(14.20 hodin)
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážená vládo, paní a pánové, v téže věci jako můj předřečník si také dovoluji modifikovat návrh pana kolegy Jurečky, protože už v dávnějších dobách, kdy zhruba ve stejném čase spatřily světlo světa tři návrhy na úpravu postavení vody v souvislosti s ústavní ochranou, potom došlo ke schůzkám, které řešily tu věc včetně řešení s ústavními právníky. A dovoluji si tedy ten návrh modifikovat ve stejném smyslu jako kolega Pikal, aby byly projednávány v pořadí 153, 154, 155, to znamená návrh poslance Filipa a dalších, Marka Výborného a dalších, Jany Krutákové a dalších, tak aby i poté co, věřím, se dostaneme k tomuto aktuálnímu tématu, protože není hrozba pouze koronaviru, ale je také hrozba sucha a hrozba nedostatku vody, hrozba toho, že se nebudeme včas umět, nebo nebudeme schopni se naučit zacházet s vodou tak, aby byla i pro příští generace, tak to je také akutní věc. Čili prosím, aby to takto bylo zařazeno a tak to také, v tom pořadí, jak jsem řekl, bylo projednáváno.
Děkuji za pozornost. A zařazení je stejné, jako pan kolega Jurečka. Myslím časové zařazení. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. První bod odpoledního jednání zítra 6. 5. Já vám děkuji.
Nyní s přednostním právem ministr zahraničí Petříček. Prosím.
Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček Vážený pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi krátce reagovat na návrh paní poslankyně Pekarové Adamové. Ve věci aktuálních otázek v česko-ruských vztazích, a to nejen v otázce přesunu sochy maršála Koněva, jsme v pravidelné a intenzivní komunikaci s ruskou stranou, a to nejen přes média. Jasně jsme se vyhradili vůči nařčením z porušování mezinárodních smluv a proti všem aktům, které chápeme jako vměšování do demokratického chodu našeho státu, a to nejen slovy mými, ale také slovy pana premiéra Babiše. Fakta a právní interpretace byla oboustranně již komunikována a jsou stanovena.
Dovolte mi informovat vás, že dnes, to je 5. května, jsme ruské straně předali nótu s návrhem na zahájení konzultací v souladu s čl. 5 Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací. Jedná se o první formální návrh tohoto druhu mezi oběma stranami. Dosud o této možnosti ruská strana hovořila pouze v médiích. Konzultace podle čl. 5 Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci jsou standardním mechanismem předpokládaným smlouvou o bilaterálních vztazích mezi Českou republikou a Ruskou federací. Je skutečně řada témat společného zájmu, např. ekonomická spolupráce nebo cestovní ruch, ale je tam i spousta témat, na kterých se neshodujeme a ve kterých je jasný spor.
Já bych chtěl tímto požádat - komunikační kanály jsou nastaveny - jménem Ministerstva zahraničních věcí poslankyně a poslance o prostor pro diplomatická řešení. Politizace těchto témat může být spíše kontraproduktivní a myslím, že může přijít na řadu až v momentě, kdy vyčerpáme možnosti, které nám dává diplomacie a vzájemné smlouvy, které se obě strany zavázaly respektovat. Prosím, dejte prostor diplomacii.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Hlásí se ještě pan předseda Jurečka, možná s upřesněním.
Poslanec Marian Jurečka: Já jsem se spíš ještě hlásil k jedné záležitosti. Chtěl jsem poprosit, požádat - poté, až tady bude vhodný okamžik, např. po projednání návrhu programu této schůze, po jeho schválení, předtím, než začneme projednávat jednotlivé body, abychom si také jako Sněmovna připomněli 75. let od výročí zahájení Pražského povstání, a uctili tak památku desetitisíců lidí, kteří se do Pražského povstání zapojili, a také proto, že tento týden máme 8. května ukončení druhé světové války, ukončení osvobození Československa, tak protože v této mimořádné situaci nebudou možné běžné pietní akce, tak abychom tyto věci spojili a abychom minutou ticha uctili památku i těchto lidí, kteří přispěli k naší svobodě, ať už to byli vojáci Rudé armády, rumunští vojáci, Rusíni, Poláci, Američané, českoslovenští vojáci a další, kteří přispěli k tomu, že se tady dokázalo porazit nacistické Německo. Zároveň bych také možná chtěl apelovat na kolegy, např. poslance z Prahy, když se vedou různé debaty o suchách, tak si myslím, že je tady jeden historický dluh, a sice když se podíváme na historické osobnosti právě Pražského povstání, ať již to byl např. generál Kutlvašr či generál Slunéčko, tak vůči těmto lidem tady máme dluh, abychom si je také důstojně připomněli, protože oni byli ti, kteří si dokázali stoupnout do čela těch, kteří organizovali a bojovali v rámci Pražského povstání. Takže si myslím, že to by v té dnešní debatě mohlo také přispět k tomu, abychom i tyto hrdiny dokázali důstojně připomenout a oslavit jejich odkaz. Díky za to.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem se hlásil pan předseda Faltýnek, možná by se to týkalo těch druhých čtení. Třetích čtení, předpokládám.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Ano, děkuji za slovo. Já jsem se chtěl omluvit, protože opravdu takto jsme se dohodli na jednání grémia a já jsem na to zapomněl. Podporuji návrh pana místopředsedy Pikala, aby ty maturity vlastně byly jako druhý bod třetích čtení a aby první bod byl to celostátní referendum, kde je nějaká dohoda.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem se teď přihlásil pan předseda Chvojka, poté pan místopředseda Pikal, jestli jsem si dobře všiml. Ano.
Poslanec Jan Chvojka: Děkuji ještě jednou za slovo, pane předsedo. Já bych chtěl trošičku modifikovat svůj návrh, který se týká bodu 24, tisk 689, zákoník práce, protože my bohužel nevíme, jak a co nám dnes půjde a jak a co stihneme. To znamená, nevím, jestli vůbec dojde na blok druhých čtení zítra. A já jsem navrhl původně zákoník práce jako bod číslo 1 v bloku druhých čtení, ale otázka je, jestli by na něj vůbec došlo. Možná ano, možná ne. Prosím, já bych tedy chtěl podpořit a poprosit o podporu toho mého modifikovaného návrhu, který zní tak, aby se tento tisk 689, druhé čtení, bod 24, dal napevno zítra ve 14.30, to znamená po polední pauze jako bod číslo 1. A pak jsem případně schopen doporučit a podpořit návrhy, které se týkají zákonů zkráceně řečeno o vodách.
Předseda PSP Radek Vondráček: Pan místopředseda Pikal.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já zkusím v reakci nějak upřesnit ten návrh na zařazení těch ústavních zákonů. Tedy jedná se o body 153, 154, 155, sněmovní tisky 508, 526, 549, kdybychom zachovali tohle pořadí, a zařadit to tedy - je zde návrh jako první body odpoledne a zřejmě variantně jako první bod po tom bodu, co navrhoval pan předseda Chvojka. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nějak se s tím vypořádáme hlasováním. Pan místopředseda Kubíček.
Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já bych si dovolil zařadit do pořadu schůze bod Usnesení Poslanecké sněmovny k videokonferencím, je to vedeno jako sněmovní dokument 5113, a pevně ho zařadit na projednání ve středu 6. 5. Mám k tomu poznámku jako první bod ve 14.30, ale pan poslanec Chvojka dával to samé, tak je otázka, jak dlouhé bude projednávání tohoto bodu. Takže v tom případě modifikace jako druhý bod.
Předseda PSP Radek Vondráček: Druhý bod odpoledního jednání po bodu, který navrhuje pan poslanec, dobře. (Poslanec Kubíček: Děkuji.) Poprosím k pořadu schůze paní poslankyně Jana Černochová.
Poslankyně Jana Černochová: Vážený pane premiére, pane předsedo, kolegyně, kolegové, ačkoli máme dnes celou řadu velmi důležitých předloh k projednání, chtěla bych vás přesto požádat o zařazení nového bodu na program jednání této schůze Poslanecké sněmovny s názvem Informace vlády České republiky k procesu přijímání zákazu olova ve střelivu a rybářském olůvku, a to na středu odpoledne druhý bod.***