(16.30 hodin)
(pokračuje Filip)
Pokračovat budeme bodem číslo
31.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 29/2000 Sb.,
o poštovních službách a o změně některých zákonů
(zákon o poštovních službách), ve znění pozdějších předpisů,
a zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 555/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Upozorňuji, že je navrženo tento zákon hlasovat podle § 90 odst. 2, to znamená, abychom schválili zákon již v prvém čtení. Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, kterého vítám u stolku. A kolega Leo Luzar je už také u stolku zpravodajů. S přednostním právem eviduji po úvodních slovech, která nemohu přerušit, pana předsedu klubu TOP 09 Miroslava Kalouska.
Pane místopředsedo vlády, udělím vám slovo hned, jak se hlouček před vámi rozpustí a budete mít dostatečně důstojné prostředí pro projednání. Máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, předkládaná novela, kterou se mění poštovní zákon o poštovních službách a změny některých zákonů, je adaptačním předpisem k nařízení Evropského parlamentu a Rady o službách přeshraničního dodávání balíků. Toto nařízení bylo předloženo v rámci takzvaného balíčku o elektronickém obchodu a nařízení samotné ukládá provozovatelům služeb dodávání balíků mimo jiné povinnost poskytovat národním regulačním orgánům všechny informace o svých službách, o počtech zásilek, o jejich cenách a podobně.
Ve své podstatě toto nařízení je již v praxi naplňováno, protože informace o cenách vybraných služeb jsou podle tohoto nařízení provozovateli poštovních služeb poskytovány Českému telekomunikačnímu úřadu, čili není tam nic nového. Následně jsou zveřejňovány na webových stránkách Evropské komise, tak aby si vlastně všichni evropští zákazníci včetně zákazníků e-shopů mohli zvolit pro ně toho nejvýhodnějšího poskytovatele služeb.
Návrh zákona, jak už jsem řekl, má adaptační charakter a představuje tu takzvanou minimalistickou implementaci celého nařízení. Návrh nepředpokládá žádný dopad na státní rozpočet. Tento návrh vláda schválila už 15. července 2019 a vzhledem k jeho minimalistickému charakteru a jednoduchosti vzhledem k termínu adaptace sankčních ustanovení navrhujeme Poslanecké sněmovně vyslovení souhlasu s návrhem již v prvním čtení. Prosím proto o podporu tohoto z našeho pohledu nekontroverzního návrhu a jeho schválení v prvním čtení. Děkuji mockrát.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi za jeho úvodní slovo. Nyní požádám zpravodaje, aby přednesl svou zpravodajskou zprávu. Prosím, máte slovo.
Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené dámy a pánové, vážená vládo, jak již tady bylo řečeno panem ministrem, jedná se o implementaci evropské směrnice, která je dle mého názoru docela potřebná, protože reguluje nebo upravuje předpisy v rámci přeshraničního dodávání balíků. Je to terminus technicus vyplývající ze směrnice, která má docela výrazný dopad na sjednocení evropského trhu v rámci elektronických obchodů, hlavně v rámci e-shopů, jak už tady bylo panem ministrem řečeno. Tato implementace je navržena podle § 90, čili schválení v prvním čtení s tím, že základ je opravdu ta implementace tohoto nařízení plus určení zodpovědnosti na Český telekomunikační úřad, na Českou obchodní inspekci v rámci kontroly tohoto nařízení.
Mimo jiné, a to mě, přiznám se, jako zpravodaje v rámci zprávy mírně zmátlo, nakonec se to v rámci diskuse s předkladateli vysvětlilo, je i úprava textace původního návrhu v rámci právní úpravy znění tohoto zákona, který je současně platný, kdy se upravuje posun v paragrafech, byť text zůstává zachován. Bylo mi řečeno, že to je v rámci zpřehlednění, kdy v úvodních ustanoveních v § 1 se bod vyškrtává, v bodu 2, a ten se zařazuje potom ve vymezení základních pojmů v tom původním znění.
Samozřejmě z tohoto pohledu si myslím, že pokud tento zákon začne platit již podle schválení v prvním čtení, jsme schopni, předpokládám, i zastihnout vánoční trh, kdy obrovské množství dodávek, balíků z přeshraniční spolupráce v rámci Evropské unie může být již tímto zákonem uchráněno před zneužíváním.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji a otevřu rozpravu, do které mám s přednostním právem přihlášku poslance Miroslava Kalouska, a eviduji přihlášku poslance Dominika Feriho. Ještě poznamenám, že podle § 90 odst. 3 návrh nelze projednat podle odstavce 2, vznesou-li proti němu před ukončením obecné rozpravy námitku nejméně dva poslanecké kluby, tedy před ukončením obecné rozpravy, nebo 50 poslanců. Žádný dokument nemám, očekávám tedy vyjádření v této věci. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Ano, předvídal jste správně, pane předsedající. Dovolte, abych jménem dvou klubů, ODS a TOP 09, vyslovil veto proti projednávání podle § 90. Za TOP 09 dodávám, že nemáme nic proti implementaci této normy do českého právního řádu, ale nevidíme důvod, proč by se to mělo projednat devadesátkou. Chceme řádné projednání.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Zjednodušil jste mi práci, pane předsedo. Je tedy zřejmé, že budeme postupovat standardním způsobem na tři čtení, tedy v obecné rozpravě nebudou přednášeny jenom legislativně technické úpravy, případně změna účinnosti, ale bude probíhat běžná rozprava. Můžeme tedy podle toho pokračovat, a to vystoupením poslance Dominika Feriho. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Dominik Feri: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Nebudu vystupovat k meritu věci, ale vůbec k procesu projednávání. Oni to ministři zkoušejí. Vždycky to všechno dají devadesátkou a doufají, že to projde. Jenže tady je devět poslaneckých klubů. Jaká je šance, že to projde, když se ty kluby ani neosloví, když za nimi ani nepřijde nějaký parlamentní zpravodaj a neřekne jim, podívejte se, nebo nejlépe samozřejmě ministr nebo náměstek, ale podívejte se, nám na tom opravdu záleží, jsme tam za lhůtami, nestihli jsme to projednat. Ale tady se nic takového bohužel neděje. Myslím, že by patřilo k dobrému zvyku, kdyby se to zkrátka dělo, kdybychom byli oslovováni k těm jednotlivým dílčím věcem, protože pak by ty devadesátky procházet mohly a nemohlo by se stát, že dva kluby, které početně samozřejmě jsou ve velkém nepoměru k těm vládním klubům, dokážou to projednání zablokovat, a tím ministrovi zkomplikovat práci.
Takže prosím, kdyby nás mohli členové vlády oslovovat, dokážeme, myslím, vyjít vstříc. Díky.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za vystoupení. Nemám žádného přihlášeného do rozpravy, ale musím konstatovat za prvé zrušení omluvy poslankyně Lucie Šafránkové, která je již přítomna, dále se omlouvá Jan Čižinský od 16.30 hodin do konce jednacího dne. Stejně tak od 16.30 hodin do konce jednacího dne Markéta Adamová Pekarová.
Nyní tedy nemám nikoho přihlášeného do rozpravy, ptám se, kdo se do rozpravy hlásí. Pokud nikdo, tak rozpravu končím. Nemáme žádný návrh na zamítnutí ani na vrácení, budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru.***