(21.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já děkuji paní poslankyni Věře Kovářové. Vyvolala jednu faktickou poznámku pana poslance Jana Birkeho, připraven je pan kolega Stanjura s přednostním právem. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Birke: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Takto obligatorně vždycky říkáme, že jsem nechtěl vystupovat, a jsem tady. Každopádně se pokusím vaším prostřednictvím zareagovat na svoji paní kolegyni, váženou paní poslankyni, předřečnici. A jenom chci říci, že ten katastrofický scénář takhle není potřeba popisovat pro všechny obce v České republice.

Já samozřejmě nebudu tady hovořit o tom, jak na tom je město, kterému starostuji, to není podstatné. Ale co je podstatné, je to, že nesmíme zapomenout, že města v České republice, ta nejmenší, tzv. ty jedničky, dvojky a trojky, i primariáty dostaly ten kompenzační bonus, vypořádání 1 200 korun na občana. A pokud se dobře pamatuji a pokud dobře jsem počítal, a já docela v tom Náchodě dobře počítám, tak musím říci, že mně daňová ztráta vlastně nečiní vůbec žádné absolutní problémy pro letošní rok ani pro rozpočet na příští rok. A já mám dokonce rekordní rozpočet na příští rok, co se týče objemu investic, tak to jenom chci říci. Ale samozřejmě to je vzorek, který samozřejmě se nedá počítat. Na druhou stranu, pravda je ta, že my jsme měli roky hojnosti. A já myslím, že některý z mých předřečníků tady řekl, sáhněme si do svědomí, kam ty peníze prostě mizely. Kam ty peníze ti starostové, starostky dávali. A prostě pokud se nevytvářely fondy, rezervní fondy, tak samozřejmě jednoho krásného dne se může stát, že prostě ten kohout se zavře, a to nastalo.

Já nikomu nechci říkat do svědomí, ale není potřeba to říkat paušálně a prostě popisovat tu situaci, že je katastrofická bez všech 6,5 tisíce, nebo přesně, promiňte, nebo 6 200 měst a obcí v ČR. Jsou i výjimky, které tvoří pravidlo. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní vystoupí s přednostním právem pan předseda Stanjura, připraví se pan předseda Bartošek. Aha, omlouvám se. Omlouvám se, přehlédl jsem pana předsedu Faltýnka a jeho faktickou poznámku. Děkuji, že jste se připomněl. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Já se omlouvám, ale pane místopředsedo, bude to pouze jedna věta. Hezký večer, dámy a pánové.

Jenom kratičká reakce na vzácnou paní kolegyni Kovářovou, která tady zmínila město Prostějov. Je pravda, že já jsem byl vlastně od roku 1990 kontinuálně asi pět nebo šest volebních období členem Rady města Prostějova za různé strany. Za tři postupně jdoucí. (Pobavení a smích v sále.) Napřed zemědělskou, pak sociální demokracii a potom za ANO. A může být pravda, že město Prostějov tímto návrhem přijde o 60 milionů korun, jak jste řekla. S panem primátorem já komunikuji poměrně často. Byl u mě na kávě tuto neděli. Ale pokud se týká občanů města Prostějova, resp. pracujících, když si vezmeme, že město má zhruba 45 tisíc obyvatel, Radime, plus minus přes palec, oba dva jsme z Prostějova, kdyby pracujících bylo 20 tisíc nebo ušetřili měsíčně 1 700 korun, tak je to, vážená paní kolegyně, pro občany pracující města Prostějova 400 milionů korun za rok. A oni ty peníze utratí v tom městě. To jsou občané toho města. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Zbyněk Stanjura vystoupí v rozpravě. A připraví se pan předseda Bartošek. Máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Přestože mě svrběl jazyk, tak jsem se do těch přestřelek faktických připomínek zatím nezapojil, protože bych chtěl k tomu daňovému balíčku za prvé vystoupit několikrát, protože jsou tam důležitější věci, o těch budu mluvit teď, pak tam jsou méně důležité, nebo věci, které jsou také důležité, ale tolik se netěší veřejné rozpravě.

Já jsem rád, že dnes vedeme ideový spor. Když se podíváte do našich lavic, i když dneska jsme v polovičním počtu, tak my všichni, poslankyně a poslanci občanských demokratů, jsme byli zvoleni mimo jiné s významnou částí, ekonomickou částí našeho volebního programu, ve kterém jsme navrhovali, a s tím jsme oslovili voliče, že prosadíme zrušení superhrubé mzdy, což je technikálie. Ale že prosadíme daňovou sazbu 15 % z hrubé mzdy. S tím jsme kandidovali, s tím jsme v říjnu roku 2017 byli všichni zvoleni. My jsme ten slib přetavili do návrhu zákona, který vám byl rozeslán asi 8. srpna roku 2018. Od té doby se to v prvém čtení, nebo nedostalo se to ani v prvém čtení na plénum Poslanecké sněmovny. Pak budu citovat i z důvodové zprávy, nebo resp. ze stanoviska vlády, negativního stanoviska vlády.

Musím říct, že někdy s úsměvem, někdy se smutkem čtu komentáře i významných komentátorů, kteří říkají: patnáctiprocentní sazba projde díky tomu, že ODS změnila názor. Tak si připadám, že žiji v blázinci. My s tím kandidujeme, prosazujeme, teď jsme pár hodin před hlasováním, kde máme šanci - uvidíme, jak to dopadne - ten svůj program prosadit. A někteří píší, že jsme změnili názor. Já tomu vůbec nerozumím, když pořád říkáme to samé. Jestli někdo změnil názor, tak to byl Andrej Babiš, paní ministryně financí a významná část vlády, to znamená za hnutí ANO. A mně to nevadí, pokud se přikloní k našemu návrhu, který dlouhodobě prosazujeme.

Tak jenom na vysvětlenou, že po nás někdo... Odpovím na dotazy: Podpoříte ten návrh poslance Andreje Babiše? A já jsem často reagoval otázkou: Fakt se mě ptáte, jestli podpoříme svůj vlastní program? Opravdu? A pokud se (nesrozumitelné) ano... Není to úplně překvapivé. Podpoříme vlastní program.

V té rozpravě, která zatím proběhla - a je legitimní a nikoho nebudu kritizovat za to, že mají jiný názor, spíš budu polemizovat s tím názorem, ne kritizovat toho držitele toho názoru - jsme slyšeli různé pohledy. Pohled ze státního rozpočtu, pohledy krajských samospráv, pohledy obecních samospráv a pohledy starostů, hejtmanů, zastupitelů. Já chci nabídnout ještě jeden pohled. Nás nevolí ani státní rozpočet, ani krajský rozpočet, ani obecní rozpočet. Nás volí občané a ti, kteří pracují a podnikají, jsou daňoví poplatníci. Vlastně jsou všichni daňoví poplatníci, protože DPH vlastně platí každý, kdo něco zaplatí. Ti nás volí. A já bych chtěl v úvodu svého vystoupení mluvit o pohledu daňového poplatníka. Toho, kdo ty daně platí. Na to jsme v té debatě zatím zapomněli. Možná s jedinou výjimkou krátké faktické připomínky před několika málo vteřinami.

Diskutujeme tady dlouhodobě dva možné přístupy, jak snížit daně ze závislé činnosti. Jeden, který tady marně prosazujeme mnoho měsíců, velmi často ruku v ruce s ostatními opozičními stranami, je zvýšení základní slevy na poplatníka. Je to od roku 2008. Ty argumenty jsme slyšeli x-krát. X-krát vládní většina - včetně Jana Hamáčka - hlasovala proti. To chci jenom připomenout. Minimálně šestkrát nebo sedmkrát jsme o tom hlasovali v různých zákonech za uplynulých dvanáct měsíců. Sociální demokraté, kteří dnes pro to horují, a já jsem rád, nepřijdou na mikrofon a řeknou: Omlouváme se vám, kolegové z ODS, my jsme to už měli dávno podpořit, ten váš návrh na zvýšení základní slevy na poplatníka. Teď vám to docvaklo, tak budeme rádi, když se na tom dohodneme. A to je princip, že všem snížíme daňové zatížení stejně v absolutní částce. To je legitimní princip. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP