(23.50 hodin)
(pokračuje Onderka)
Jestli pan premiér České republiky a ministryně financí dali slovo nejvyššímu ústavními činiteli České republiky, panu váženému prezidentovi Miloši Zemanovi, a teď vystupuje jeden z těchto dvou představitelů vlády na mikrofon a říká Poslanecké sněmovně "já před tím varuji", tak je něco špatného v této Poslanecké sněmovně minimálně u těch lidí, kteří něco slibují, a pak svá slova nejsou ochotni a možná někdy i schopni dodržet. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Než dám další slovo panu poslanci Ferjenčíkovi, tak bych chtěl uvést na pravou míru některé věci. Je tady taková nějaká námitka, že pozměňovací návrhy by se neměly načítat ve faktických poznámkách, a je to pravda, takže já poprosím jak poslance Onderku, tak poslance Ferjenčíka, jestli chtějí své návrhy přednést, tak ať je přednesou v řádné rozpravě, do které se mi můžou přihlásit.
Ale s faktickou poznámkou mám tady ještě pana poslance Marka Výborného. Pak je s přednostním právem pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a s přednostním právem předseda KDU-ČSL Jurečka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo. Já musím říct, že mě tedy kolegové a kolegyně z levice opravdu bavíte celý večer, celý večer tady vedete spor de facto v rámci vládní koalice. Tak přijďte sem k tomu stolu a řekněte: končíme, nedohodli jsme se, státní rozpočet, respektive daňová reforma nebo daňové změny jsou tak zásadní, že prostě to dál nejde. A vy tady jenom chodíte a brečíte, jak je to špatně a podobně. A brečíte na půlce hrobu, ta půlka hrobu patří ODS, ale ta druhá půlka patří hnutí ANO, a tam nic jako. Tak pojďte a řekněte konec, a jdeme od toho. A je to.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: S přednostním právem předseda klubu ODS Stanjura, připraví se pan předseda klubu - prosím, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Než budu mluvit o pozměňovacích návrzích R1, R2 a eurobondech, omlouvám se, ale považuji to také za důležité, tak mi dovolte, abych zareagoval na několik předchozích vystoupení.
Pan předseda Jakub Michálek byl překvapen tvarem, způsobem rozhovoru, interview Mladé fronty DNES Andreje Babiše. Já tedy ne. Určitě jsem nebyl překvapen. Myslím, že to byl standardní rozhovor nezávislé novinářky z Mladé fronty a premiéra, který s Mladou frontou nemá nic společného. Má přesně hodnotu toho, když vládní poslanci interpelují, a já nebudu říkat dvě minuty, pět minut, minuta, dvě minuty, já to zkrátím. Vládní poslanec přijde a položí tuto otázku panu premiérovi: Pane premiére, jak to děláte, že jste tak dobrý? Přijde pan premiér a říká: Dělám, co můžu, fakt nám to jde. Na umpiru se pan místopředseda zeptá: Máte doplňující dotaz, pane poslanče? A pan poslanec vládního hnutí ANO řekne: Ano. Přijde sem a říká: Pane premiére, děkuji za odpověď, ale vy jste lepší, než jsem čekal. A přijde pan premiér a řekne: Ano, máte pravdu. Jedenáct minut interpelace uplynulo. A přesně v tomto duchu jsou rozhovory v Mladé frontě DNES, případně v Lidových novinách, s panem premiérem. Takže já překvapený nejsem.
Zaujala mě ta debata o důchodové reformě, protože my, kteří jsme tady byli v minulém volebním období, jsme zažili obskurní debatu na téma důchodové reformy tady přímo v sále myslím v roce 2015. Tehdy Andrej Babiš se nějak rozvášnil, přišel na mikrofon a říká: Už toho mám dost, všecky tradičné strany neurobily nic, co se týče důchodové reformy, já ji za tři týdny předložím do Sněmovny, a to bude pecka. Načež vystoupil bývalý nezávislý novinář Mladé fronty DNES, tehdejší kolega pan poslanec Martin Komárek, opravdu vážně, přišel sem, jak stojím já, a říká: Ještě jsem to neviděl, ale garantuji vám, že za ty tři týdny přijde nejlepší reforma minimálně ve střední Evropě. - Už je to pět let. Takže tohle se nedivte, to je docela výrazný posun za pět let v těchto novinách. Takže tím bych neztrácel čas. To už dávno nejsou respektované noviny. To je tak, když politik vlastní noviny, a je jedno, z které je strany. Prostě nemůže být respektovaný.
Ale R1, R2, pozměňující návrhy, které se týkají eurobondů. Já mám pocit, že došlo k velkému nepochopení na straně Ministerstva financí, nebo paní ministryně. Eurobondy jsou vlastně dluhopisy, které vydávají české firmy v zahraničí, dělají to především velké firmy, to je třeba říct, když potřebují sehnat kapitál. Z ničeho nic, jako blesk z čistého nebe, paní ministryně a vláda jako celek, včetně milých kolegů ze sociální demokracie, navrhuji to zdanit, a to od 1. 1. 2021. Já jsem podal dva pozměňující návrhy, první, který vlastně zachovává stávající stav, to znamená, aby naše firmy nebyly znevýhodněny vůči jiným evropským firmám, které tento nástroj používají, aby zůstal stávající stav. A pak druhý, minimalistický, který vlastně aspoň vytváří minimální dobu na to, aby se naše firmy na to připravily, a posouvá účinnost tohoto opatření o jeden jediný kalendářní rok. A pokud nechcete zachovat stávající stav, tak vás prosím, abyste aspoň dali 12 měsíců firmám na to, aby se připravily. Je to potom pozměňující návrh, mám pocit, R2.
A k té debatě o legislativně technických či při navržené změně účinnosti, které přednesli kolegové, pan poslanec Onderka a pan poslanec Ferjenčík. Sice zneužili institut faktické připomínky, nicméně návrh pana poslance Onderky je hlasovatelný a my rozhodneme, zda ho přijmeme, nebo ne. Je plně v souladu s jednacím řádem, tudíž se zákony České republiky. My tento návrh nepodpoříme, my jsme ten slib nedali. A návrh pana poslance Ferjenčíka je legislativně technická úprava, já myslím, že máme přijmout všechny legislativně technické připomínky, než věcně rozhodneme o tom, zda přijmeme ten pozměňovací návrh, nebo ne.
Já myslím, že není potřeba je načíst znovu, já ani nechci, aby to opakovali, jenom jsem chtěl upozornit pana místopředsedu, že by měl říct našim kolegům, že institut faktické připomínky fakt není k tomu, abychom načítali například změnu účinnosti, případně legislativně technickou. Ale nepožaduji, aby se to načítalo znovu, byla by to ztráta času pro všechny. To spíš bylo jenom propříště. Ale oba návrhy jsou skutečně hlasovatelné, nemá cenu, aby to paní ministryně nějakým způsobem komentovala, co bude v roce 2002, nebo na konci roku 2022, jsme teprve v listopadu roku 2020. A navíc my o tom rozhodneme, zda ten návrh, který je hlasovatelný, Sněmovna přijme, nebo ne.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan předseda KDU-ČSL Jurečka. Prosím.
Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Opravdu už je pozdní hodina, ale dovolím si tady na margo toho, co říkal kolega předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Ono nemusíte chodit daleko, podívejte se na situaci z dnešního jednacího dne Sněmovny, a sice otázku střetu zájmů. A když se podíváte například na titulek v E15, tak tam je napsáno: Sněmovna vyškrtla část zákona, která nahrávala Babišovi ve sporu o střet zájmů. A mrknete vedle na Lidovky, popis stejné situace, a titulek zní: Sněmovna vyškrtla z návrhu zákona část, která údajně mohla pomoci Babišovi kvůli střetu zájmů. Tak jenom tolik ukázka toho, jakým způsobem se proměňuje žurnalistika. Připomenu, bývaly doby, kdy novináři, členové redakce Mladé fronty DNES dokázali otevřít takovou kauzu, že to znamenalo odchod premiéra Grosse. To byla práce ještě kvalitních žurnalistů, kteří uměli dělat dobrou investigativu.
Ale teď jednu věc. Nebudu hodnotit ten rozhovor, už jsem o něm ve svém vystoupení mluvil. Říkal jsem, že tam jsou zavádějící věci. Ale znovu tady žádám paní ministryni financí. Paní ministryně, vezměte dva tři modelové příklady, vezměte rodinu, dva rodiče, dvě děti, příjmy do výše průměrné mzdy, a udělejte propočet ještě s nějakou průměrnou hypotékou a dokažte mi, že jsem se já tady pletl a neměl pravdu, a dokažte, že ti lidé na tom budou líp. Vyargumentujte to. Umějte předvést na základě konkrétních příběhů těch lidí, i se započtením té životní situace, slev na poplatníka, manžela, manželku, na ty děti a případně i na tu hypotéku, promítněte to, ukažte, že já nemám pravdu. Neuděláte to, protože víte, že by vám to nevyšlo.
A stejně to, co jsem tady říkal před čtyřmi hodinami, tu otázku, že to legislativně možné je. Najednou vidíte, přichází váš koaliční poslanec Onderka. Po dohodě s legislativou jednoznačně ukázal, že to jde. Tak asi ten blbec jsem já. Děkuji.***