(17.00 hodin)
(pokračuje Vojtěch)

Podle nové právní úpravy budou obvody jednotlivých krajů členěny na správní obvody obcí s rozšířenou působností. Správní obvody obcí s rozšířenou působností pak budou vymezeny výčtem obcí a vojenských újezdů. Vymezení okresů se v nové zákonné úpravě provádí odvozením od správních obvodů obcí s rozšířenou působností. Pro hlavní město Prahu se zachovává speciální členění na deset obvodů na úrovni okresu. Navrhované řešení bylo konzultováno s dotčenými obcemi i s příslušnými orgány státní správy. Nová právní úprava se nedotkne například soudů a státních zastupitelství, které mají své obvody vymezeny zvláštním zákonem.

Závěrem si dovolím doplnit informaci ohledně řešení specifické situace v oblasti Turnovska. Ministerstvo vnitra za tímto účelem intenzivně jednalo se všemi dotčenými subjekty a bylo dosaženo shody na úpravě textu návrhu zákona. Touto úpravou by mělo být umožněno zachovat na Turnovsku stávající stav v podobě fungujícího správního obvodu obce s rozšířenou působností a zároveň neměnit příslušnost jednotlivých obcí do okresů. Pozměňovací návrh k uskutečnění popsaných změn si osvojil ve svém usnesení výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Za předkladatele mohu k tomuto pozměňovacímu návrhu, jakož i k návrhu doprovodného usnesení Poslanecké sněmovny, rovněž přijatému zmíněným výborem, vyjádřit souhlas.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane ministře. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako garančnímu výboru. Usnesení výboru máme doručeno jako sněmovní tisky 395/1 až 3. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj pan poslanec Martin Baxa a informoval nás o projednání návrhu ve výboru. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Martin Baxa: Dobré odpoledne, vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, milé kolegyně, milí kolegové. Moje informace bude velmi stručná. Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj se tímto návrhem zákona zabýval na svém zasedání dne 16. května letošního roku na své 22. schůzi, a tak jak již informoval pan ministr, výbor doporučil Poslanecké sněmovně tento zákon přijmout ve znění pozměňovacího návrhu, který předložil pan poslanec Tomáš Martínek a který je obecný, nicméně směřuje právě k naplnění toho, co již zde bylo řečeno, to znamená úpravu poměrů na Turnovsku a Semilsku, a současně k tomu také přijal doporučení o přijetí doprovodného usnesení Poslanecké sněmovny, kterým jsou vláda a Ministerstvo vnitra vyzývány k tomu, aby vydaly vyhlášku, která by tento stav akceptovala. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji panu zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu. Do rozpravy je jako první přihlášen pan poslanec Dominik Feri, připraví se pan poslanec Martínek. Ještě než pan poslanec přijde, vás seznámím s omluvou. Pan poslanec Karel Schwarzenberg se omlouvá z jednání schůze Poslanecké sněmovny z osobních důvodů dnes od 17 do 19 hodin. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, pan ministr je řádně omluven, to znamená otázku nesměřuji jemu, ale někomu z Ministerstva vnitra, kdo tento přenos sleduje. Při projednávání tohoto návrhu v prvém čtení, bylo to 13. března, jsem požádal pana ministra, aby postavil najisto věc, která se týká výkonu působnosti několika - čtyř ORP mimo svůj správní obvod, konkrétně se jedná o Černošice, Nýřany, Brandýs nad Labem a Šlapanice. On mi samozřejmě slíbil, že mi odpoví písemně, ale dodneška mi odpověď nepřišla. Je to ale poměrně důležitá věc, protože se vlastně upravuje povinnost pro ORP z povinnosti obligatorní na fakultativní možnost zřídit nějaký svůj úřad v Praze, v Brně nebo v Plzni. A mě by zajímaly nějaké bližší detaily, jak s obcemi jednali a jaké s tím mají konkrétní obce záměry. To znamená, poprosil bych pana ministra nebo někoho příslušného, nějakého referátníka, aby mi tyto informace poskytl ještě před třetím čtením. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Další přihlášený do rozpravy a zatím poslední je pan poslanec Tomáš Martínek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Děkuji. Vážené dámy, vážení pánové, chtěl bych jenom krátce ocenit, že došlo k dohodě a konsenzu mezi Ministerstvem financí i zástupci Poslanecké sněmovny a zástupci jednotlivých samospráv na daném pozměňovacím návrhu, který společně se mnou předložili poslanci za Liberecký kraj, a stejně tak jsem rád, že daný pozměňovací návrh byl schválen garančním výborem. Stejně tak jsem rád, že bylo přijato i doprovodné usnesení, které by mělo zajistit společně s tímto pozměňovacím návrhem, že obyvatelé Turnovska, nebo ORP Turnov, kteří nejsou součástí okresu Semily, budou moci i nadále zůstat součástí tohoto ORP, kam jsou zvyklí dojíždět, je to pro ně nejlepší možná varianta na dojíždění a budou chtít tak i nadále pokračovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do obecné rozpravy? Nehlásí. Obecnou rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova po obecné rozpravě není. Zahajuji podrobnou rozpravu. Hlásí se někdo do podrobné rozpravy? Do podrobné rozpravy se také nikdo nehlásí, takže končím také podrobnou rozpravu. I v tomto případě se ptám na závěrečná slova. Není zájem o závěrečná slova. Nezazněl žádný návrh, o kterém bychom nyní měli hlasovat, takže končím druhé čtení tohoto návrhu. Děkuji panu ministrovi a panu zpravodaji.

 

Nyní se budeme zabývat bodem

 

17.
Návrh poslanců Jana Hamáčka, Lubomíra Zaorálka, Kateřiny Valachové,
Jana Birke a dalších na vydání ústavního zákona o celostátním referendu
/sněmovní tisk 111/ - druhé čtení

Předložený návrh by za navrhovatele měla uvést paní poslankyně Kateřina Valachová. (Hlasy, že není v sále.) Paní poslankyně Valachová, zástupkyně navrhovatele přichází, mezitím tedy připomenu, že návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání ústavně-právnímu výboru jako garančnímu výboru. Usnesení výboru máme k dispozici jako sněmovní tisky 111/2 a 3. Protože paní poslankyně Valachová je už tady, tak ji prosím, aby za navrhovatele uvedla tento návrh. Máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, vážená vládo, dovolte mi, abych za předkladatele, čímž jsou sociální demokraté a demokratky v rámci poslaneckého klubu, uvedla v dalším čtení návrh zákona o celostátním referendu. Po prvním čtení došlo k projednání v rámci stálé komise pro Ústavu a také k projednání v ústavně-právním výboru. Začínám takto nezvykle připomenutím procesu, protože to je důležité pro to, co nyní projednáváme.

Jak víte, Poslanecká sněmovna obdržela několik návrhů toho, jak má být naplněno celostátní referendum, které, jak víte, předpokládá Ústava. Ústava České republiky předpokládá, že existuje zákon o celostátním referendu, a na tuto skutečnost zareagovalo několik politických stran podáním poslaneckých návrhů. Jednak je to tedy ten návrh zákona, který projednáváme z dílny sociální demokracie, druhým návrhem byl poslanecký návrh z dílny SPD a třetím návrhem byl návrh z dílny Komunistické strany Čech a Moravy. V ústavně-právním výboru došlo k tomu, že ústavně-právní výbor se rozhodl vzít tedy za základ projednávání a dalšího projednávání právě sněmovní tisk 111, tedy dále bude pokračovat projednávání na půdorysu zákona o celostátním referendu z dílny sociální demokracie.

Důležité je také podotknout a připomenout, že tato vláda, menšinová vláda hnutí ANO a sociální demokracie, má v programovém prohlášení vlády cíl schválit během svého funkčního období právě úpravu zákona o celostátním referendu. To znamená, že tento programový cíl má také podporu koaličních stran. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP