(16.10 hodin)
(pokračuje Maláčová)

To všechno jsou kroky, které mimo, nebo nad rámec těch takzvaných zákonných, mimozákonných valorizací situaci seniorů a seniorek zásadním způsobem zlepšily a vedly k tomu, že se nám podařilo průměrný důchod za posledních šest let navýšit o téměř 5 tisíc - nebo podle toho, k jakému časovému datu to vezmeme. Zda to vezmeme k současnosti, nebo k tomu 1. 1., kdy opět průměrný důchod stoupne o 848 korun v průměru.

Často se tady vede debata o tom, proč plošně, proč navyšovat důchody plošně nebo proč pomáhat všem stejně. Já si myslím, že bychom měli pomáhat zejména těm nejslabším. Proto stejná částka, protože když máte důchod 10 tisíc, tak pro vás 5 tisíc má jinou hodnotu, než když máte důchod 20 tisíc. Proto si myslím, že tento krok pomůže právě těm nejslabším.

Vím, že tady během diskuze, nebo během jednotlivých vyjádření, padaly kroky k tomu, že bychom měli pomáhat jenom těm, co mají důchod nižší, než je průměrný důchod. Nedokážu si představit, že by někdo, kdo má o korunu více, než je průměrný důchod, tu částku 5 tisíc nedostal. Myslíte, že by to bylo spravedlivé? Někdo, kdo má o korunu více, o deset korun více, o sto korun více, tak už by tu částku neměl dostat? To by bylo velmi nespravedlivé a myslím si, že by to napáchalo více škody než užitku.

Ještě dneska v rozpravě k předchozím bodům padaly návrhy, že se má ještě více pomáhat živnostníkům, že se má ještě více pomáhat podnikatelům, malým firmám do 50 zaměstnanců. Víte, že návrh na odpuštění sociálního a zdravotního byl jeden z prvních nápadů, který jsem po vyhlášení nouzového stavu jako ministryně práce a sociálních věcí prosadila. Prosadila jsem ho na šest měsíců a živnostníkům se odvody odpouštěly plošně. Nikdo to nezpochybňoval, i když si myslím, že se shodneme na tom, že ne všichni živnostníci byli tou probíhající koronakrizí plošně postiženi. Plošně jsme také pomáhali všem firmám do 50 zaměstnanců, protože to byl efektivní, rychlý nástroj, jak pomoci malým českým firmám. Myslím si, že to také nikdo nezpochybňoval, a celá debata se vedla o tom, že se má ta pomoc maximálně navýšit pro firmy, které mají vyšší počet zaměstnanců. Nerozumím proto, proč se u té plošné pomoci u seniorů a seniorek, proč tam se vede diskuze, že to není spravedlivé. Ještě jednou říkám, myslím si, že ten příspěvek 5 tisíc korun pomoci jako kompenzace zvýšené inflace za posledních několik měsíců je velmi správný krok a pro sociální demokracii je to naprostá priorita.

Také pevně doufám, že tato debata nám pomůže konečně vést seriózní diskuzi o tom, jak provedeme v naší zemi důchodovou reformu. Třicet let poté, kdy se o důchodové reformě pouze mluví. Děkuji všem poslancům a poslankyním, kteří se poctivě účastní Komise pro spravedlivé důchody. Myslím si, že jsme dospěli poměrně daleko. Myslím si, že většina poslaneckých klubů nebo jejich členů je poctivě do této diskuze zapojena, a my v příštích týdnech náš konkrétní návrh důchodové reformy v paragrafovém znění představíme. Protože si myslím, že to je skutečně ta nejdůležitější otázka, jak zajistíme spravedlivé důchody všem současným i budoucím penzistům a penzistkám. Aby lidé, kteří celý život pracovali, poctivě odváděli, měli na sklonku svého života spravedlivé a důstojné důchody. Myslím si, že to je opravdu základní funkce státu, jak zajistit lidem, kteří celý život pracovali, spravedlivě a poctivě odváděli velkou část své mzdy nebo platu státu, tak aby měli důstojný a spravedlivý důchod. Pokud stát nebude schopen takovéto důchody zajistit, tak si myslím, že je to na pováženou.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, slíbila jsem, že nebudu mluvit dlouho. Pro mě je tento návrh zákona výrazem mezigenerační solidarity. Naše seniorky a senioři vybudovali naši zemi, předali nám ji v takovém stavu, abychom mohli dále vést prosperující a dobrý život, a já si myslím, že si své důchody předplatili. Proto si myslím, že bychom měli v co nejkratším možném projednávání tento návrh zákona schválit, protože všichni budeme jednou staří. A myslím si, že si ty starší generace mezi námi tu takzvanou mezigenerační solidaritu zaslouží.

Moc vám děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové a požádám zpravodajku pro prvé čtení, paní poslankyni Janu Pastuchovou, aby se ujala své zpravodajské zprávy. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, myslím, že zde bylo už všechno řečeno jak paní vicepremiérkou, tak paní ministryní práce a sociálních věcí. Jenom zopakuji stručně, že jde o jednorázový příspěvek důchodcům v jednotné výši 5 tisíc korun, který bude vyplacen v prosinci roku 2020. Znovu zopakuji, že jednorázový příspěvek není dávkou důchodového pojištění, a proto bude vyplacen v jednotné výši každému oprávněnému důchodci bez jakékoliv vazby na výši důchodu.

A co znovu zdůrazním, protože myslím, že kolegové ze sociálního výboru, ale i já jako předsedkyně tohoto výboru - znovu zopakuji, že tento příspěvek neovlivní nárok na nepojistné sociální dávky, protože při zjišťování příjmu rozhodného pro nárok na tyto dávky se nebude k příspěvku přihlížet a příspěvek nebude předmětem výkonu rozhodnutí, a jeho výplatou se tak posílí příjmová úroveň i těch důchodců, jejichž důchod podléhá výkonu rozhodnutí. Ona toto řekla i paní ministryně financí, ale já to znovu zopakuji, protože si myslím, že dotazů na toto dostáváme jako poslanci všichni dost.

Tímto bych asi jako zpravodaj ukončila svoji řeč a následně jsem se přihlásila do rozpravy.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní zpravodajce. Otevírám rozpravu. Přihlášeného mám s přednostním právem pana předsedu Miroslava Kalouska a pana místopředsedu Tomia Okamuru. Prosím máte slovo. A kolegyně Pastuchová potom řádně v rozpravě. Máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, dřív než se pustím do vetování, což byl motiv mého přihlášení, tak mi přece jenom dovolte velmi stručnou reakci na slova paní ministryně, kdy nám tady slibovala, že jako ministryně financí udělá všechno pro to, aby schválený deficit ve výši 500 miliard nebyl zcela vyčerpán. Já jsem si v tu chvíli představil hosta blahobytně vyhlížejícího, který vstoupí do restaurace, objedná si pět svíčkových se šesti, a když mu pět porcí přinesou, tak s milým úsměvem řekne, že nemá ani korunu na zaplacení, ale že opravdu udělá všechno pro to, aby všechny ty porce nesnědl, aby snědl třeba jenom čtyři. Tak takhle nějak se chová česká vláda. Kdyby to nebylo tak nebezpečné, tak by to vypadalo skutečně jako komedie z montypythonského cirkusu.

Jinak mi dovolte, abych jménem poslaneckých klubů ODS a TOP 09 zavetoval projednávání podle § 91 jednacího řádu a dopředu avizoval veto k jakémukoliv kratšímu datu, než je třicet dní.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, eviduji toto veto. Budeme tedy postupovat podle procesu, který umožňuje jednací řád.

Nyní místopředseda Okamura s přednostním právem. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP