(20.40 hodin)
(pokračuje Zaorálek)

Proto si myslím, že také tento typ daňové změny nemá vlastně velký efekt a nemá ten efekt, který to mělo mít, oživení ekonomiky. To je jediné, co ospravedlní deficit, to je jediné, co ospravedlní takovéto dramatické změny. A mně by opravdu ani tak nevadil deficit nebo jeho zvyšování, pokud bych věděl, že to poslouží k nakopnutí ekonomiky, ale já tady tvrdím, a zase se vracím k tomu, co tu pořád opakuji - já nechápu smysl toho, ať mi někdo odpoví, jaký je důvod snižování daní těm, kteří mají vysoké příjmy. V tom žádný důvod není, ani žádný nenajdete.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru Zaorálkovi. Nyní s přednostním právem se stanoviskem klubu Pirátů kolega Ferjenčík. Ten tady také není, takže paní poslankyně Věra Kovářová a po ní se připraví pan předseda Stanjura. Faktickou poznámku má kolega Jurečka před paní poslankyní Kovářovou. S faktickou poznámkou má samozřejmě přednost, je dokonce elektronická, takže je to jasné. Máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já jsem to dohledával pro paní ministryni, když mluvila o tom, že Andrej Babiš tenkrát superhrubou mzdu určitě coby ministr financí chtěl zrušit, ale nechtěl to dělat z důvodů rozpočtových. Těch článků je více, ale najděte si to klidně sama, je to březen roku 2016. Já tady uvedu tu citaci, kterou říká Miloslav Kalousek: Kdyby Sobotkova vláda neudělala žádný aktivní krok, tak ty zákony by vstoupily v účinnost a superhrubá mzda by už nebyla, řekl Kalousek. Do Sobotkova kabinetu se obul a vyčetl mu, že tak zvýšil přímou daňovou zátěž o 30 miliard korun. Současný ministr financí Andrej Babiš za ANO se proti Kalouskovu nařknutí ohradil. Cituji: Povinností jakékoliv vlády samozřejmě bylo zrušit tyto zákony, kterými je rozpočtově odpovědný exministr atd.

Takže prosím pěkně, používejte ty argumenty tak, jak v té době byly, a nestavte to teď do jiného světla. Je to veřejně dohledatelné. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já děkuji za dodržení času. Ještě jedna faktická poznámka pana poslance Martina Baxy. Stále připravená je paní poslankyně Věra Kovářová.

 

Poslanec Martin Baxa: Děkuji za slovo. Dobrý večer. Pane kolego, já bych jenom rád ještě hovořil k panu ministru Zaorálkovi. Chviličku, pane ministře, než odejdete. Jenom ke krátkému segmentu vašeho vystoupení. Vy jste mluvil o návrhu rozpočtu Ministerstva kultury a vyslovil jste vážné obavy o to, jaký dopad může mít to, co se v současné době projednává, na kulturní instituce měst a obcí v příštím roce.

Jenom jsem se ujistil u svých kolegů, kteří v našem klubu jsou ekonomičtí experti, a ti mě znovu utvrdili v tom, že v návrhu rozpočtu na rok 2021 nejsou zapracovány návrhy na případné zrušení superhrubé mzdy. Tak tedy, pane ministře, vycházím z premisy, že vy jste stavěl rozpočet Ministerstva kultury na příští rok v tom konceptu, jaký byl navržen státní dluh, nemýlím-li se, 300 miliard korun v letošním roce, 500 miliard korun. Ale pane ministře, řekněte všem poctivě, že rozpočet Ministerstva kultury na příští rok je takřka stejný jako na rok letošní a že v některých oblastech dokonce dochází k poklesu vynaložených částek. Vy jste, pane ministře, nepostavil rozpočet, který je růstový. Vy jste nepostavil rozpočet, který má reagovat na to, jak byla kultura covidem postižena v letošním roce. Ano, v letošním roce stát přispěl, ale v příštím roce to v rozpočtu vidět není. A mně teď vaše vystoupení připadalo tak, že si tady děláte alibi na to, že propady ve státním rozpočtu v příštím roce vlastně budou sloužit k tomu, že na kulturu nebude moc peněz. Řekněte současně poctivě, tím, že při vyjednávání s paní ministryní Schillerovou jste byli jenom částečně úspěšní, že jste získal nějaké peníze do programu profesionálních divadel a orchestrů, ale v jiných částech vašeho rozpočtu peníze chybí.

Tak neříkejte, že to, co se teď tady má schválit, bude mít fatální dopady do financování kultury v příštím roce, když vy už jste na příští rok teď nepostavil rozpočet, který by byl pro kulturu výrazně prorůstový a pomáhal jí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Kolegyně Kovářová ještě posečká, protože je tam další faktická poznámka pana poslance Onderky a poté ještě faktická poznámka pana ministra kultury. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Roman Onderka: Děkuji, pane místopředsedo. Jenom vaším prostřednictvím krátká reakce na mého ctěného kolegu Martina Baxu. A to je právě jeden z důvodů, pane kolego, proč jsem podal pozměňovací návrh do státního rozpočtu na příští rok ve výši navýšení pro živé regionální umění ve výši 300 milionů korun a těším se, jak ODS vaším prostřednictvím a v čele tento návrh bude podporovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Máte slovo, pane ministře.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Ano, já musím zareagovat na to, co tady zaznělo. Nemohu potvrdit to, co tady říkal pan poslanec Baxa, protože ve skutečnosti v našem jednání, které jsem měl s paní ministryní financí, jsme se skutečně dohodli. My jsme se dohodli na tom, jak jsem již sdělil, co je pro mě priorita v tom roce, který přichází. Pro mě to byla významná věc, že jsme se dohodli dopředu na tom, že budu mít v rukou stejný nástroj, jaký jsem měl v tomto roce, to je především to, co jsem říkal, na čem mi záleží, podpora regionů, podpora regionálních divadel a orchestrů. To byla jedna z klíčových věcí. A kulturní aktivity obecně. A vlastně tady jsme se dohodli na tom, že ten rozpočet bude posílen, takže vlastně z hlediska toho, na čem mi nejvíce záleželo, jsem dostal nástroje, bez kterých bych si připadal bezmocný v roce 2021.

Také je třeba si uvědomit, že v tom rozpočtu, který vy vidíte, nejsou započítané všechny prostředky. Například tam není ta miliarda, kterou jsem dostal na investice v roce 2020. To asi ani nemůžete vědět, ale z té miliardy, kterou jsem dostal, budu schopen vyfakturovat do konce roku asi 350 milionů a víceméně předpokládám, že se s paní ministryní financí dohodneme na tom, že ty prostředky se překlopí do příštího roku.

Takže v tom rozpočtu, jak ho vidíte, opravdu není vidět všechno. A zároveň je tam ještě jedno, a to byla pro mě docela zásadní dohoda s paní ministryní, že budeme řešit situaci v roce 2021 stejně, jako jsme ji řešili v roce 2020. Ono je dost těžké odhadnout, co budou ty jednotlivé segmenty potřebovat. A musím říci, že v roce 2020 to opravdu fungovalo, že jsme se scházeli v průběhu roku, dostal jsem v první fázi krize 300 milionů na příspěvkové organizace, pak jsem dostal dalších 300 milionů. Stejně tak jsme se sešli, když jsem potřeboval posílit neziskové organizace, a vlastně jsme se vždycky dohodli na vytvoření buď určitého nástroje, kterým jsme potom situaci řešili podle toho, jak jsme odhadli tu sumu. Paní ministryně mi navrhla, abychom -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane ministře, i vám skončil čas k faktické poznámce.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Nakonec dohoda byla.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní faktická poznámka pana poslance Marka Výborného. Paní poslankyně Kovářová je stále na čekačce. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já budu reagovat na tu debatu kolem kultury. Pane ministře, to je všechno pravda, co říkáte. Na druhou stranu jsem zvědav, z čeho vám paní ministryně financí poté, co dnes tady nějakou vzniklou koalicí zruší superhrubou mzdu, z čeho vám ty peníze bude dávat. To by mě opravdu zajímalo, tady těch 80 miliard visí úplně ve vzduchu. Snad ani vy nežijete v iluzi, že až budete chodit s tou spravedlivě nataženou dlaní, že vám ministryně financí příští rok bude ty příspěvky dávat.

A druhá věc, a to tady vůbec nepadlo, jak vy jako ministr pomůžete těm orchestrům, divadlům, které zřizují kraje a města. Tam ten propad bude skoro 30 miliard a každý primátor, každý starosta, každý hejtman vám řekne, že nemůže škrtnout komplet 100 % investic. Bude hledat nějaký poměr a samozřejmě to bude dopadat na ty instituce, a kulturní instituce na prvním místě, které jsou zřizovány obcemi, kraji a městy. A to je obrovský problém. Tam potom ani Ministerstvo kultury nebude mít z čeho pomoci udržet tyto orchestry, divadla. A to je obrovský problém. Tam se musíme zaměřit. Tady skutečně ten propad příjmů krajů a obcí bude naprosto fatální a bohužel na to doplatí kulturní instituce. Vy to víte moc dobře.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan kolega Zaorálek se opět hlásí do rozpravy.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Teď je úplně jasné, co řeknu, protože já právě proto jsem tady vystoupil v tom poměrně dlouhém vystoupení. V něm jsem právě žádal, aby Sněmovna podpořila pozměňovací návrh Jana Hamáčka, protože s ním si dovedu představit, že dojdeme... že budu schopen něco dělat. Ale prostě se obávám, že pokud Sněmovna podpoří ten návrh, který znamená daleko větší propad příjmů, já jsem tady celou dobu mluvil o tom, že v tom případě si nejsem jist, že jsem schopen potom mít takový nástroj, tak silný, a třeba i kdyby byl posílený, že něco zmůžu při tom, co v těch regionech hrozí. To jsem tady říkal. Rozhodne Sněmovna, je to v jejích rukou a já věřím, že tohle vezme v potaz, že vezme v potaz tyto dopady a to, co jsem tady řekl, aby nám nezůstala jen ta nákupní střediska. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP