(10.30 hodin)
(pokračuje Jurečka)

Jde o to, že je evidentní, že tady máme nemalé skupiny osob, jejichž zdravotní hendikep je trvalý. Jsou to lidé, kteří nemají části končetin, prstů, jsou to lidé po mozkových mrtvicích, kdy je evidentní, že ten stav se dlouhodobě nezlepší, lidé s výrazným zrakovým a sluchovým postižením. A nám jde tímto návrhem, jednoduchou poslaneckou novelou o to, aby ten výčet, který je v návrhu obsažen, aby tento výčet lidí, kteří mají takovýto zdravotní hendikep - abychom tyto lidi v okamžiku, kdy potřebují obnovit platnost toho svého zdravotního průkazu, nehonili v tom kolečku posudkových lékařů. Všichni tady víte, že posudkoví lékaři jsou velmi přetíženi, nestíhají, úřady práce tyto průkazky dneska vyřizují běžně v tří- až čtyřměsíčních lhůtách. Těm lidem ten průkaz propadne a oni nějaký čas jsou bez průkazu. My navrhujeme naprosto logicky, ať u těchto specifických typů hendikepů řekneme, že nemusí absolvovat ti lidé to kolečko po posudkových lékařích. Když je obnova průkazu nutná, což víme, že ten průkaz fyzicky zestárne, tak ať prostě je to jednoduchý administrativní úkon a ten člověk má potom automaticky nový průkaz, který bude prodloužen, ale nemusí absolvovat návštěvy u posudkových lékařů, které prostě nedávají logiku.

Ten návrh je nejenom ku pomoci těmto skupinám našich obyvatel, ale ten návrh je i ku pomoci šetření nákladů státního rozpočtu. Takže prosím pěkně, kdybyste se opravdu podívali optikou toho, že tyto dva sněmovní tisky, které jsem teď představil, opravdu mají smysl. Jeden je vládní materiál, druhý je materiál skupiny poslanců, ale opřen o Radu pro zdravotně postižené České republiky, s jejich podporou to jde.

A samozřejmě my za KDU-ČSL podporujeme i ty ostatní návrhy, které jsou v programu uvedeny. Myslím si, že živnostníci, malé a střední firmy si určitě zaslouží ještě podporu ve formě odpuštění odvodů na sociální a zdravotní ještě do konce roku. Tady se projednávají jiné návrhy, které budou snižovat například spotřební daň na pohonné hmoty, řeší se jiné formy podpor a myslím, že tato podpora je jedna z naprosto nejjednodušších, administrativně velmi nenáročných.

Je tady také navržen návrh, který se týká financování krajů, a tady bych chtěl významně připomenout - nejenom obce a města ztratily velkou část svých příjmů. Tam jsme jim určitou část dokázali vrátit po té debatě víc než dvouměsíční, ale jsou to i kraje. Mnoho krajů v České republice včetně i toho, ze kterého jsem já, se potýká s tím, že už dneska nemají finanční prostředky. Vedení Olomouckého kraje připravuje materiál na zastupitelstvo, které bude zhruba za týden a půl, s návrhem půjčky jednu miliardu korun. Stát si vždycky je schopen půjčit lépe než kraj. Pojďme těm krajům pomoci dofinancovat ty obrovské ztráty, které kraje mají v letošním roce z výpadku daňových příjmů, ale budou je mít i v příštím roce. Protože investice krajů do cest, do obnovy krajského majetku, jako jsou školy, zdravotní zařízení, sociální zařízení, to jsou dost často ty zakázky, které především dělají malé lokální a střední firmy z těch regionů. A viděli jsme tento týden, když byla zveřejněna data za vývoj ve stavebnictví, že právě se ukazuje, že v letošním roce je největší propad stavebních zakázek u těchto malých a středních investic. Silnice, dálnice, železnice, tam ty zakázky víceméně jedou, ale ty malé firmy, ty jsou konfrontovány - myslím, že ta situace je pro ně těžká, obce, města a kraje výrazně škrtají a odstupují od plánovaných investic. Takže prosím pěkně, pojďme třeba i takovéto návrhy včetně těch, které tady jsou z hlediska podpory kultuře a podobně, podpořit. Děkuji za to.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Slovo má pan místopředseda Okamura. Jestliže v tuto chvíli ho nevidím v sále, tak poprosím dalšího přihlášeného, pana předsedu klubu SPD Radima Fialu.

 

Poslanec Radim Fiala: Dobrý den, vážené kolegyně, kolegové. Děkuji za slovo. Myslím, že je mou povinností se vyjádřit k dnešní plánované mimořádné schůzi a k bodům, které se na ní budou, nebo měly by se probírat, a říct, jaké bude stanovisko hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Začnu prodloužením doby prominutí placení pojistného na sociální zabezpečení zaměstnanců do konce letošního roku. To jsme již opakovaně prostřednictvím Lucie Šafránkové, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku, jménem SPD navrhovali už letos na jaře. Vládní poslanci to tehdy zamítli. Totéž platí i o našem návrhu na prodloužení odpuštění placení záloh na pojistné na důchodové pojištění u živnostníků do 31. prosince 2020. I toto jsme zde již navrhovali a vláda nám to také zamítla, protože nechce skutečně podpořit živnostníky, jinak se totiž tomu zamítnutí rozumět nedá. A dnes zde máme na programu další, obdobný návrh, kde navíc ani nejde o úplné odpuštění povinnosti platit za tuto dobu sociální pojištění. Jedná se jen o jeho snížení na úroveň minimálních záloh, a ani toto není dle svého stanoviska vláda ochotna akceptovat. Takže my se v SPD ptáme - jak chcete pomáhat těmto lidem, těm živnostníkům a drobným podnikatelům, kteří tu pomoc skutečně potřebují?

Hnutí SPD se dlouhodobě snaží zlepšit situaci našich zdravotně hendikepovaných občanů, proto samozřejmě podpoříme odstranění byrokratických procedur při žádostech o prodloužení platnosti průkazů zdravotně postižených osob, ale tito lidé potřebují systémovou pomoc. Proto zase SPD prostřednictvím naší místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Lucie Šafránkové nedávno navrhla výrazné zvýšení takzvaných příspěvků na péči pro osoby, které jsou ze zdravotních důvodů závislé na pomoci jiných osob. Tyto příspěvky jsou velmi nízké a neumožňují jim důstojný život a my žádáme vládnoucí koalici, aby se prosím zamyslela i nad tímto problémem těchto lidí a umožnila jim důstojný život.

A samozřejmě podpoříme i pomoc zaměstnancům na dohody o provedení práce ve formě zvýšení hranice příjmů, do které nebude existovat povinnost platit pojistné odvody. V době nouzového stavu se hnutí SPD svými návrhy a politickým tlakem zasloužilo o prosazení zvláštní finanční pomoci těmto občanům. Zejména se to týká rodičů samoživitelů. Ovšem dosud vláda odmítá přiznat jakoukoli finanční kompenzaci živnostníkům zaměstnaným na částečné úvazky v pracovním poměru, a proto jsme v srpnu za hnutí SPD podali návrh zákona, který by jim takovou finanční pomoc poskytl.

Takže to bylo k některým sociálním otázkám, které by se dnes na mimořádné schůzi měly probírat a které by podle našeho názoru ještě v té pomoci občanům v této koronavirové době významně zlepšily život.

Co se týče situace, která je dnes v České republice a týká se koronaviru, tak samozřejmě musím znovu zopakovat, že hnutí SPD navrhovalo změnu zákona o veřejném zdraví lidu, kde by se zjednodušily legislativní podmínky pro určování například lokálních ohnisek a podmínky života lidí v těch lokálních ohniscích nejenom pro ministra, kde by se umožnila kontrola Poslanecké sněmovny, kontrola rozhodnutí ministra zdravotnictví, kde by se umožnila kontrola vlády, kontrola Poslanecké sněmovny, ohraničila by se doba, na jak dlouho by se tyto podmínky v těch lokálních ohniscích mohly udělat. Podle nás je to ideální zákon už z dikce jeho názvu - zákon o veřejném zdraví lidu. Který jiný zákon byste v této době chtěli použít na to, aby se upravily podmínky v lokálních ohniscích? A vláda to odmítla. Vláda nám přece řekla, že připravuje nový krizový ústavní zákon, kde se bude měnit mnoho podmínek. To znamená, my jsme prolenošili a prošustrovali tu dobu, kterou jsme měli od toho jara, kdy jsme se mohli připravit na tuto situaci, která je dnes a která podle významně rostoucího počtu nakažených pravděpodobně nastane, a nemáme v ruce nic. Nemáme v ruce nic! ***




Přihlásit/registrovat se do ISP