(18.30 hodin)
(pokračuje Válková)

A opravdu posledním návrhem, já jsem tam také samozřejmě ještě navrhovala příklad, jako nemyslím, že chci hovořit jako zpravodajka o sobě, ale až v září, čili po letních prázdninách, a paní poslankyně Markéta Pekarová Adamová, vaším prostřednictvím pane místopředsedo, dokonce až 17. října pod číslem 3553 ten takzvaný kompromisní návrh.

Je komplikované teď vás přesvědčovat o tom, čemu dáte přednost. Je ještě obtížnější vám vysvětlit, že pokud takhle ad hoc změníme skutkové podstaty, tak budeme nuceni, abychom zachovali spravedlivou vyváženost v oblasti trestního zákoníku, zpřísnit i trestní sazby u některých jiných násilných trestných činů, s tím, že i v nynější době, v současnosti, soudy stejně nevyužívají tu vyšší polovinu trestní sazby, když ukládají tresty, zpravidla se pohybují v té dolní polovině trestní sazby. Čili když je tam někde třeba dva až šest let, tak oni postupují tak, že trest ukládají v sazbě do těch tří roků, nikoli pět šest roků, když jde o prvopachatele. Takže to bude zvýšení trestní represe, možná i více či méně neúspěšných alternativních sankcí, a ve svém důsledku naplňování v krajním případě již tak přeplněných věznic.

Nechci to právě dramatizovat, ale myslím si, že s trestní represí musíme jednat jinak, než když novelizujeme správní řád, občanský soudní řád, procesní předpisy, kde vůbec o nic takového nejde. Ale nesrovnatelné je to, i když novelizujeme hmotněprávní předpisy, jako je občanský zákoník. Tam opravdu nehrozí nadmíra represe. Anebo pokud tam nutíme občany, aby něco konali, tak je rozhodně neohrožujeme trestní sazbou zvýšenou až případně vězení.

Čili jako zpravodajka bych vás chtěla upozornit, že je to velmi na jedné straně prospěšná norma, když jsme potom odstranili ty nesmysly, které jsem tam i já připustila svým spolupodpisem, protože jsem si pořádně ten první návrh nepřečetla, že by probační úředník místo dohledu nad pachatelem měl běhat a zjišťovat, jak je to se zvířaty, a kontrolovat na cizím pozemku případné nevhodné podmínky jejich chovu, tak když jsme tam tyto doslova věcné nesmysly odstranili, tak jistě to je krok správným směrem. Bohužel v současné době nemáme shodu na tom, jak by ten krok měl konkrétně vypadat. A jako zpravodajka upozorňuji, že ten návrh, který je tedy prezentován jako kompromisní, má - a tady bych si dovolila použít termínu "pouze" - 15 podpisů, nikoli 50. Takže bude na vás, abyste spravedlivě posoudili, podívali se případně do trestního zákoníku, porovnali si skutkové podstaty, na které jsem upozorňovala, například neposkytnutí pomoci, ale jsou tam i různé násilné trestné činy v oblasti ublížení na zdraví, a řekli si, jestli je správné stejně postihovat někoho, kdo se chová způsobem, který považujeme již za překračující normy trestního zákona takového delikventa. Pokud si budete myslet, že je to správné a že máme zpřísňovat trestní represi, tak zvedněte pro to ruku. Pokud si budete myslet, že tomu tak není, pak doporučuji ve třetím čtení, abyste zvedli ruku pro ty umírněnější návrhy, které nerozhoupávají tak výrazně současné platné znění trestního zákoníku, současný trestní systém.

Víc jako zpravodajka, pane místopředsedo, říci nechci. Těch návrhů bylo celkem... (zpravodajka je po jednom počítá) jedenáct, jestli to rychle počítám, protože jsem nebyla připravena na to, že tady dneska vystoupím, že na ten zákon dojde, ale mám ho poměrně dost nastudovaný, tak se omlouvám, že to tady počítám za řečnickým pultíkem, ale je jich více než deset a jdou proti sobě. Bohužel konsenzus nebyl nalezen, takže by bylo dobré, aby v druhém čtení každý vystoupil a pomohl mi v té zpravodajské roli tím, že zdůvodní, na kterých svých návrzích trvá - paní poslankyně Levová, na kterých již netrvá - mám třeba paní poslankyni Jarošovou také, a přesvědčil vás jako poslankyně a poslance jak pro tu svoji verzi, abyste to měli jednodušší. Hlasování o tomto zákoně a jeho výsledky nebudou snadné. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přeji hezký večer. Nyní prosím zpravodajku zemědělského výboru poslankyni Margitu Balaštíkovou, aby nás informovala o projednávání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Takže paní poslankyně, máte slovo. (Kolegové jmenovanou upozorňují, že má vystoupit.)

 

Poslankyně Margita Balaštíková: Dobrý večer, kolegyně, kolegové. Za zemědělský výbor nemám žádné pozměňovací návrhy k tomuto návrhu zákona. (Poslankyně Válková řečnici upozorňuje, že je potřeba přečíst usnesení výboru a že i zemědělský výbor podal pozměňovací návrh.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak můžete nás informovat i o projednání návrhu. (Poslankyně Balaštíková shání usnesení zemědělského výboru.) Já vám to kdyžtak dám do ruky, paní poslankyně. Paní poslankyně! (Poslankyně Balaštíková přebírá od předsedajícího usnesení zemědělského výboru.)

 

Poslankyně Margita Balaštíková: Omlouvám se všem kolegům. Vlastně je to 91. usnesení zemědělského výboru z 22. schůze a je to k návrhu poslanců Markéty Pekarové Adamové, Tomáše Kohoutka, Radka Holomčíka - já už to prosím dál nebudu číst. A zemědělský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po úvodním slově zástupce skupiny předkladatelů a mé zpravodajské zprávě a po rozpravě: zaprvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky návrh poslanců Markéty Pekarové Adamové, Tomáše Kohoutka a prosím dalších číslo 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, sněmovní tisk 214, schválit ve znění přijatého pozměňovacího návrhu - v článku 2 bodu 1 se v § 350 odst. 2 slovo "odsouzeného" nahrazuje slovy "ve vlastnictví odsouzeného nebo které odsouzený užívá nebo kde se odsouzený zdržuje"; a zadruhé zmocňuje zpravodajku výboru, aby ve spolupráci s navrhovatelem a legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky popřípadě navrhla i další nezbytné úpravu podle § 95 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny; zatřetí zmocňuje zpravodajku výboru, aby s tímto usnesením seznámila Poslaneckou sněmovnu Parlamentu; začtvrté pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Klidně mi to přineste. Můžete mi to vrátit. Děkuji. Jak jsem říkal, tady jsme vždycky připraveni.

Otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásili poslanci Monika Jarošová, Pavel Bělobrádek. Je tady faktická poznámka, ale ta by měla reagovat na někoho v rozpravě, takže bych dal prostor paní poslankyni Monice Jarošové, následně pan poslanec Dominik Feri na faktickou a následně pan poslanec Pavel Bělobrádek. Tak prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Monika Jarošová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy a pánové, jsem hrozně hrdá na to, že Češi patří k největším milovníkům zvířat na světě. V České republice žijí možná až dva miliony psů a milion koček. V poměru psů na počet obyvatel jsme v Evropě druzí. Sama jsem chovatelkou zvířat a můj život by bez nich byl prázdný. Ačkoli zvířata milujeme, jsme svědky i druhého jevu. Veterináři častěji řeší případy týrání. Pro řadu lidí jsou zvířata pouhou věcí a prostředkem, jak poměrně rychle zbohatnout dneska bez většího rizika sankce nebo trestu. Z množíren se u nás stal byznys. A na to už hrdí být nemůžeme. To je naše smutná vizitka.

Naše hnutí SPD je předkladatelem tohoto návrhu zákona o takzvaných množírnách a nyní podobnou novelu zákona připravila i vláda, za což jsem velmi ráda. Bylo to víc než nutné. Oba zákony jsou reakcí na přibývající případy týrání zvířat. Společnost se podle mě stala necitlivou, hrubla a je třeba na to reagovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP