(15.20 hodin)
Poslanec Václav Klaus: Vážené dámy, vážení pánové, já nebudu tak monotematický jako všichni mí ctění kolegové, protože jsem také proti korupci. Já nevím, kdo tady je pro korupci, čili to je jasné. Já bych chtěl zařadit na pořad schůze bod, který jsem nazval Zastavení chaosu ve školách. Já to odůvodním.
Pan ministr Plaga má takovou strategii, že vlastně v té své ministerské funkci je nejlepší to nějak přečkat, snaží si nenadělat osobní ani politické nepřátele. Když se zruší matika, protože je těžká, tak se zruší, a takhle víceméně funguje rezort školství. Nicméně to, co nastává od 25. května ve školách, je s prominutím čistý chaos.
Já mám dítě v první třídě a předevčírem jsme dostali pokyn k nástupu. Tam je ta jedna dimenze pana ministra - kdo nechce, tak nemusí - která to samozřejmě celé rozbíjí. U nás tedy učitelé nebudou, jen jakási asistentka s vychovatelkou, nebude družina. Děti na obědě sedí, dokud nedostanou hromadný pokyn. Asi aby se ty koronavirové buchtičky se šodó tak nějak rituálně tam zlikvidovaly. Ve škole může být jen určité procento žáků, čili chudáci páťáci se nedostanou, protože ti prvňáci a druháci, kteří měli přednost, už to obsadili. A tím nekritizuji naši školu, ta jenom plní pokyny. Navíc je spousta škol, která neotevře vůbec.
My, hnutí Trikolóra, se domníváme, že ať se školy buď otevřou normálně, nebo ať se neotvírají vůbec. My jsme na straně těch, kteří chtějí, aby se lidé navrátili do práce. Proto také podpoříme to znovuvrácení ošetřovného na původní úroveň, protože si myslíme, že lidé mají pracovat, a podpoříme to, aby se žáci vrátili normálně do škol.
Vždyť jak to reálně bude? Buď u nás ve škole s velmi vysokou pravděpodobností budou všechny děti zcela zdravé. Pak není sebemenší důvod, aby tam nebyla paní učitelka, děti se normálně neučily a probíhal výukový proces a Elinka mohla na záchod i lichou minutu, nejenom sudou, nebo jak jsou tam ta opatření. A pakliže nedej bože bude nějaké dítě nakažené, tak není zase žádný důvod, aby seděly v nějakých podskupinách, posedávaly, sundavaly a nandavaly roušky, a ještě se k tomu naprosto nic nenaučily, protože tam nebudou učitelé. To už pak je daleko lepší, když Eliška půjde s babičkou ráno nakrmit slepičky a pak si odpoledne udělají prvouku podle knížky a přečtou si kus slabikáře.
Takže pakliže bude ten bod zařazen, dovolil bych si načíst usnesení, které bych chtěl k tomuto přijmout. A to je - za prvé - Poslanecká sněmovna zavazuje vládu, aby zastavila chaos na základních školách. A za druhé, Poslanecká sněmovna zavazuje vládu, aby všemi silami motivovala lidi k návratu do práce a žáky do normálního výukového procesu.
Takže to jsou moje body, které se, myslím, dotýkají této země stejně tak jako korupce. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem paní ministryně Dostálová.
Ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová Dobrý den, vážené paní poslankyně, páni poslanci. Já jenom považuji za nutné, protože jsme asi ve shodě, že ten zákon o zadávání veřejných zakázek se bude projednávat v rámci řádné schůze. Na druhou stranu odmítám opravdu ty komentáře, které tady k tomu zazněly, něco o faulech a podobně, protože to je úplný nesmysl. My jsme reagovali na usnesení Poslanecké sněmovny, že máme co nejrychleji připravit zjednodušení zadávání pro případ rychlého nákupu třeba ochranných pomůcek. Reagovali jsme na usnesení Ústředního krizového štábu, který nám vlastně určil - MPO - aby odstranil administrativní překážky u jednacího řízení bez uveřejnění.
A jenom vám řeknu úplně jednoduchý příklad. Ten zákon se skutečně týká toho (nesroz.), co jsme měli dneska, pouze jednacího řízení bez uveřejnění, tak abychom odstranili byrokracii a administrativní překážky. A o co jde? Evropská komise doporučila všem státům, aby po ukončení nouzového stavu použily jednací řízení bez uveřejnění. Evropské státy mají většinou jednací řízení bez uveřejnění v souladu s evropskou směrnicí. Český zákon bohužel v rámci projednávání těchto zákonů opět využil gold-platingu a dal tam věci nad rámec povinností z evropské směrnice. A ta situace tedy bude taková, že pokud se objeví na trhu jediný dodavatel, který bude mít velmi zajímavou cenu, tak ostatní státy budou moci třeba uzavřít smlouvu do hodiny. Vzhledem k tomu, že my máme v zákoně mnoho povinností, jako je například ten daňový doklad nebo ty nedoplatky, sociální a zdravotní pojištění, jenom vystavení takového dokladu má lhůtu až 30 dnů, my máme povinnost zaknihovat akcie, ostatní země nemají povinnost zaknihovat akcie. Zaknihování akcií před podpisem smlouvy je věc šesti měsíců. Takže my jsme na to reagovali takto rychle proto, abychom nepřipravili Českou republiku o určitou akceschopnost. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Mám zde přednostní práva. Pan předseda Bartošek, potom pan předseda Stanjura.
Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane předsedo. No, my tady řešíme, jestli je to tedy v legislativní nouzi, nebo to není v legislativní nouzi, ale úplně nám uniká, o čem ten zákon je a s čím ta vláda vůbec přišla. Mně to připadá, že vy jste to zkusili, jestli to vyjde. Ono vám to nevyšlo, tak teď jste zatáhli za ruční brzdu a chcete to poslat normálně do legislativního procesu. To znamená, místo toho, abychom šli cestou transparentnosti, řádného projednání a připomínkového řízení, tak se tady hraje hra na to, jestli je to potřeba prohnat Poslaneckou sněmovnou ve zrychleném čtení, nebo ne.
Mně to připadá, že se vracíme tímto krokem, který předložilo hnutí ANO, zpátky do devadesátých let a cestou zatmívání. Místo toho, aby se šlo cestou transparentnosti, tak je to o tom, že vlastně bude dovoleno tolik věcí, s kterými jsme se tady dvě volební období vypořádávali, že prostě pro hnutí ANO se v současné době ukázalo, že je lepší hodit zpátečku a zneprůhlednit trh. A to je podle mě špatně. Tohle není o tom, jestli je to v legislativní nouzi, ale co jste vůbec měli odvahu předložit.
Předseda PSP Radek Vondráček: Pan předseda Stanjura s přednostním právem, poté pan předseda Rakušan.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já v zásadě souhlasím se svým předřečníkem. Paní ministryně si tady postěžovala na to, v jakém stavu máme zákon o zadávání veřejných zakázek. Zrcadlo, paní ministryně, podívejte se do zrcadla, kdo za to může. Sedm let má hnutí ANO Ministerstvo pro místní rozvoj ve své gesci. Myslím, že jste tam byly tři dámy, postupně jste se vystřídaly na tom postu. Na koho si stěžujete? Na sebe! Tak aspoň řekněte: Já jsem to udělala blbě, omlouvám se. Teď vidím, že to, co jsem tady prosadila já či moje předchůdkyně, nebylo dobře. - To za prvé.
A naprosto souhlasím s tím, že ten zákon se nedá opravit ve Sněmovně. To, že ho dneska nebudeme projednávat, je dobře, ale on se nedá vlastně projednat a podpořit ani v řádném legislativním procesu. Jediné, co s tím můžete udělat, tak ho stáhnout a napsat nějaký normální zákon. Protože tohle vlastně říká - za prvé, nemáte tam... Vy jste tady mluvila o nějakých ochranných pomůckách. Kde je v tom návrhu zákona něco o ochranných pomůckách? Kde je nějaká časová lhůta, že je to mimořádné? Je to na věčné časy, na úplně všechno, nemusí se prokazovat vůbec nic a ministr Vojtěch si to může zadávat, jak chce.
Všimněte si, jak reaguje. To je neuvěřitelné. On se dozví, že firma mu dala falešný certifikát. Místo aby vyváděl, že byl podveden, tak řekne: nenaskakujte na to, my jsme jim dali výjimku. Co to je za řešení? A teď to chce zlegalizovat, aby takové jednání vlastně bylo legální. To je obsahem toho návrhu zákona, nic jiného.
Takže to, že nebude dneska, to je dobře, ale já navrhuji, abychom se jím nezabývali ani příště. Ať vláda přijde s nějakým normálním návrhem zákona, o kterém se dá věcně debatovat, ne s tímto paskvilem.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní pan předseda Rakušan, poté pan předseda Bartošek.
Poslanec Vít Rakušan: Děkuji, pane předsedo, za slovo. Dámy a pánové, kolegyně, kolegové, já navážu na svého předřečníka, pana kolegu Stanjuru. Děkuji paní ministryni nebo panu předsedovi Faltýnkovi vaším prostřednictvím, že dnes jste se rozhodli ten zákon tady neprobírat, ale to je málo. Ten zákon by se v Poslanecké sněmovně neměl probírat prostě vůbec, protože ten zákon je špatný.
A paní ministryně, s dovolením, vaše argumenty jsou prostě falešné. Pokud vy říkáte, že to potřebujete pro nějaký stav nouze, tak se podívejme na § 73 daného zákona, který navrhujete - nebudou se řešit kvalifikační a profesní způsobilosti dané firmy. Paragraf 48/7 - nebude se řešit vlastnictví. Vždyť vy si tímto zákonem pouze vytváříte alibi k tomu, jakým způsobem probíhal nákup pomůcek v té nedávné době, a chcete toto učinit normou i pro období, které není navázáno na nouzový stav.
Toto bych chtěl zdůraznit všem, kteří se o tento zákon zajímají. Není to přece vázáno na nouzový stav, na stav, kdy potřebujeme rychle nakoupit nějaké pomůcky. Tento zákon by tady už platil stále. A ten zákon prostě odporuje všem protikorupčním tendencím, které tady vláda ANO dlouhodobě slovně podporovala. Ale já říkám, protikorupční opatření se neukážou na billboardech, ale v zákonech. Děkuji. ***