(15.10 hodin)
(pokračuje Pikal)
Poslanecká sněmovna zařadila na svůj pořad v minulosti bod Informace vlády o nákupu ochranných pomůcek během nouzového stavu. Ještě stále jsme tento bod celý neprojednali, Sněmovna nedostala všechny informace, které by chtěla. Takže já bych chtěl navrhnout, abychom tento bod zařadili před bod 3 návrhu pořadu, samozřejmě pouze v případě, že se ten bod nevyřadí, jak navrhl kolega předseda.
Prosím o podporu, tak abychom ty otázky, které by se k tomu zákonu stejně musely projednat a prodiskutovat, protože myslím, že všichni jsme zaznamenali různé diskuze a kauzy o tom, jakým způsobem a jaké ochranné pomůcky byly nakupovány, tak aby se tato debata odbyla předtím, než budeme projednávat samotný zákon o veřejných zakázkách, protože tam bude nutno projednat ještě spoustu dalších témat. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další s přednostním právem pan předseda Jurečka, připraví se pan místopředseda Okamura.
Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové, dva nebo tři členové vlády, čtyři. Já bych chtěl za KDU-ČSL jednoznačně říci, že já rozumím tomu, že ve stavu legislativní nouze tady nebudeme projednávat ten bod číslo 1, kdy řešíme, jak pomoci firmám, podpořit, zachovat pracovní místa, a řešíme záležitosti týkající se sociálního pojištění za zaměstnance. Částečně ještě možná pochopím logiku, která se týká toho bodu číslo 2, kdy vláda přichází s rozvolněním harmonogramu při schvalování státního rozpočtu, byť si myslím, že ten posun nepřinese žádnou zásadní výhodu, protože může tady přijít v listopadu, prosinci další případná vlna covidu, a stejně v příštím roce budeme muset aktualizovat rozpočet, jako jsme to už letos udělali dvakrát. Čemu ale vůbec nerozumím, a velmi bych stál o to, aby opravdu tady zaznělo vysvětlení, proč novela zákona o zadávání veřejných zakázek má být projednávána ve stavu legislativní nouze.
Když jsem si četl to odůvodnění, tak tam jsem se nedopátral vůbec žádného argumentu, proč to máme teď projednat v rámci 24 hodin, kdy včera večer jsme se dozvěděli o tom, že takováto novela byla projednána na vládě a že sem směřuje. Já souhlasím s tím, že je tady potřeba novelizovat zákon o zadávání veřejných zakázek, o tom jsme se bavili. Také tady byl příslib, že je připravován vládní návrh, který by v průběhu podzimu měl dorazit do Poslanecké sněmovny. Pochopil bych, kdyby vládní koalice přišla tak jako minulý týden v rámci lex covid a požádala ostatní strany a řekla: chceme to projednat v řádném řízení, chceme zkrátit lhůty. My jako zástupci opozice jsme řekli: ano, tomu vyjdeme vstříc, zvládneme to za pět, šest týdnů. Ale vůbec nerozumím tomu, proč to chcete projednat dnes ve druhém a třetím čtení. A nerozumím také samozřejmě těm věcným změnám, které tam provádíte. Proč se tady vracíme zpátky.
Já si pamatuji pana premiéra Andreje Babiše v období let 2013/2014, v Sobotkově vládě, jak říkal: nechceme, aby tento stát nakupoval od lidí nebo od firem, které nemají jasnou vlastnickou strukturu. Byl tím, který říkal: chceme skončit s tímto korupčním prostředím. A teď tato vláda přichází vlastně s novelou zákona, kde se klidně umožňuje to, aby se mohlo nakupovat v rámci i JŘBU od firem, které nemají jasnou vlastnickou strukturu apod. Prosím pěkně, vysvětlete to. Vysvětlete to lidem, kteří se mě od včerejška na to ptají. Nechápou tento obrat, tuto změnu.
Ale znovu říkám, podle mě to vůbec nepatří do projednávání stavu legislativní nouze. Já bych to ještě uměl pochopit, kdyby to bylo na konci března. Na konci března ve stavu nouze, kdy běžely nákupy. Kdybyste přišli a řekli: chceme některé parametrické změny upravit tak, ať můžeme jet podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Ale teď všechny nákupy skončily. Sama vláda řekla, že už ty nákupy žádné další z Číny nebudou v tento okamžik. V pondělí nám končí stav nouze, tak proč toto chcete prodávat ve stavu legislativní nouze?. Prosím pěkně, vysvětlete to. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nicméně vrátil bych debatu - respektuji přednostní práva, prosím vás, zkusme se držet tématu pořadu schůze, o legislativní nouzi budeme diskutovat před každým bodem samostatně poté.
Nyní pan místopředseda Okamura, poté pan předseda Faltýnek - přednostní práva.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové. Já bych se za hnutí SPD vyjádřil k programu této schůze, a to k tomu, že vláda v nouzovém stavu zařadila tu novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. My v SPD zásadně nesouhlasíme s tím, aby to tady bylo projednáváno ve stavu legislativní nouze, protože ten zákon je navržen tak, aby dal podhoubí možné korupci. V části věnované průběhu výběrového řízení se v tom vládním návrhu píše, že se bez uveřejnění v krizových situacích ruší možnost zadavatele - což je stát nebo ministerstvo - požadovat od dodavatele například beztrestnost, bezdlužnost na daních a možnost požadovat doložení vlastníků dodavatele. Tak to je opravdu neuvěřitelný návrh. A dále tato novela, kterou tady vláda navrhuje, tuto povinnost ruší v případě, kdy je možné zakázku splnit jen určitým dodavatelem. Toto opatření může samozřejmě vést podle názoru hnutí SPD ke korupčnímu jednání. A nejedná se v tomto případě o řešení o krizové situace.
Takovou novelu v tomto znění my jako SPD nemůžeme podpořit, a proto mimochodem máme také připraven pozměňovací návrh, který bude dneska projednán, ve kterém možnost zadavatele, to znamená státu, požadovat od dodavatele beztrestnost, bezdlužnost na daních a možnost požadovat doložení vlastníků dodavatele ponecháváme. Já vůbec nechápu, proč vláda chce, aby veřejné zakázky soutěžily firmy, které nemají absolutně jasné vlastníky. Já tomu vůbec nerozumím. No tak rozuměl bych tomu, jedině kdyby to chtěl někdo, kdo má za lubem dělat nějaké korupční jednání nebo přihrávat zakázky nějakým podivným firmám. No tak to je samozřejmě vysvětlení, které se nabízí asi každému, kdo toto čte.
Samozřejmě my chápeme, že koronavirová epidemie je situací, kdy je nutné jednat rychle a produktivně, ale ani v takové krizové situaci není možné, aby se dodávek pro stát účastnil dodavatel, který nesplňuje tato základní kvalifikační kritéria. Navíc sama vláda si prohlasovala, že nouzový stav končí 17. května. Takže sama vláda si prohlasuje do 17. května, dneska máme 13. května, a zároveň tady čtyři dny před ukončením nouzového stavu navrhuje, aby miliardové zakázky, nebo stamilionové zakázky apod., mohly soutěžit firmy na základě nejasných v podstatě parametrů.
Takže my navrhujeme vyřadit z programu schůze tento návrh zákona z pera vlády. A my si myslíme, že by bylo lepší projednat to na normální schůzi, aby to prošlo všemi třemi čteními, aby byl čas o tom hovořit, aby byl čas to připomínkovat, aby vláda měla dostatečný prostor vysvětlit, co tím vlastně myslí, co za tím je, a aby i veřejnost viděla, co jsou ty pravé důvody. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Nyní s přednostním právem pan předseda Faltýnek.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne, dámy a pánové, kolegyně, kolegové, pane předsedo. Já jenom stručné sdělení. My jsme dneska měli poměrně dlouhý poslanecký klub, nestihli jsme tiskovou konferenci, takže ta informace bohužel se nedostala ven. Nicméně pokud se týká tohoto zákona o zadávání veřejných zakázek, tak náš poslanecký klub se usnesl na tom, že my nepodpoříme projednávání ve stavu legislativní nouze, a tím je ten problém, o kterém tady hovořil kolega Jurečka, Okamura a chystají se určitě i další, vyřešen. To znamená, že tento zákon bude projednáván v normálním legislativním procesu, nejdříve na příští schůzi, která začíná 26. května. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Tak jestliže nikdo s přednostním právem, tak mám zde přihlášku pana poslance Kupky k návrhu pořadu schůze.
Poslanec Martin Kupka: Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já jsem se hlásil s návrhem na vyřazení právě toho posledně debatovaného návrhu změny zákona o zadávání veřejných zakázek, abych se přihlásil s tím, že tak jak byl předložen, tak by fakticky znamenal vyhlášení konce jakéhokoli boje s korupcí v České republice. Byla by to zelená pro firmy, které se dopustily krádeží, korupcí, nejsou dohledatelní vlastníci apod.
Beru to tedy tak, že k tomu návrhu na vyřazení z pořadu schůze se hlásí další poslanecké kluby. Jsem rád, že v tomto případě koalice vyslyšela jasnou kritiku všech opozičních stran. Tohle by byl opravdu faul pro transparentní výběrová řízení v České republice.
Předseda PSP Radek Vondráček: Tak děkuji. K pořadu schůze je pan poslanec Václav Klaus. ***