(16.00 hodin)
(pokračuje Schillerová)
Firmy mají možnost čerpat programy Antivirus, které všechny tři dohromady stály již přes 26 miliard korun. Kromě toho osoby samostatně výdělečně činné mají odklad záloh na sociální a zdravotní pojištění a nemusí platit půl roku minimální pojistná. Prominuli jsme červnové zálohy na dani z příjmu fyzických a právnických osob, provádíme spoustu individuálních odkladů plateb daní a dohromady to ke konci srpna činilo přes 45 miliard. Jak tady bylo správně řečeno, už potřetí každého prvního dne v měsíci zveřejňuje Ministerstvo financí výkaz čerpání veškeré vládní pomoci.
Zavedli jsme program kompenzující část nájemného, specifické oblasti ekonomiky jako kultura a lázeňství mají vlastní podporu. Podnikatelské subjekty využívají zvýhodněné úvěrové a záruční produkty Českomoravské záruční a rozvojové banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Rodiče, kteří hlídali a současně se učili v době pandemie se svými dětmi doma, získali navýšené ošetřovné, a to po celou dobu uzavření škol.
Ale nezapomínejme, že s námi žijí také občané, kteří nás vychovali a poskytli nám domov. Nyní z důvodu stáří nepracují, nemohou si tedy vylepšit rodinné rozpočty prací. To stejné platí i o těch, kteří jsou poživateli invalidního důchodu a z důvodu své nemoci a rizika nakažení koronavirem ani letos plnohodnotně pracovat nemohou. Všem těmto osobám přitom rostou již minimálně rok a půl ceny podstatně rychleji, než jak roste index spotřebitelských cen. Ano, někteří z vás mohou říci, že růst cen bude kompenzován ve valorizaci důchodů v roce 2021, tedy plně v souladu se zákonem, který reflektuje nejenom růst cen či životních nákladů důchodců, ale také růst reálné mzdy, a že minulý růst cen obsahovala indexace penzí na rok 2020, ale valorizace na tento rok počítala s růstem cen pouze do června roku 2019. Letošní dynamika zatím zohledněna vůbec nebyla. Stejně tak valorizace od 1. ledna 2021 zase nezohlední růst cen po červnu 2020, když třeba v červenci a srpnu rostly životní náklady důchodců o bezmála 4 % meziročně.
Jako ministryně financí jsem zároveň jednoznačně pro to, aby se příští rok důchody zvyšovaly pouze o zákonnou valorizaci, což sníží fiskální tlak na rozpočet 2021, ta valorizace je 848 korun, a zároveň to bude dostatečné navýšení k tomu, abychom naplnili náš slib daný programovým prohlášením vlády, průměrného důchodu ve výši 15 tisíc korun.
Okamžitá reakce v podobě poskytnutí jednorázového příspěvku ihned zlepší životní úroveň důchodců. Kromě nákupu běžných věcí či služeb jim pomůže i při úhradě některých zdravotnických služeb nebo nehrazených, či jen částečně, pomůcek. Pomůžeme tím udržet spotřebu a posílit křehký ekonomický růst, což je z hlediska hospodářské politiky jeden z nejdůležitějších úkolů.
Jednorázový příspěvek není dávkou důchodového pojištění, a proto bude vyplacen v jednotné výši každému oprávněnému důchodci bez vazby na výši důchodu. Současně platí, že jednotná výše příspěvku je relativně výhodnější pro poživatele nižších důchodů, pro které je přizpůsobení se cenovému růstu obtížnější. Pro nízké důchody je také náš vládní návrh ve výši 5 tisíc korun pro každého důchodce poměrně výrazná jednorázová částka, na kterou by si jinak jen s obtížemi ušetřil.
Forma mimořádného jednorázového příspěvku pamatuje na to, aby životní situaci důchodců skutečně zlepšila. Nezapočítává se totiž do rozhodných příjmů domácnosti pro nároky na jiné dávky či odvody. Příspěvek rovněž nepodléhá exekuci, protože příspěvek nelze postihnout výkonem rozhodnutí. Pro vaši informaci doplňuji, dámy a pánové, že máme 72 tisíc osob pobírajících důchod v exekučním řízení.
Co se týče zadlužení, Česká republiky i přes tuto masivní pomoc naší ekonomice zůstane mezi fiskálními premianty. Vstupovali jsme do letošního roku s celkovým zadlužením veřejných financí, to znamená vláda, samospráva, fondy, ve výši 30,8 % HDP, což bylo čtvrté nejnižší ze zemí Evropské unie. Očekávané zadlužení na konci roku 2020 na úrovni veřejných rozpočtů bude 39,4 %, tedy stále o 5 procentních bodů nižší, než činil veřejný dluh v roce 2013.
Na závěr bych ráda uvedla, že jako ministryně financí udělám všechno pro to, abychom schválený 500miliardový schodek pro tento rok nevyčerpali. Tento návrh zákona takovou úlohu rozhodně neplní. Pro mě jako pro ministryni financí je půlbilionová výše schodku skutečně astronomická, opodstatněná snad jen bezprecedentní situací v letošním roce a značnou dávkou nejistoty v jeho zbývající části, jak jsem ostatně třetí novelou zákona o státním rozpočtu obhajovala na půdě této Sněmovny. Na druhou stranu musíme vnímat a chápat různé životní situace a fáze života. A stáří je přirozenou součástí a jako takové s sebou nese objektivní důvody, pro které je nutné ho ctít.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní místopředsedkyni vlády a ministryni financí Aleně Schillerové.
Teď mi dovolte, abych zahájil bod
48.
Vládní návrh zákona o jednorázovém příspěvku důchodci v roce 2020
/sněmovní tisk 997/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Vládní návrh zákona z pověření vlády uvede ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Než se ujme slova, požádám paní kolegyni Janu Pastuchovou, která je zpravodajkou tohoto tisku, aby zaujala místo u stolku zpravodajů. Mám tady faktickou poznámku, ale protože ještě nebyla otevřena rozprava, nemohu ji akceptovat.
Nyní tedy žádám paní ministryně práce a sociálních věcí o úvodní slovo. Prosím.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji, pane předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, velmi stručně k tomuto návrhu zákona, jehož obsah každý zná, a tak jak sleduji debaty v této ctěné Poslanecké sněmovně, tak každý má na tento návrh velmi vyhraněný názor.
Není potřeba zdůrazňovat, že je to pro nás absolutní priorita. Důchody jsou v České republice nízké, já jen uvedu, téměř milion starobních důchodců a důchodkyň má i přes rekordní navyšování z minulých let starobní důchod pod 14 tisíc korun. Jen připomenu, že když jsme přebírali v roce 2014 vládu, tak byl průměrný starobní důchod 11 tisíc korun, to znamená, že o více než 4,5 tisíce méně, než bude průměrný důchod za několik málo týdnů.
Já bych chtěla zdůraznit, že tento návrh zákona, to znamená návrh na zavedení jednorázového příspěvku ve výši 5 tisíc korun pro všechny pobíratele důchodů a vyplacení v prosinci tohoto roku, není populistický krok. Je to kompenzace inflace, která v posledních dvanácti měsících roste nevídaným způsobem a roste nejvíce od roku 2012. Já si myslím, že se shodneme na tom, že během uplynulé takzvané koronakrize, nebo během uplynulé první vlny koronakrize, se pomáhalo všem a je potřeba pomoci i všem těm, kteří nemohou pracovat, jsou postiženi touto vysokou inflací a myslím si, že je to i spravedlivé.
Jen výběrem k tomu, jak se pomáhalo pobíratelům důchodů v posledních letech. Namátkově, co se nám podařilo v důchodovém systému změnit. Asi nejdůležitější krok byl poslanecký návrh pana poslance Romana Sklenáka, který změnil takzvaný valorizační mechanismus. Já jako ministryně práce a sociálních věcí jsem prosadila tisícovku pro takzvané starodůchodce, to znamená pro tu věkovou kohortu 85+. Podařilo se nám prosadit navýšení základní výměry ve výši 10 % průměrné mzdy. ***