(9.20 hodin)
(pokračuje Farský)
Pachtovní smlouva je smlouva o nájmu pozemku mezi vlastníkem a hospodařícím zemědělcem. A on si může stanovit, aby bylo s půdou nakládáno co nejlépe. Bohužel to často tak není, je pod tlakem firem, které ohlašují, že se o to nebudou starat, pak s tím budou mít náklady. Ale důležitost té smlouvy můžeme přirovnat třeba k nájemní smlouvě bytu, to si asi každý dokáže představit. Když pronajímáte byt, tak při jeho předání vidíte, jestli máte radiátory, parkety, kličky na oknech, a když vám ho někdo vrací, tak to lehce zkontrolujete. U půdy je to daleko těžší. Když vám ji někdo vybydlí, tak vy to nevidíte první rok, ani druhý rok, ani třetí rok. A když vám ji vrátí a zjistíte, že na té půdě už neroste vůbec nic, protože se změnila v poušť, kde se pěstuje spíše hydroponicky než nějakým odpovědným způsobem, tak je to pozdě a je to špatně. A to je nástroj, který tomu má pomoct.
Takže prostřednictvím projektu Tisíc a jedna cesta se snažíme udržet vodu v krajině, zmenšit lány, snížit erozi a prostřednictvím pachtovních smluv pak budeme sahat na zkvalitnění celé půdy. Cílem toho všeho je samozřejmě kvalitní půda a jeden z výsledků kvalitní půdy je to, že v české zemi se bude držet voda a nebude kvůli tomu nutno dalších x přehrad, které jsou vždycky komplikovanou stavbou. A i z těch velkolepých plánů vlády, která jich představila už 65 - už je to deset let, co bylo 65 přehrad představeno, z toho jsou blízko realizace tak dvě. Za dalších dvacet let z nich bude realizováno možná pět. Přesto na jaře, když přišly problémy se suchem, tak vyhlásila, že k těm 65 si naplánuje ještě dalších 31. Když to jen spočítáte, kolik let by ta výstavba mohla trvat, tak v té době už můžeme mít úplně jiné problémy.
Starostové se k tomu postavili tak, jak jsou zvyklí. Prostě aktivně ve svých oblastech se to snaží zlepšovat, a zlepšuje se to. Zlepšuje se to. A musím říct, že se zlepšuje mnohdy i přístup zemědělců, se kterými se o tomto bavíme. Oni uznávají tu potřebu dlouhodobého hospodaření, vidí to, že krajina se mění, trpí a je potřeba k ní přistupovat co možná nejlepším způsobem.
Takže ta spolupráce na lokální úrovni funguje. To, kde to ne zcela funguje, je prostě Poslanecká sněmovna, kde nám už takřka rok leží tisky, které nejsou projednány a neposouvají se příliš v tom systému, a přitom jsou to zásadní zákony týkající se užívání vody, šedé vody, pozemkových úprav, ale jsou to i ústavní úpravy vody. A je to i téma, které tady visí na našem programu už od loňského jara, a to je otázka klimatu. Prostě klima se mění a my na to musíme reagovat. My musíme přemýšlet, jak adaptovat naši krajinu, jak adaptovat naše životy, jak adaptovat zemědělství. Jak se na to připravit, aby ty následky, které to přináší, byly co nejmenší pro nás pro všechny.
To jsou tedy důvody, které nás vedly k tomu, že jsme přesvědčeni o tom, že je důležité těch osm bodů dnešní schůze posunout dále, že Sněmovna nesmí být neaktivní, že nesmí být pasivní v tom, že prostě je tím špuntem, který zákony neposouvá dále. A když se podíváte na ten seznam těch několika set tisků, které tady visí, tak by se na ně těžko dostával čas. Proto jsme se rozhodli svolat tuto mimořádnou schůzi, aby Sněmovna byla aktivní v boji proti suchu, aby Sněmovna nesla svoji odpovědnost za nakládání s vodou v České republice.
Děkuji za podporu programu této schůze a děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Já vám také děkuji. S hlasovací kartou číslo 21 bude hlasovat paní poslankyně Valachová.
Omluva paní ministryně Kláry Dostálové dnes od 10.30 do konce jednání z pracovních důvodů. Paní poslankyně Hana Aulická Jírovcová dnes po celý jednací den z pracovních důvodů omlouvaná, pan poslanec Zdeněk Ondráček dnes od 14.30 do konce jednacího dne a pak v pátek 19. 6. na celý jednací den. A ještě tady mám dvě omluvy. Pan poslanec Jan Richter ve dnech 18 6 a 19. 6. z důvodu nemoci a pan poslanec Martin Kupka z dnešního jednacího dne od 9 do 11 hodin z pracovních důvodů.
S přednostním právem vystoupí pan předseda Ivan Bartoš, připraví se pan předseda Jurečka, paní předsedkyně Pekarová Adamová, pan ministr Brabec a pan místopředseda Filip. Prosím máte slovo.
Poslanec Ivan Bartoš: Dobré ráno, dopoledne, dámy a pánové, pane předsedající. Já bych využil svého práva vystoupit k programu jednání schůze a poukázal na některé důležité aspekty, které bychom měli brát v potaz, tak jak budeme dneska projednávat jednotlivé body, které jsou v návrhu schůze, pokud tato bude schválena.
Cílem této schůze je - a já věřím, že to je i naším společným cílem - řešit problémy sucha i bleskových povodní, které teď zažíváme, které velmi souvisí se špatným stavem naší krajiny. Pirátská strana je jedním ze svolavatelů, protože se vláda dle našeho názoru těmto problémům dostatečně nevěnuje a i některé zákony ve Sněmovně leží či nejsou projednávány dostatečně rychle. S tématem hospodaření a klimaticky odolné krajiny Piráti kandidovali i do poslaneckých voleb v roce 2017 a za tu dobu jsme řadu návrhů představili a některé i prosadili. Z těch představených je to například přísnější ochrana oblastní přirozené akumulace vod nebo poradenství pro šetrnější práci s pesticidy. Z těch věcí, které jsme prosadili, jsou to například prvky přírodě blízkého hospodaření v lesích.
My se tématům sucha, vody, krajiny i klimatické změny věnujeme i v rámci dalších aktivit zde při Sněmovně, pořádáme vzdělávací akce i poslanecké semináře. Pod naší patronací proběhl seminář o dostupnosti, kvalitě a ceně pitné vody, financování ochrany klimatu, budoucnosti našich lesů a kůrovcové kalamitě, nebo třeba agrolesnictví a potenciál konopí.
Musím s politováním konstatovat, že vláda některé naše odborné závěry často ignoruje, a dokonce zpochybňuje. Je mi to líto. Je to práce odborníků na naší straně, kteří se tomuto tématu věnují. My jsme i dnes představili takový dokument, jmenuje se Vodu řešíme teď. Je to jakési rozšíření našeho plánu Budoucnost řešíme teď. Dotýká se i otázek, které dnes budeme na plénu diskutovat. Je to dostupná kvalitní pitná voda. To je soubor opatření k ochraně pitné vody a zajištění její dostupnosti pro všechny občany. Důležité téma, s kterým se potýkáme. Druhým z těch čtyř pilířů je zdravá krajina. Myslím si, že to je alfa i omega problémů se suchem i s nedostatkem pitné vody i s těmi povodněmi, kterým teď čelíme. Tato sekce obsahuje plán na ozdravení naší krajiny, zejména návrh změny dotačních podmínek pro zemědělce a nové standardy hospodaření. Samozřejmě důležité jsou i naše aglomerace. Další oblast jsou živá udržitelná města. Tam popisujeme, jakým způsobem lze lépe hospodařit s vodu ve městech. A důležitá věc, na kterou se dost zapomíná. Ta kapitola se jmenuje Motivovaný hospodář a věnuje se podpoře lidí, kteří se rozhodli hospodařit v krajině šetrným způsobem. Doufám, že tento návrh, který jsme dnes prezentovali, bude i třeba pro vládu vodítkem, jakým způsobem uvažujeme a jakým způsobem by se podle nás měla Česká republika vydat.
Nyní k jednotlivých bodům schůze. Já vás nechci příliš zdržovat, budu pouze krátký. Dnes budeme probírat sérii návrhů zákonů, které mohou, budou-li dobře uchopeny, výrazně pomoci k řešení palčivých otázek jak stavu krajiny, tak tedy i sucha a oněch bleskových povodní.
Je zde vládní návrh novely vodního zákona, já ho vítám. Piráti k němu připravili pět pozměňovacích návrhů, které jsou zaměřeny zejména na ochranu zdrojů pitné vody, využití takzvané šedé vody - to je ta voda, kterou můžete znovu použít, která není nějakým způsobem biologicky kontaminovaná -, ale i zmapováním meliorací. To je věc, kterou jsme zdědili z minulých režimů, systém odvodňování, který je nyní v podstatě v krajině, tím způsobem, jak je daný, škodlivý.
Jsou zde dva návrhy novely vodního zákona také z pera kolegů ze STAN. My je považujeme za kvalitní a budeme je podporovat.
Dále je zde vládní návrh zákona o pozemkovém úřadě. Tam je důležitá ta část, a na to se zaměřme - podpořit usnadnění realizace pozemkových úprav. My to vnímáme jako velmi důležité, je skutečně nutné zjednodušit možnost provádět v krajině změny. Což je dosud, pokud se k tomu rozhodnete a máte více těch jednotlivých parcel a chcete tam zavést nějakou změnu, byrokratickým peklem. My bychom to chtěli výrazně zjednodušit. Nechci úmyslně hovořit zkrátit, nechci, aby to bylo interpretováno jakýmsi směrem vyvlastňování a násilných změn. Ta role má být skutečně koordinační a ten systém má být přehledný, aby se toto dělo. ***