(16.20 hodin)

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji. Pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, velmi stručně. Kurzarbeit je nejlepší ochrana před propouštěním, je to nejlepší pojistka před začarovaným kruhem nezaměstnanosti a více a více se prohlubující hospodářské krize. Asi nemusíme zmiňovat nebo opakovat, že vždy u kurzarbeitu záleží na detailech. Ráda používám výraz, že kurzarbeit musí být dobře namazaný stroj, ve kterém zapadá každá maličká součástka do těch druhých.

Aby kurzarbeit fungoval a plnil svou funkci, tak jak to už je po několik desetiletí v Německu, musí být rychlý, nebyrokratický a nesmí podporovat pracovní místa, která nemají budoucnost. To se právě řeší přes ty parametry. Výhody kurzarbeitu jsou nabíledni. Lidé nepřicházejí o práci, nepřicházejí o příjem, tím pádem platí své účty, utrácejí, v ekonomice neklesá spotřeba a stát šetří na dávkách. Je to v každém případě levnější než nezaměstnanost. Firmy pak v podstatě nepřicházejí o zaměstnance, do kterých po dlouhá léta investovaly různým způsobem. O to důležitější je kurzarbeit v krizi, které čelíme teď, která když pravděpodobně odezní, tak můžeme navázat, nebo bychom si to alespoň všichni přáli, na ekonomický vývoj z února roku 2020.

Další velká výhoda je, že po skončení kurzarbeitu, který má být časově omezený, stát během fungování kurzarbeitu získá prostor pro to, aby postavil ekonomiku zpět na nohy, firma má prostor na modernizaci a zaměstnanci se mohou vzdělávat.

Teď ale to podstatné. Já bych vás chtěla poprosit, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, abychom se co nejrychleji dostali do třetího čtení u tohoto velmi důležitého návrhu zákona. Mám k tomu dva důvody. Antivirus musí po 12 měsících skončit, víte, že evropská pravidla jasně říkají, že to je dvanáctiměsíční program a bude to nejpozději v polovině března u konce, tento velmi úspěšný vládní program, a z tohoto důvodu musíme pospíšit po několikaměsíčních diskuzích právě do třetího čtení, tak abychom měli od 1. března funkční kurzarbeit.

Chtěla bych vás proto poprosit, aby byla zkrácena lhůta pro třetí čtení na sedm dní, procesně to pak bude ještě zprocesováno. Chtěla bych právě, aby v době, kdy se diskutuje o dalším zpřísnění vzhledem k pandemické situaci ať už v Německu, nebo v Rakousku, kdy se diskutuje o tom, že musíme zavést 6. stupeň "psa" (PES), abychom v podstatě českou ekonomiku, české firmy neuvrhli do další nejistoty a abychom byli případně připraveni právě pracovní místa zachraňovat.

Chtěla bych vás také upozornit, že nezaměstnanost nám lehce roste. V tuto chvíli jsme na 4,4 % nezaměstnanosti a je to už téměř 320 000 lidí, kteří přišli o práci. Nemusíme se zmiňovat, že firmám docházejí finanční rezervy, a proto bych vás chtěla opravdu co nejsrdečněji požádat, abychom lhůtu pro třetí čtení zkrátili na sedm dní, tak abychom příští týden, na konci ledna, prošli třetím čtením tak, aby Senát měl ještě celý únor na to, aby se k legislativnímu návrhu vyjádřil a abychom mohli legislativní proces dokončit. Je to skutečně důležité pro českou ekonomiku, svět se točí dál a já si myslím, a jsem k tomu i připravena, že bychom za ten týden, nebo možná trošku víc, za osm dní mohli ještě veškeré detaily vydiskutovat. Jsem k tomu připravena ve dne v noci, kdokoli z vás bude mít zájem, abychom se skutečně posunuli dál. Nejistota je vysoká a rychlý postup je z mého hlediska důležitý.

Takže prosím, pojďme diskutovat nad věcným nastavením kurzarbeitu a nenechme české firmy, zejména české firmy, o které jde, české zaměstnance na holičkách. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu, tisk byl dále přikázán hospodářskému výboru. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 1025/2 až 4. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka výboru pro sociální politiku, poslankyně Lenka Dražilová, a informovala nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím.

 

Poslankyně Lenka Dražilová: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já si tedy dovolím jako zpravodajka shrnout dosavadní vývoj projednávání návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 435, o zaměstnanosti, takzvaný kurzarbeit. Vláda předložila návrh zákona 25. září loňského roku a ještě ten den byl rozeslán jako tisk 1025. Předseda Sněmovny vyhlásil na návrh vlády stav legislativní nouze, tedy projednání ve zkráceném řízení bez prvního čtení, a přikázal tento tisk výboru pro sociální politiku. Samotné projednání návrhu zákona bylo zahájeno 30. září na 60. schůzi Sněmovny a usnesení o projednání ve stavu legislativní nouze schváleno nebylo. První čtení tedy proběhlo 7. října na 61. schůzi, jak již tady bylo řečeno, garančním výborem byl stanoven výbor pro sociální politiku a dále byl tento tisk přikázán k projednání výboru hospodářskému. Usnesení výboru pro sociální politiku z 59. schůze ze dne 4. listopadu 2020 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 435, o zaměstnanosti, zní:

"Po odůvodnění ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, zpravodajské zprávě poslankyně Lenky Dražilové a po rozpravě výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony;

II. zmocňuje zpravodajku výboru, aby se stanoviskem výboru seznámila schůzi Poslanecké sněmovny, ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušné legislativně technické úpravy.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji za zpravodajskou zprávu. Nyní prosím zpravodaje hospodářského výboru poslance Jana Bauera, aby nás informoval o projednání návrhu v jeho výboru a případné pozměňovací návrhy také odůvodnil. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Bauer: Vážený pane místopředsedo, opravdu velmi zkrácené usnesení hospodářského výboru máte v systému pod číslem 1025/3. Zkrácený hospodářský výbor projednal 20. října 2020 tento materiál, usnesení zní, že doporučuje Poslanecké sněmovně schválit sněmovní tisk 1025 ve znění schválených pozměňujících návrhů. Já tady ty čtyři změny nebudu číst, nicméně jenom vám osvěžuji paměť, že jsou to pozměňující návrhy, které přednesl na jednání hospodářského výboru pan kolega poslanec Pavel Juříček. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které je přihlášeno mnoho poslanců, nicméně mám zde zplnomocnění k přednesení stanoviska za hnutí SPD pro paní poslankyni Lucii Šafránkovou. Je to od místopředsedy poslaneckého klubu, předpokládám, že předseda s tím souhlasí, a paní poslankyně se hlásí. Takže prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji vám za slovo. Pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi vás krátce seznámit se stanoviskem klubu SPD a také s pozměňovacími návrhy, které předkládáme.

Hnutí SPD dlouhodobě prosazuje systémovou, právní, ekonomickou a sociální ochranu českých zaměstnanců, živnostníků, malých a středních českých firem a zaměstnavatelů. Totéž samozřejmě platí i v případě návrhu na změnu zákona o zaměstnanosti, respektive pro nastavení dlouhodobého modelu podpory zaměstnanců a zaměstnavatelů v době částečné zaměstnanosti a omezení provozu podniků z důvodu plošných krizových situací, pro který se vžilo označení kurzarbeit. Poslankyně a poslanci hnutí SPD také od počátku epidemie koronaviru vždy podporovali všechny smysluplné návrhy, které znamenaly pomoc občanům a subjektům zasaženým dopady omezujících vládních opatření v rámci nouzového stavu. Sami jsme předložili zde ve Sněmovně i desítky vlastních návrhů, jejichž cílem byla adresná podpora těch skupin občanů, na které vláda v rámci finančních kompenzací zapomněla, anebo jim poskytla pouze velmi nedostatečnou pomoc. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP