(10.20 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nyní poprosím pana předsedu Kalouska s přednostním právem.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, dovolte, abych vás krátce upozornil na životní situaci lidí, kteří netvoří příliš velkou skupinu, ale jsou nesmírně důležití pro kulturní a duchovní život v České republice, a to jsou osoby samostatně výdělečně činné v živé kultuře. Typickým příkladem jsou třeba hudebníci, ale samozřejmě nejenom hudebníci. To jsou lidé, kteří musí dnes a denně tvrdě trénovat. Jejich hlavním zaměstnáním je, že cvičí, ale odměnu dostávají pouze za zrealizovaná představení.

Osoby samostatně výdělečně činné mohly čerpat ve dvou časových obdobích takzvanou Pětadvacítku podle zákona o kompenzačním bonusu, ale to období skončilo 9. června. Od 9. června se opět mohly otevřít restaurace a obchody, takže pro drtivou většinu živnostníků začala zase možnost vydělávat. Nicméně v oblasti kultury tvrdá omezení platila dál, zrušila se celá řada festivalů, omezila se představení a léto bylo v podstatě mrtvé.

Ti lidé jsou bez prostředků. Mohou si samozřejmě jít sednout za kasu nebo mohou jít na stavbu dělat stavební dělníky či cokoli jiného, ale pak přijdou o tu kompetenci, protože nebudou moci denně cvičit. O tu kompetenci nepřijdou jenom oni, o tu kompetenci přijdeme my. To je obrovský kapitál, který v těchto lidech je, a pokud nenajdeme způsob, jak jim pomoci, tak o ten kapitál přijdeme.

V zákoně o kompenzačním bonusu je možnost pro vládu - tady se obracím na vládu - že pro období od 9. června do 31. srpna může svým nařízením schválit ještě jedno časové období pro obory, které byly omezeny, a pro dny, kdy ta omezení platila. Do 31. srpna platila velmi tvrdá omezení v oblasti živé kultury a já bych vás dnes chtěl požádat o podporu, abychom přijali usnesení, kdy vládu vyzveme, aby svým nařízením aktivovala třetí časové období kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné v živé kultuře. Nejedná se o nějak ohromující částku. Pohybujeme se ve stamilionech, určitě se nepohybujeme v miliardách, ale pro ty lidi, pro jejich práci a pro pokračování jejich kariéry je to naprosto klíčové rozhodnutí.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. O slovo požádal s přednostním právem pan předseda Jurečka.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážená paní ministryně (Maláčová) - jediná členka vlády, která dnes přišla, děkuji za to -, milé kolegyně, kolegové, já bych chtěl tady na úvod říci, že samozřejmě v těchto dnech je velmi intenzivní debata nad otázkou opětovného rozšiřování covidu v naší populaci, je debata o tom, jaká opatření jsou přijímána, jaký mají smysl, jak jsou efektivní. Já to tady nechci rozebírat a zneužívat toho, že mám teď v této schůzi přednostní právo. Já se budu ve svém příspěvku věnovat především tomu, proč jsme tuto schůzi svolávali.

Chci tady ale v úvodu říci, že za KDU-ČSL budeme v úterý navrhovat zařadit jako první bod té řádné schůze informaci vlády o opatřeních v rámci covidu v České republice, aby tady byly představeny další kroky, co můžeme očekávat, abychom věděli, kdo vlastně dnes řídí tu situaci, kdo je za to zodpovědný, jací odborníci dnes jsou v nejužším týmu, proč není svolán krizový štáb, jaká opatření se mohou očekávat pro skupiny lidí, kteří mají nejen nad 60 let, ale jsou to třeba chroničtí pacienti nebo jsou to také ohrožené skupiny, jako prodavači, prodavačky a podobně. Když jsem četl včerejší vyjádření o rozhodnutí vlády, že se budou distribuovat roušky a respirátory lidem nad 60 let, určitě je to jeden z kroků, který lze kvitovat, ale musíme se ptát, co ty ostatní ohrožené skupiny, jak ony budou podpořeny a chráněny.

Avizuji tady s dostatečným předstihem, že budeme žádat o zařazení tohoto bodu. Myslím si, že to bude příští týden naprosto namístě, a byl bych velmi rád, aby ten bod byl zařazen, aby byl řádně projednán i s účastí kompetentních ministrů včetně pana premiéra. Pokud by to bylo smeteno ze stolu, pak budu iniciovat za opozici a budu žádat ostatní opoziční partnery o svolání mimořádné schůze k tomuto tématu. To tady chci předeslat.

Teď k této schůzi, která byla iniciována. My jsme za KDU-ČSL tady navrhli dva body, o kterých si myslíme, že jsou velmi důležité pro občany této země. Ten jeden bod je dokonce vládní návrh zákona. Je to vládní návrh zákona, který se týká paušální daně. Je to tisk 922. Takže to není, že bychom tady na tuto schůzi chtěli tlačit nějaký bod, který je čistě jenom opoziční, ale myslím si, že tento bod si zasluhuje, aby byl projednán, a my za KDU-ČSL k němu přidáváme pro nás velmi důležité téma, o kterém, jak jsem si všiml, začali mluvit i někteří členové vlády včetně paní ministryně Maláčové, a sice dlouhodobý systematický příspěvek, zvýšení důchodů maminkám o 500 korun za každé vychované dítě. My jsme to už v Poslanecké sněmovně navrhovali opakovaně ve vícero materiálech za poslední dva roky. V loňském roce, když jsme předkládali malou důchodovou reformu, tak jsme tento bod také zmiňovali ve více než deseti bodech, které jsme tehdy předložili. Považujeme za důležité, aby se systematicky řešila oblast důchodů. To se bohužel neděje a je evidentní, že se to ani do konce volebního období nestihne, byť tady byla svolána široká spolupráce expertů i politiků napříč politickým spektrem do komise pro spravedlivé důchody. Já oceňuji, že ta komise vznikla a fungovala. Odpracovala velký kuse práce, ale mrzí mě a štve, že víceméně za poslední rok, když už hlavní závěry byly publikovány, se nepodařilo ani o píď posunout to, aby tady byl nějaký systematický návrh změn legislativy a parametrů v rámci důchodového systému.

Proč my navrhujeme těch 500 korun maminkám, zvýšení důchodů měsíčně? Protože když se podíváme na systém výpočtu našich důchodů, tak jediná zásluhovost, která je tam oceněna, je zásluhovost ve finanční rovině, jaké měli lidé výdělky v průběhu svého života. A tady je potřeba se před těmi maminkami sklonit a uznat, že tyto ženy, které vychovávaly děti, obětovaly část své kariéry, svého života pro to, aby tady byla dnes generace, která důchodový systém živí a táhne, ale ony jsou za to fakticky potrestány. Měly nižší výdělky, nemohly tak rozvíjet svoji kariéru a dnes - statisticky je to evidentní - jsou tyto skupiny žen, které mají jedno, dvě a více dětí, a podotýkám, odpracovaly 35 let, velmi znevýhodněny a jejich důchod je nižší v průměru o více než dva tisíce korun oproti důchodu průměrnému. Je to jedna z nejvíce postižených skupin, na kterou i teď právě dopadá velmi silně extrémně narůstající inflace.

Já vidím, že jsou tady snahy vlády plošně pomoci všem důchodcům, ale byl bych velmi rád, abychom v době, kdy si na to půjčujeme, a budou to platit ony děti a vnoučata těch, o kterých se dnes bavíme, kteří pobírají starobní penzi, tak abychom především pomáhali těm, co to opravdu nejvíce potřebují, těm, co bojují o to, aby zaplatili náklady na bydlení, na potraviny, na ošacení, na léky, na zdravotní péči. A to mně v těch opatřeních vlády velmi chybí. Proto s tím jako KDU-ČSL přicházíme.

Pak je tady druhý bod, který navrhuje skupina poslanců v čele s Vítkem Kaňkovským, je to sněmovní tisk 896, novela zákona č. 329 o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. My jsme za KDU-ČSL zhruba před rokem tady iniciovali a společně i s ostatními z vás odpracovali, aby se některé věci v oblasti pomůcek, jako je třeba příspěvek na nákup automobilu a podobně, aby se tyto věci zvýšily. To se podařilo a díky za to. Podařilo se také zvýšení příspěvku na péči pro osoby, které jsou ve třetí a čtvrté skupině. Ale vnímáme také od lidí z praxe velký problém, a tento návrh byl zpracován s panem Krásou a Radou pro skupiny lidí s určitým hendikepem a tento návrh se týká toho, abychom zefektivnili a zjednodušili výdej průkazů ZTP a ZTPP apod. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP