(15.10 hodin)
(pokračuje Vondráček)
Otevírám další bod.
219.
Zpráva o finanční stabilitě 2018/2019
/sněmovní tisk 510/
Tuto zprávu nám Česká národní banka předložila v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů. Zprávu projednal rozpočtový výbor, jehož usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 510/1. Já poprosím, aby se slova ujal zpravodaj rozpočtového výboru pan poslanec Karel Rais, který nás bude informovat o jednání na výboru a přednese návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Karel Rais: Přeji dobrý den. V podstatě toto je zpráva, která popisuje situaci, kdy Česká republika procházela od jara 2018 vysoce příznivým vývojem, takže tomu odpovídá i ta zpráva. Česká národní banka a v podstatě finanční sektor si udržel vysokou odolnost proti možným nepříznivým šokům. Co se týká potenciálních zdrojů rizik, tak jsou to rizika, která jsou spojena s vývojem finančního a hospodářského cyklu, a nezměněná úroveň rizik je v oblasti strukturálního charakteru. 23. května 2019 zvýšila sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2,0, což odráží nárůst rizik spojených s pohybem ekonomiky v rostoucí fázi finančního cyklu a dílčí zesílení signálů zranitelnosti domácího bankovního sektoru.
Tuto zprávu jsme detailně projednali na rozpočtovém výboru a mám zde usnesení rozpočtového výboru ze dne 4. září 2019 ke zprávě o finanční stabilitě, sněmovní tisk 510: Po úvodním slově guvernéra České národní banky pana Rusnoka, zpravodajské zprávě poslance Raise a po rozpravě rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu za prvé bere na vědomí zprávu České národní banky o finanční stabilitě za rok 2018/2019 a doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu bere na vědomí zprávu o finanční stabilitě, tak jak byl citován přesně ten název této zprávy. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Zahájím všeobecnou rozpravu a chvíli vyčkám, neboť není přítomen žádný z členů vlády. Paní ministryně financí je, předpokládám, za dveřmi. (Chvíle čekání.) Zatím se nedaří sehnat žádného z členů... Už je tady paní ministryně financí! Všichni ji rádi vidíme. Zahajuji všeobecnou rozpravu. Ptám se, kdo má zájem o vystoupení k tomuto bodu. Pan guvernér České národní banky. Prosím, máte slovo.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok Vážený pane předsedo, vážená paní ministryně, vážená sněmovno, samozřejmě čas běží a ty zprávy trochu zastarávají. V době, kdy všechno se mění z hodiny na hodinu, zastarávají ještě rychleji, nicméně já mohu jen potvrdit, co už konstatoval pan zpravodaj. V tom období, které ta zpráva hodnotí, skutečně jsme zaznamenali v podstatě velmi solidní a stabilní situaci v našem finančním sektoru, zejména pak bankovním. Ta zpráva se zaměřila zejména na rizika, která vznikala v expanzivní fázi finančního cyklu, kterou jsme tehdy ještě zažívali. Věnovala se také používání nástrojů na regulaci hypotečních úvěrů, které byly rozšířeny s platností od října 2018. Samozřejmě se také zabývala celkovým stavem bankovního sektoru, který je testován těmi zátěžovými testy. Už tady bylo hovořeno o proticyklické kapitálové rezervě, kterou s předstihem centrální banka jako makroobezřetnostní autorita stanovuje. To jsou myslím věci, které jsou všeobecně známy a jsou dohledatelné snadno v té zprávě.
V podstatě ta zpráva konstatuje, že i v roce 2018, resp. následně v roce 2019 v té části, kterou se zabývá, jsme zaznamenali jistý pokles na hypotečním trhu, který ovšem byl plně předvídán a byl v podstatě kompenzací toho významného růstu před zavedením těch regulatorních opatření.
Orgány České republiky tedy reagovaly i na varování Evropské rady pro systémová rizika, což je evropská instituce pro makroobezřetnostní politiku. My jsme dostali totiž od této instituce tzv. varování. Varování je slabší úroveň než doporučení. To varování bylo vydáno také pro Německo, Francii, Island a Norsko. Doporučení pro Belgii, Dánsko, Finsko, Lucembursko, Nizozemsko a Švédsko. V našem případě ta rada v podstatě kritizuje právě nezávaznost regulatorních indikátorů, které používá Česká národní banka z hlediska legislativy.
Jinak obecně je tedy v té zprávě konstatován velmi pozitivní vývoj, ovšem myslím, že teď, kdy možná - doufejme, že ne zásadně - nadchází konec dobrých časů, se ukáže, že ta naše obezřetnostní politika byla velmi namístě a bude jedním z faktorů, který nám umožní i ekonomicky a finančně tu poměrně složitou situaci, která možná nastává, dobře zvládnout. Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Ptám se, zda ještě někdo má zájem o vystoupení v obecné rozpravě k tomuto bodu. Nikoho nevidím, všeobecnou rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova, pane zpravodaji? (Ne.) Pan guvernér zřejmě také ne. (Ne.) Zahajuji podrobnou rozpravu. Ptám se, kdo má zájem o vystoupení v podrobné rozpravě k tomuto bodu. Nikoho nevidím, podrobnou rozpravu končím. Je zájem o závěrečná slova? Není tomu tak. Budeme tedy hlasovat o návrhu usnesení, tak jak jej přednesl pan poslanec Rais. Já přivolám naše kolegy z předsálí.
Ještě jednou opakuji, o čem budeme hlasovat. Budeme hlasovat o předneseném návrhu usnesení, tak jak zaznělo v rozpravě od pana zpravodaje. Ještě chvíli vyčkáme, protože přicházejí stále další poslanci do sálu.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro přednesený návrh usnesení. Kdo je proti?
V hlasování číslo 67 přihlášeno je 158, pro 114, proti nikdo. Návrh byl přijat. Já konstatuji, že návrh usnesení byl schválen. Všem vám děkuji a končím tento bod.
Otevírám bod číslo
220.
Zpráva o výkonu dohledu nad finančním trhem v roce 2018
/sněmovní tisk 537/
Tuto zprávu nám Česká národní banka předložila v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů. Zprávu projednal rozpočtový výbor, jehož usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 537/1. Opět prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pan poslanec Karel Rais. ***