(10.10 hodin)
(pokračuje Fiala)

Další vládní argument, proč to nejde, je rozpočtový. Dohromady prý jde o 28 miliard korun. Ale to prosím není pravda. I kdyby to pravda byla, tak to přece není důležité. V této Sněmovně našel podporu astronomický dluh, astronomický schodek 500 miliard korun. A ty argumenty, které jsme slyšeli, byly, že se má jednat o investice, protože tou krizí se přece musíme proinvestovat. A přitom když se podíváme na to, kolik z toho dluhu, z toho 500miliardového deficitu, je investic, tak zjistíme podle propočtu Národní rozpočtové rady, že na investice je tam vyčleněno asi 30 miliard - 30 miliard z 500 miliard. Ani u těchto 30 miliard není tak jasné, že je vláda vlastně dokáže v tomto roce efektivně využít. Takže ten 500miliardový deficit, to je spíš jakýsi opulentní švédský stůl, z kterého premiér a další členové vlády ukrajují nebo rozdávají různé části, mají tady rezervu na to, aby si mohli kupovat voliče.

To ale není ta skutečná pomoc. Ale toto, co my navrhujeme, skutečně živnostníkům a malým podnikatelům pomůže, pomůže to těm nejmenším a nejzranitelnějším. A jako Poslanecká sněmovna bychom také vyslali signál, že si všímáme potřeby milionů živnostníků, drobných firem, že pomáháme lidem, že udržujeme pracovní místa, že bráníme tomu, aby se firmy dostaly do platební neschopnosti. Že prostě vnímáme, co se v ekonomice děje, a že jsme připraveni pomoci.

Třetí návrh je trošku jiný. Ten třetí návrh, kde vás chci také požádat o podporu, je to návrh ze Senátu, je to návrh, který nese také stopu činnosti Občanské demokratické strany. A ten návrh říká, že chceme poskytnout krajům jednorázový příspěvek ze státního rozpočtu ve výši 500 korun na každého obyvatele kraje. To je nejlepší investice, kterou můžeme udělat, protože peníze zůstanou v krajích, neztratí se v nějaké administrativě, nikdo je neprojí. Jsem přesvědčen, že při těch rozpočtových výpadcích, které kraje v důsledku koronavirové krize mají, tak právě tyto peníze skončí velmi rychle v regionální ekonomice, a tím pomohou ekonomice celé České republiky. Dokázali jsme to udělat v případě obcí. Byl to opět náš návrh. Náš, řekl bych, i tlak, který byl nakonec úspěšný. Udělejme to i v případě krajů, bude to velmi potřebné a pomůže to samozřejmě krajům, ale hlavně to pomůže jejich obyvatelům.

Dámy a pánové, koronavirová krize nekončí, je to zjevné i z toho, jak jsme tady v polovičním formátu, jaká opatření se přijímají, že tady mluvím opět po delší době v roušce. Nikdo neví, nikdo z nás neví, jak dlouho to bude trvat, co se bude dít v naší zemi za pár dnů, co se bude dít v naší zemi za pár týdnů, v jaké budeme situaci. Sám pan premiér ještě nedávno mluvil o tom, vykřikoval do celého světa, že Česká republika je premiantem v boji s virem. Ale pokud jsem ho dobře poslouchal, tak včera v médiích připustil, že Českou republiku čeká těžký podzim. A já v tomto případě výjimečně s panem premiérem souhlasím. A bohužel na tom, že nás čeká těžký podzim, nese kus viny, velký díl viny, i vláda, která promarnila řadu měsíců, které měla k tomu, abychom se připravili na horší scénáře. Řadu měsíců, které vláda získala díky neuvěřitelné disciplinovanosti českých občanů, české společnosti, letos na jaře. Byly to měsíce, kdy jsme se mohli připravit na další souboj s koronavirem, a ty poslední měsíce místo toho byly ve znamení chaosu, absolutního chaosu a diletantismu.

Ale já si dnes nechci vyřizovat účty s neschopnou vládou, nebudu to dělat, bude na to ještě dost příležitostí. Já dnes chci, abychom pomohli statisícům lidí, kteří tu naši pomoc budou v dobách nejistoty, která nás čeká, i nadále potřebovat. Proto jsme sem přišli s těmito třemi - za Občanskou demokratickou stranu - třemi konstruktivními návrhy, a já bych očekával, žádám vás o to, aby je podpořili i poslanci a poslankyně vládní koalice. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Tak nyní zde mám dvě písemné přihlášky s přednostním právem. Připomínám, diskutujeme ke schválení pořadu schůze. Pan místopředseda Černohorský, poté pan předseda Kalousek. A mám zde tři přihlášky z místa - pan předseda Jurečka, pan místopředseda Okamura a pan předseda Radim Fiala. To je v tuto chvíli vše do diskuze k pořadu schůze. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Děkuji za slovo, pane předsedo. První vlnu jsme ze zdravotního hlediska zvládli relativně dobře. Stálo nás to ovšem ohromné finanční, zdravotní, morální a další zdroje. Vypnutí ekonomiky způsobilo ztrátu, nebo způsobí ztrátu tisíců pracovních míst a přineslo ekonomickou nejistotu pro stát, firmy a zejména rodiny.

Nepřineslo ale to nejpodstatnější, a to je ponaučení. To ponaučení, které by nás připravilo na budoucnost. Na budoucnost, jejíž součástí je bohužel i onemocnění covid. Bylo tak krátkozraké a z dnešního pohledu tragické hovořit o České republice jako o premiantovi v boji proti covidu. A jak by se mělo postupovat, jsme s Piráty představili v květnu pod heslem Budoucnost řešíme teď. Z našich opatření byl převzat například semafor, který pan ministr nedávno prezentoval.

Každopádně bych se vrátil ke krokům vlády. Již 11. 8. se odborná skupina na Ministerstvu zdravotnictví shodla na nošení roušek ve vnitřních prostorách na území celé České republiky od 1. 9. Toto opatření bylo vzápětí vyhlášeno panem ministrem, bylo projednáno s panem premiérem, nebo bylo konzultováno v jeho Národní radě pro zdravotní rizika, došlo k vyhlášení, ale následně pan premiér... na základě přímé žádosti pana premiéra bylo staženo.

Premiér také vydává ničím nepodložená stanoviska o slábnutí viru, která jsou v přímém rozporu s tím, co tvrdí odborná epidemiologická skupina ministerstva, totiž že zatím neexistují vědecké důkazy o klesající virulenci koronaviru. Jedinými výzkumy, kterými se pan premiér evidentně řídí, jsou pouze ty marketingové. Poslanecká sněmovna přijala již 4. 6. jedenáct usnesení navržených Piráty, která jasně ukazovala, že jsme věděli, a tím, že jste to kolegové tady akceptovali, tak předpokládám, že i vy, že jste předpokládali nebezpečí druhé vlny. Usnesení byla schválena a obsahovala konkrétní kroky, na co se zaměřit u národní strategie testování. V tomto případě jsme se účastnili následně i připomínkování. V mnoha případech byla tato usnesení splněna pouze částečně. V rámci připomínkování bylo za poslanecký klub odesláno několik připomínek. Všechny byly označeny jako velmi dobré a většinově byly akceptovány.

V tuto chvíli nám zbývá několik záležitostí. První samozřejmě je dotáhnout metodiku pro odběrová místa, aby se lidé nenakazili na tom místě. A metodiku pro laby, aby posílaly SMS zprávy hned poté, co mají výsledky.

Další je mít jasnou komunikaci. Kdo sděluje opatření, v jakém intervalu a s odbornými zdůvodněními.

A třetí, co je používání otevřených zdrojů. Protože v tuto chvíli testujeme zhruba asi 15 tisíc testů, ale potřebujeme se dostat na zhruba nějakých 30 tisíc testů. Akademie věd ČR již má naše české kity, ale otázkou zůstává, zdali k nim máme dostatek strojů. V tomto případě bychom nemuseli svolávat tuto mimořádnou schůzi v případě, že by vláda plnila to, k čemu ji vyzvala již dávno Poslanecká sněmovna.

Rád bych tedy požádal, abyste podpořili program této schůze, v rámci které kolegové z opozice předkládají jednotlivé body, které jsou však reakcí na selhání, kterých se dopustili buď jednotliví členové vlády, nebo konkrétně premiér.

Děkuji za pozornost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP