(16.30 hodin)
(pokračuje Bartoš)
My jsme si vědomi rozhodnutí Městského soudu v Praze, který přesněji vymezuje působnost krizových zákonů a v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Nám ani veřejnosti však není v tuto chvíli z vyjádření vlády jasné, kvůli kterým konkrétním předpokládaným opatřením je potřebné zavádět nouzový stav, a to při současném scénáři vývoje nákazy. Přezkum nouzového stavu je v působnosti nás, Poslanecké sněmovny, přičemž Poslanecká sněmovna potřebuje pro své rozhodnutí relevantní informace.
My proto žádáme vládu, konkrétně pana premiéra, o uvedení konkrétních kroků a kompetencí, kvůli kterým má být vyhlášen nouzový stav ke zvládnutí pandemie koronaviru v České republice a které by nebylo možné provést mimo tento režim. Tyto informace pak zohledníme při případném rozhodování Poslanecké sněmovny o zrušení či prodloužení. My tedy zdvořile žádáme, aby nám pan premiér poskytl zítra vysvětlení v souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny. Tyto informace bychom chtěli obdržet v rámci příslušného bodu jednání Poslanecké sněmovny, tedy 30. 9. 2020.
S úctou podepsáni Bartoš, Fiala, Jurečka, Rakušan.
Já vám tady, paní ministryně, předám toto (děje se), protože se mi nepodařilo zastihnout nikoho z adresovaných, a je to už zítra, tak bych byl nerad, kdyby to zůstalo ležet někde na podatelně. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. A nyní se tedy vrátíme do bodu číslo 49 a požádám, aby z pověření vlády uvedla tento tisk 880 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Zase opět požádám sněmovnu o klid.
Vážené kolegyně a kolegové, myslím si, že je důležité, abychom i v tomto formátu plné Sněmovny byli schopni v důstojném prostředí reagovat na vystoupení těch, kterým bylo uděleno slovo. Děkuji. Máte slovo.
Ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně a kolegové, zákon č. 117/2020 Sb., který byl vyhlášen ve Sbírce zákonů dne 24. března letošního roku, stanoví podmínky pro poskytování průvodcovských služeb v cestovním ruchu na území České republiky. Činnost průvodce mimo objekty a území vymezená v zákoně ochrany přírody a krajiny bude podle přijaté úpravy oprávněna vykonávat pouze osoba, které byl vydán český národní průkaz průvodce. Vydaný průkaz bude průvodce povinen užívat při výkonu průvodcovské činnosti a má nabýt účinnosti k 1. listopadu 2020 s tím, že ustanovení o povinnosti vykázat činnosti průvodce jen s průkazem nabyde účinnosti k 1. lednu 2021. Vydání průkazu je zpoplatněno poplatkem ve výši 1 000 korun.
Vzhledem k aktuální situaci a dopadů pandemie onemocnění COVID-19 na poskytovatele průvodcovských služeb předkládám novelu, která navrhuje odložení účinnosti zákona č. 117/2020 Sb. na 1. leden 2021, vyjma § 12 odst. 2, které stanoví povinnost užívat při výkonu průvodcovské činnosti průkaz průvodce, u něhož je účinnost nově navrhována od 1. března 2021. Uvedené opatření má zajistit, že průvodci cestovního ruchu budou mít dostatečně dlouhý časový prostor se nové právní úpravě v zákoně přizpůsobit.
Za účelem zmírnění finančních dopadů pandemie na těžce postižený segment průvodcovských služeb návrh dále počítá s dočasným zproštěním poplatkové povinnosti při vydání českého národního průkazu průvodce v období od 1. ledna 2021 do 28. února 2021. Tento odhadovaný výpadek ve výši zhruba 2 milionů korun bude pokryt z rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj.
Návrh zákona schválila vláda České republiky na svém jednání dne 1. 6. Vládním návrhem zákona je sledováno zmírnění dopadů pandemie COVID-19 na poskytovatele průvodcovských služeb. S ohledem na tuto skutečnost a z důvodu, že dochází pouze ke změně malého rozsahu, která spočívá v odložení účinnosti zákona o dva měsíce a k dočasnému zproštění od poplatkové povinnosti za vydání českého národního průkazu průvodce, vláda navrhuje, aby Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila návrh zákona již v prvním čtení.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové a požádám zpravodaje pro prvé čtení, pana poslance Petra Dolínka, aby přednesl zpravodajskou zprávu. Ale ač jsem ho tady viděl, tak teď ho nevidím. Požádám předsedu poslaneckého klubu nebo někoho z jeho zástupců, aby kolegu Dolínka zajistil jako zpravodaje. (Poslanec Chvojka žádá mimo mikrofon o pětiminutovou přestávku.) Tak v tom případě klub sociální demokracie a výbor... Kolik? Dobře. Na žádost předsedy poslaneckého klubu sociální demokracie vyhlašuji přestávku do 16.40.
(Jednání přerušeno v 16.36 hodin.)
(Po minutě, již za přítomnosti poslance Dolínka:) Já jsem vyhlásil do čtyřiceti. Musíme respektovat to přerušení. Rozumím tomu. Aspoň si kolega zpravodaj vydechne, aby mohl v klidu přednést svou zpravodajskou zprávu. ***