloku zákony, prvé čtení. Ve 13.15 máme pevně zařazený bod 334, sněmovní tisk 896, o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, třetí čtení.
Na závěr jedno organizační sdělení. Včera, 11. března´, vzal předkladatel zpět bod 125 schváleného pořadu, tisk 254 - Návrh poslanců Zbyňka Stanjury, Petra Fialy, Jany Černochové a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, prvé čtení. Prosím škrtněte si jej, o tomto není potřeba hlasovat. (V sále je stále hlučno.)
Tak ještě jednou vás požádám, abyste už zaujali svá místa, poprosím o klid v sále. K pořadu schůze se hlásí pan poslanec Ferjenčík, pan poslanec Martínek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl za prvé navrhnout přeřazení toho prvního bodu z bloku třetích čtení, to znamená zákona o České národní bance, na předposlední místo v bloku třetích čtení. Tento návrh je velmi kontroverzní, vzbuzuje tady velkou debatu a blokuje projednání dalších tisků.
A dále jsem chtěl zařadit jako bod číslo 1 této schůze doprojednání bodu k Bečvě. Myslím, že to tady určitě stihneme, už tam byla jenom přestávka před závěrečným hlasováním. Děkuji za podporu těchto návrhů.
Předseda PSP Radek Vondráček: Tak, oba jsou hlasovatelné. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Tomáš Martínek: Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych navrhl zařazení bodu na dnešní schůzi s názvem Informace vlády k odměnám zdravotních pracovníků.
Od loňského jara je naše zdravotnictví v abnormální situaci a tato situace graduje od podzimu 2020. Lékaři, sestry, záchranáři, laboratorní pracovníci a všichni další, kteří bojují s koronavirem o životy našich spoluobčanů, si zaslouží velké díky. To velké díky zdůrazňuji, a ptám se vás: opravdu to "velké díky" se dá ohodnotit částkou 75 000 hrubého za pět měsíců? Při jarní vlně dostali zdravotníci částku ve výši 25 000 za každý měsíc. Nyní to dělá maximálně pouze 15 000 měsíčně, a to ještě z toho bude odvedeno sociální a zdravotní pojištění a bude to zdaněno.
Rád bych, abychom si zde ujasnili, proč chce vláda vyplatit nižší odměnu než na jaře, při výrazně horší situaci. Původně měli zdravotníci dostat odměny stejně jako za jarní, tak i za podzimní vlnu. Zase to bude asi za tři měsíce - říjen, listopad, prosinec, sliboval ještě v prosinci premiér, a ministr zdravotnictví Jan Blatný mluvil v prosinci o tom, že odměny za podzim přijdou na začátku roku. Pokud by odměna byla takto krácena využitím rozložení do pěti měsíců, přišlo by mi to vůči zdravotníkům, kteří nyní nasazují nejen množství přesčasů, ale především vlastní život, velmi nefér. Navíc se to uvádí jako odměna za rok 2021.
Ministryně Alena Schillerová dokonce uvádí: s další částkou není v tomto roce již počítáno. To má znamenat, že za březen a možná další měsíce zahlcených nemocnic v roce 2021 zdravotníci, záchranáři a další pracovníci ve zdravotnictví nedostanou už nic? Současně bychom mohli v bodě probrat, jaké jsou možnosti odpuštění daně sociálního či zdravotního pojištění z dané odměny. Někteří lékaři ani nepočítali s doplatky v tomto roce. Byl bych tak rád, aby se zde ve Sněmovně našla odvaha tento bod projednat a schválit usnesení pro vládu, kterým zvedneme tuto částku alespoň na jarní úroveň. V době, kdy vláda dle mého nesmyslně nutí lidi mít roušku na ulici i v případě, že je člověk na ulici sám, by mi přišlo zařazení tohoto bodu a přijetí usnesení jako alespoň jedno správné rozhodnutí.
Samozřejmě součástí bodu by měla být i diskuze o tom, kdo všechno by měl tyto odměny dostat a proč. Není možné vynechat například pracovníky záchranných služeb. Považuji to za velmi podstatný bod přetavení aklamací a slov díků do konkrétních činů. Děkuji za vaši podporu vyjádřenou v hlasování. Navrhl bych tedy tento bod zařadit jako první bod dnešního jednání. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Je to návrh na zařazení nového bodu. S přednostním právem se hlásila paní předsedkyně Pekarová Adamová.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Dobré dopoledne, dámy a pánové. Já bych chtěla požádat o pevné zařazení bodu, který na programu sice máme, a v tomto týdnu jsme jej jednou projednávali, nedostali jsme se ke konci projednání, a týká se očkování, takže je to ten bod, který se jmenuje Informace vlády o očkovací strategii a tak dál. A prosím, abychom jej dnes zařadili pevně na 11.30, aby byla příležitost pro pana ministra Blatného, aby sem dorazil, také příležitost pro projednání těch bodů, kvůli nimž tady už je paní ministryně Schillerová, tak abychom měli možnost tady toto všechno zorganizovat. Myslím si, že je stále naší prioritou řešit to nejdůležitější v současné době, což je očkování, a proto v 11.30 tento bod by si zasloužil svoji pozornost. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Prosím, k pořadu schůze?
Poslanec Ondřej Profant: Vážení kolegové, já bych tedy osobně byl radši, kdybychom jednali jen o zákonech souvisejících s pandemií, ale viditelně tu na to není vůle, a popřípadě abychom vyslyšeli opakovaný návrh Pirátů na vzdálené hlasování po dobu krize. Nicméně když už tedy potřebujeme jednat o tak důležitých věcech, jako je Česká národní banka, Dukovany, stavební zákon a podobně, tak bych chtěl předřadit bod 49, sněmovní tisk 201, jedná se o manželství pro všechny. A chtěl bych to ráno jako první bod po těch bodech, co případně změníme teď na programu. A pokud by to nevyšlo, tak bych to chtěl na 13.45 a normálně jednat do 19 hodin. Je to první čtení, takže v tom můžeme pokračovat i odpoledne, můžeme se jasně vyjádřit a přestat tady diskriminovat část populace. ***