(16.40 hodin)
(pokračuje Filip)

Předseda Poslanecké sněmovny svým rozhodnutím rozhodl přikázat předložený návrh k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Má někdo zájem o jiný výbor, než je hospodářský výbor jako garanční? (Gong.) Není tomu tak. Rozhodneme tedy hlasováním o přikázání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Já vás všechny odhlásím. Požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.

 

Jakmile se ustálí počet přihlášených, rozhodneme o tom, kdo souhlasí, aby předložený návrh byl přikázán hospodářskému výboru jako výboru garančnímu.

Zahájil jsem hlasování 211. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 211. Z přítomných 141 poslance pro 140, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu.

 

Předseda Poslanecké sněmovny nenavrhl přikázat tento návrh dalším výborům. Má někdo návrh na přikázání jinému výboru? (Hluk v sále.) Není tomu tak. Mohu tedy konstatovat, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru hospodářskému jako výboru garančnímu, jinému výboru nebyl přikázán, nebylo rozhodnuto o zkrácení ani prodloužení lhůty k projednání. Končím bod číslo 31. Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji.

 

Pan místopředseda vlády zůstává u stolku zpravodajů, protože dalšímu bodem je bod číslo

 

32.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně
spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 582/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2

I zde je navrženo, abychom o něm rozhodli již v prvém čtení. Požádám kolegu Patrika Nachera, který je zpravodajem pro prvé čtení, aby také zaujal místo u stolku zpravodajů. Nyní z pověření vlády pan místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu tisk uvede. Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, tento návrh byl zpracován v souvislosti s potřebou adaptovat náš právní řád na přijaté nařízení Evropského parlamentu a Rady a principiálně přináší zejména takzvanou zvýšenou míru harmonizace pravidel pro účinnou a efektivní spolupráci orgánů v dozoru při vymáhání dodržování právních předpisů na ochranu zájmů spotřebitelů v případech přeshraničního obchodování.

A když to teď řeknu trošku česky, tak jde o to, že naše orgány - řeknu příklad, Česká obchodní inspekce, ERÚ, Český telekomunikační úřad, živnostenské úřady atd. - pokud vidí, že v příhraničí podnikatelé - třeba z Německa, z Polska nebo z jiných zemí - nějakým, v uvozovkách, nekalým nebo problematickým způsobem zasahují a ovlivňují to, co je za hranicí určitého zákona, tak mají možnost se obrátit na takzvaný ústřední úřad, což je resort Ministerstva průmyslu a obchodu, respektive Ministerstvo průmyslu a obchodu, které vlastně toto překlápí na stranu našich sousedů, třeba toho Německa nebo Polska. Podstata (nesroz.) té změny spočívá v tom, že se právě s ohledem na přijaté nařízení Evropského parlamentu rozšiřuje dozor na tom trhu ze sedmi na dvanáct možností, to znamená, rozšiřuje se to například na právo na přístup k určitým dokumentům, požadovat informace od jakéhokoliv subjektu, provádět kontroly na místě, přičemž toto všechno by mělo napomoci důslednější kontrole toho, aby nebyl negativně ovlivněn náš spotřebitel.

Vláda návrh této novely zákona projednala, schválila ho dne 26. srpna a v této souvislosti a s potřebou krátké, nebo respektive brzké adaptace českého právního řádu na toto nové nařízení a rovněž vzhledem ke skutečnosti, že se jedná čistě o adaptaci, nebo adaptační novelu zákona, bych vás, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, chtěl požádat o podporu toho návrhu na dnešním zasedání a o jeho schválení již v prvním čtení. Děkuji mockrát.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi za jeho úvodní slovo. Nyní požádám zpravodaje pana poslance Patrika Nachera, aby svou zpravodajskou zprávu pro prvé čtení přednesl Poslanecké sněmovně. Máte slovo, pane zpravodaji.

 

Poslanec Patrik Nacher: Pěkné odpoledne, dámy a pánové, vážený pane ministře, kolegyně, kolegové. Jak již bylo řečeno, tak i v tomto případě se navrhuje, aby Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas s návrhem již v prvém čtení. Jak již bylo řečeno, vláda to tady nedává na poslední chvíli, to říkám dopředu, protože to bylo schváleno v srpnu. Já tu svou zpravodajskou zprávu, když se podívám autenticky, mám datovanou 5. 9., to znamená, že od té doby se to posouvá právě těmi předchozími body, než na to přijde řada.

Říkám to tady proto, že toto nařízení je třeba adaptovat do právního řádu České republiky tak, aby v celém rozsahu bylo aplikovatelné od 17. ledna 2020, kdy nabývá na účinnosti. Jinými slovy, já bych také byl radši, abychom to projednávali dřív, aby tady nevzniklo nějaké podezření, že se to dává na poslední chvíli a potom se zmiňuje ta devadesátka, ale to, že se to dostalo až v této chvíli, po dvou měsících od té doby, co jsem poprvé zpracovával tu zpravodajskou zprávu, tak bylo dáno tím, jakým způsobem jsme tady projednávali jiné tisky v rámci prvního, druhého a třetího čtení.

Jinak jak již bylo řečeno, návrh vymezuje v zásadě ústřední styčný úřad pro orgány příslušné pro vymáhání konkrétních povinností stanovených v tom adaptačním nařízení. V principu jde o to, že vlivem - a navazuje to na tu změnu předchozí, kterou jsem si také dovolil zpravodajovat a která tady prošla v té devadesátce, kdy s rozvojem elektronického obchodu a digitálních technologií dochází k tomu, že se stírají při obchodování hranice mezi jednotlivými zeměmi, a tudíž se snižuje ochrana spotřebitele u těch nepoctivých podnikatelů, kteří zneužívají tuto formu a někdy skrývají svoji identitu.

Kromě těch zmíněných úřadů, abych nezdržoval, které zde zmínil pak ministr, se v materiálu mluví o Evropském spotřebitelském centru.

Tolik tedy stručná zpravodajská zpráva. Také bych se přimlouval o schválení v rámci prvního čtení v souladu s § 90. Děkuji. Pardon... 90 odstavec 2, abych byl úplně přesný.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Otevírám rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Vidím přihlášku z místa pana předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Nejdřív bych, pane místopředsedo, požadoval - nemusí to být hned, ale vyjasnění, zda tento tisk, jestli nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2017/2394 z 12. prosince 2017, které máme adaptovat, jestli tento závazek, ta adaptace, vyplývá z mezinárodních smluv, které uzavřela Česká republika - ano, nebo ne. Mně to není zcela jasné, zda to vyplývá - nevyplývá z mezinárodních smluv. Pokud ano, tak konstatuji, že nebyl naplněn jednací řád a přílohou není český překlad úplného znění těchto právních norem, které mají být provedeny, ale nejsem si jistý. Je to dotaz zřejmě na legislativu a nepotřebuji odpověď hned.

Nicméně pan zpravodaj říká, že to není na poslední chvíli, že už to tady leží dva měsíce. Tak skoro bych zatlačil slzu, když si vzpomenu na naše návrhy, které tady leží déle než rok. Ale buďme spravedliví. Já jsem říkal, že ta směrnice, nařízení Evropského parlamentu a Rady, byla schválena 12. prosince 2017. Jak dlouho trvalo vládě, než to poslala do českého Parlamentu? Dvacet měsíců. To je na poslední chvíli. Dvacet měsíců trvalo MPO a vládě, než to sem poslaly. Ano, teď to tady dva měsíce leží, ale nevím, co MPO dělalo těch dvacet měsíců. Mně ten zákon zase nepřijde tak úplně složitý, že bychom dvacet měsíců na něm vyšívali dnes a denně, že by tam bylo tolik rozporů mezi ministerstvy, než to vyjasnili nebo odmítli všechny připomínky. Takže tady někdo zaspal, a zaspalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, případně vláda. Nevím, kdo v té době byl ministr. Vím, že to nebyl stávající pan ministr, ale to je úplně jedno.***




Přihlásit/registrovat se do ISP