(14.10 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Jako další s přednostním právem je přihlášen pan předseda Jurečka.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Dobré odpoledne, vážený pane předsedo, pane premiére, členové vlády, kolegyně, kolegové. Já mám tady takovou specifickou prosbu, protože ostatně většina z vás registruje situaci, kterou můžeme pozorovat v krajině z pohledu dopadů sucha, a vidíme, jaké informace nám předává odborná veřejnost z hlediska toho, že sucho je dnes už na úrovni největšího za posledních 500 let, máme řeky a potoky, kde průtoky klesly pod desetiprocentní běžné průtoky, a zaznamenal jsem dnes i návrh některých poslanců, kteří by chtěli, aby tento týden Poslanecká sněmovna projednávala legislativní úpravy například v oblasti novely Ústavy. Tak já bych si dovolil dát návrh na program na zítřek, abychom zítra po bloku třetích čtení po polední obědové přestávce zařadili sněmovní tisk 526, novelu Ústavy, která řeší právě úpravu vzhledem k opatřením, která by mohla více posílit opatření proti suchu, a jelikož jsou tady další dva návrhy novely Ústavy, jeden je z pera STAN, druhý z pera KSČM, tak by dávalo logiku, aby tento návrh byl spojen s tím, že tyto dva sněmovní tisky budou součástí tohoto bodu a bude k tomu společná rozprava.

Takže si dovoluji dát tento návrh na úpravu programu, aby zítra jako první bod odpolední části jednání Sněmovny byl zařazen bod 526 a ty dva následující k tomu, pokud s tím samozřejmě poslanci vysloví souhlas. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Jako první bod odpoledního jednání ve středu 6. 5.

Dále s přednostním právem paní poslankyně Pekarová Adamová.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Vážená vládo, vážené poslankyně, vážení poslanci, dobrý den. Ráda bych vás požádala o zařazení nového mimořádného bodu na naši schůzi.

Není pochyb o tom, že Ruská federace proti České republice zahájila nejagresivnější diplomatickou a zpravodajskou eskalaci za poslední desítky let. Ruští ministři vyhrožují českým komunálním politikům za to, že svobodně rozhodli podle platných českých zákonů. Ruská federace dokonce začala i tresty stíhat tyto pražské komunální politiky na základě zcela absurdního zákona, ale hrozí, že mohou být šikanováni i s pomocí zneužití Interpolu, ostatně by to nebyl první případ a děly se takové i v jiných zemích Evropské unie jiným lidem.

Na českou ambasádu v Moskvě a na generální konzulát v Petrohradě byly provedeny fyzické útoky. Je potvrzeno, že Rusko stojí za kybernetickými útoky a špionáží proti našemu Ministerstvu zahraničních věcí. Kybernetické útoky na české nemocnice jsou nyní vyšetřovány, ale i zde je případ až podezřele podobný těm, které se odehrály v jiných evropských zemích, třeba v poslední době v Estonsku.

Enormní počty pracovníků na ruské ambasádě v Česku, na něž dlouhodobě upozorňují i české bezpečnostní složky, se v minulých týdnech ještě rozšířily, a to o ruského zpravodajce, který přicestoval do České republiky s diplomatickým pasem. Ve stejné době musela být dvěma lokálním českým politikům, starostovi Prahy 6 a primátorovi hlavního města, poskytnuta policejní ochrana. Souvislost určitě není náhodná.

Ruská federace vede dlouhodobou dezinformační kampaň proti České republice, včetně výzev k fyzické likvidaci těchto komunálních politiků. Všechny tyto kroky - a mohla bych jmenovat i některé další - jsou natolik závažné, že k nim nelze mlčet. Česká vláda se k nim však jako celek doposud nevyjádřila. Chci ocenit postoj ministra zahraničních věcí Petříčka, nicméně vláda se za něj nemůže schovávat a na tyto razantní kroky Ruska musí umět také razantně odpovědět. To ani v současné situaci, kdy řešíme dopady pandemie koronaviru, nemůžeme opomíjet a tato bezpečnostní rizika nemají zapadnout. Vláda by měla zaujmout jasné stanovisko. Je namístě vyhoštění ruských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím v České republice. A pokud tak vláda nečiní, tak bychom k tomu měli zaujmout stanovisko my, poslanci Parlamentu České republiky.

Proto vás chci požádat o zařazení nového bodu na schůzi, který by nesl název Vměšování Ruska do vnitřních záležitostí České republiky. Prosím o zařazení tohoto bodu jako druhého dnes po senátní vratce... (Odmlka pro silný hluk v sále.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, míra hluku v sále je neúnosná. Já vás prosím o klid!

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: I míra zasahování Ruska do českých záležitostí je neúnosná, proto prosím, zařaďme tento bod jako druhý bod dnes po senátní vratce. Věřím tomu, že ani vám není lhostejné, jak se tento stát snaží narušovat naši suverenitu. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další s přednostním právem pan předseda Chvojka, poté pan místopředseda Pikal, poté pan předseda Kováčik, poté se mi s přednostním právem přihlásil ministr zahraničních věcí Petříček.

 

Poslanec Jan Chvojka: Hezké odpoledne, kolegyně, kolegové, děkuji za slovo, pane předsedo. Já bych měl dvě prosby. První se týká pevného zařazení tisku 689, zákoník práce, tuším, že je to bod 24. Tam bych poprosil - je to druhé čtení - o pevné zařazení tohoto bodu jako bodu číslo 1 v bloku druhých čtení, to znamená tisk 689, zákoník práce, jako bod číslo 1 v rámci bloku druhých čtení.

Další prosba se týká bloku druhých čtení. Tam bych si dovolil požádat o vyřazení vládního návrhu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan místopředseda Pikal.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, pane předsedající, to nemuselo být. Já bych měl dva návrhy. Jeden je částečný protinávrh proti návrhu pana předsedy Faltýnka, který navrhoval zařadit, tuším, že to byl školský zákon, v bloku třetích čtení, tak já bych chtěl navrhnout, abychom jako první bod v bloku třetích čtení ponechali návrh na změnu Ústavy, co se týká celostátního referenda a kde je shoda na tom, že to budeme vracet do druhého čtení, to bude trvat tak pět minut, a potom bychom dali ten školský zákon jako druhý bod, tedy to je částečný protinávrh.

Pak bych chtěl, nevím, jestli to tady přesně zaznělo, nicméně na organizačním výboru jsme se rozhodli, že návrhy, co se týče ústavních změn ohledně vody, by bylo dobré držet u sebe, takže já bych prosil, aby zůstaly u sebe. Jedná se tedy o bod 153, sněmovní tisk 508, bod 154, sněmovní tisk 526, a bod 155, sněmovní tisk 549. Já mám za to, že už to zaznělo, ale čistě pro přesnost a pro záznam, tedy aby tyto body byly když tak u sebe, pokud se Sněmovna shodne na tom je předřadit. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda Jurečka navrhoval bod 154, sněmovní tisk 526, a požadoval ho jako první. Váš protinávrh byl, že by šel jako první 153, pak 154 a 155. Možná by bylo dobré, v podstatě vám oběma jde o stejnou věc, že bychom se s tím vypořádali jedním hlasováním.

Pan předseda Kováčik s přednostním právem. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP