(10.50 hodin)
(pokračuje Dolínek)

Já jako zpravodaj musím říct, že díky tomu, že jsem v minulosti byl i na straně toho předkladatele, si myslím, že je kompromisní posun, je to akceptovatelné a opravdu umožňuje zkusit i jiný systém, který bude vstřícný i k průvodcům, ale zároveň bude i dokladovat něco těm zájemcům. A myslím si, že koho opravdu zajímá Praha a jiná česká města, kulturní dědictví výrazněji, tak se bude moct podívat na to, zda ten průvodce je prvního nebo druhého stupně, a v případě průvodce druhého stupně tam opravdu je vyšší míra doložení znalostí, studií a dalších věcí, takže tam bude možnost si vybrat mezi tím, jaká kvalita průvodcovských služeb bude nabídnuta. To si myslím, že je to prvotní, co Praha původně chtěla.

Také bych odkázal na projev místopředsedy Okamury, který zde byl v prvním čtení, který zarezonoval mezi průvodci, mezi městy. A i z této oblasti, přestože byla vůle po regulaci, nám přišla i odezva, že opravdu některá města by měla problém podle přísnější normy garantovat služby v některých jazycích, protože ne všichni jsou na to připraveni jako to pražské prostředí. Takže opakuji, první čtení opravdu rezonovalo v odborné veřejnosti a na základě toho jsme přišli s tímto kompromisem.

Já tedy požádám i všechny, kteří budou případně navrhovat pozměňovací návrhy, aby se vymezovali vůči tisku 247/5, což je komplexní pozměňovací návrh schválený hospodářským výborem a doporučený zde k projednání. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji. Jsem informován, že namísto zpravodaje výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj poslance Jakuba Jandy zpravodajskou zprávu přednese poslanec Martin Kupka. A upozorňuji, že ještě nemohu dát faktické poznámky, protože není rozprava. Prosím pana Martina Kupku jako náhradního zpravodaje výboru, aby přednesl zpravodajskou zprávu za výbor pro veřejnou správu. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kupka: Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj se zabýval v květnu celým návrhem. Projednal jej a schválil, doporučil k projednání Poslanecké sněmovně ve verzi s komplexním pozměňovacím návrhem, který je v systému načten pod číslem 2066.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za zpravodajskou zprávu. A můžeme otevřít rozpravu. Jako první v rozpravě se hlásí zpravodaj s přednostním právem. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Dolínek: Děkuji. Jak jsme byli několikrát upozorněni legislativou, tak musíme hlasovat o tom, že návrh výboru bude ten, o kterém se povede rozprava. Takže nejprve bych chtěl požádat, abychom provedli toto faktické hlasování, abychom následně měli čistý postup podle řádu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, že v podrobné rozpravě pozměňovací návrhy se budou vztahovat k tisku 247/5. Ano, pane zpravodaji? O tom rozhodneme v procedurálním hlasování, které musím učinit. Pravda, mohl bych tak učinit až po obecné rozpravě, ale protože ten návrh byl jako procedurální, tak musím dát hlasovat hned. Ještě zagonguji, když jsem požádal kolegy, kteří měli jiná témata, aby je přenesli do předsálí, tak jim dám šanci, těm, kteří chtějí hlasovat. Odhlásím vás, požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.

 

A opakuji pro příchozí, že tím tiskem, ke kterému budou v podrobné rozpravě se vztahovat pozměňovací návrhy, je tisk 247/5.

O tom rozhodneme v hlasování číslo 94, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 94. Z přítomných 111 pro 105, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Máme tedy rozhodnuto, k čemu povedeme rozpravu. První do rozpravy je přihlášen místopředseda Tomio Okamura, připraví se poslanec Ondřej Profant a další přihlášení. Pan poslanec posečká... Než vám udělím slovo, pane místopředsedo, tak požádám sněmovnu znovu o klid. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové. Tento tisk je... Ono to nevypadá, ale je velice závažný. Je to závažná záležitost, která ovlivní celý cestovní ruch. Jsem rád, že jsme se tady domluvili v podstatě hodně z nás na tom kompromisním návrhu, který zpracoval v podstatě poslanec Patrik Nacher s dalšími lidmi. A já si myslím, že je to vítaný kompromis, aby stupně těch průkazek byly dva a aby to zaprvé umožnilo kontrolu, což to splňuje, abychom jasně vizuálně odlišili průvodce, kteří to skutečně mají jako zaměstnání a jsou registrováni, a odlišili to od těch, kteří to dělají v podstatě načerno. Zároveň to splňuje podmínku, aby se nenarušila kontinuita práce u těch jazyků, na které je v České republice nedostatek průvodců, a zároveň těch turistů jezdí statisíce. Takže to je to důležité, kde je i stanovisko České asociace českých kanceláří a agentur a Asociace hotelů a restaurací a dalších, kteří právě na toto upozorňovali. Já jsem na to upozorňoval i v rámci prvního čtení, že je potřeba udělat rovnováhu mezi jasnou vizuální kontrolou a na druhé straně to, aby to nenarušilo cestovní ruch, který generuje velké příjmy pro Českou republiku i značnou zaměstnanost našich občanů.

Takže já se také přimlouvám za to, abychom hlasovali pro tento komplexní pozměňovací návrh už beze změn. Probíral jsem ho v minulosti už i s paní ministryní Dostálovou, je to probráno i s odbornou veřejností. To víte, někdo může být pro, někdo proti, ale myslím, že je to vítaný konsenzus, aby se cestovní ruch mohl dál rozvíjen a zároveň aby tady nemohli být nějací černí průvodci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji místopředsedovi Tomio Okamurovi. A nyní v rozpravě Ondřej Profant, připraví se Patrik Nacher. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Profant: Krásné dopoledne, vážení poslanci, vážení občané. My tu opět řešíme problém, který se de facto týká Českého Krumlova a centra Prahy, v žádném případě celé Prahy. Obvykle když se tu argumentuje Prahou, tak tady vyletí spousta poslanců s tím, ať neřešíme pražské problémy na půdě Sněmovny. Mně tato legislativa opravu přijde extrémně striktně zaměřená na jeden problém, který podle mě není vůbec tak vážný, jak vypadá. Jde spíše o selhání kontroly, protože už dnes jde spousta věcí samozřejmě regulovat, ale musí se patřičné orgány snažit, nikoliv vymlouvat.

O tom, jak regulovat průvodcovskou činnost, jsme intenzivně jednali na poslaneckém i zastupitelském klubu Pirátů a jednoznačně jsme došli k tomu nejjednoduššímu řešení, protože nejjednodušším řešením je, ať si samosprávy samy určí, zda chtějí tuto činnost regulovat, či ne. Nechápu, proč my tady máme vydávat nějaké dva druhy státních průkazek, okolo kterých bude ještě spousta dalších problémů. My tady odkýváme nějaké průkazky, pak z toho budou zakázky, pak se budeme hádat o to, kdo přesně a jak je vydává, komu byly vydány, komu nebyly vydány. A vracíme se k tomu, že ten problém se týká de facto dvou měst. Možná některá další města se k němu blíží, ale nemyslím, že by byla až tak zatížená.

Proto ještě jednou zdůrazňuji, že jsme přesvědčeni, že by toto měly řešit samosprávy. Koneckonců od toho samosprávy máme. Přesně takový postup navrhuji společně s Petrem Třešňákem v pozměňovacím návrhu sněmovní dokument 3944, který jsem již přednášel na výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji poslanci Ondřeji Profantovi. Nyní poslanec Patrik Nacher, připraví se poslanec Vojtěch Munzar. Prosím, pane poslanče máte slovo.***




Přihlásit/registrovat se do ISP