(9.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Vojtěch Filip, ano, prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To se míjíme, mimoběžná komunikace, paní ministryně. Vy jste řekla, že ten systém se zkouší, v podstatě tedy že pět měsíců před jeho spuštěním se provádí jeho zkouška. A my máme tři měsíce do spuštění toho prvního systému. A k tomu IS DAV jste řekla, že provádíte analýzu. Ale tam podle mého soudu je potřeba vědět, jestli toho roku 2021 bude zajištěna dodávka nového systému. To znamená, analýza toho systému, ta měla být provedena a má být ve výběrovém řízení. Vy sama jste uvedla, že to není jednoduché. Jsou tam samozřejmě ty spory, které se vedou přes ÚOHS, si dovedu představit.

Mně jde tedy o to, jestli to spouštění nového systému, tedy před pěti měsíci, to znamená v osmém měsíci letošního roku, byla provedena ta zkouška, jestli byla úspěšná. To je první otázka.

A druhá otázka je, jaký je výsledek té analýzy IS DAV, nebo jestli ještě není dokončena. To znamená, jestli je zajištěno nebo není zajištěno vypsání výběrového řízení, garance dodání toho IS DAV k 1. 1. 2021. Na to jsem se ptal. U toho prvního máte mít zkoušku v srpnu za sebou. A u toho druhého mně analýza nestačí. Mně jde o to, jestli výsledek analýzy je například zpřesnění toho výběrového řízení a jeho zajištění.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní ministryně Maláčová. Prosím, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Dvě věci. Správní ekonomika Úřadu práce, která má běžet od 1. 1. 2020 - tam běží testování od června tohoto roku a vše běží tak, jak má. Všechno běží.

Co se týká IS DAV, kde jsou všechny ty problémy, které jsem popsala s ÚOHSem, tak vám říkám, že v tuto chvíli analyzujeme všechny možnosti, jak zajistit výplatu dávek i po 1. 1. i po roce 2020, to znamená od 1. 1. 2021. Jedná se o kritickou infrastrukturu státu, a to i pro případ, - mohu to přečíst ještě jednou - že výběr dodavatele v soutěži na IT systém na výplatu dávek bude opětovně zpožděn podaným návrhem na zahájení řízení u ÚOHSu. Pro takový případ opětovně prověřujeme, za jakých podmínek by bylo na nezbytně nutnou dobu realizovatelné transparentní otevřené zadávací řízení na rozvoj a provoz stávajícího systému.

Za druhé. Ve hře zůstává i varianta smíru v soudním řízení o platnosti odstoupení od smlouvy ve společnosti OKsystem, kterou MPSV uzavřelo na základě otevřeného zadávacího řízení v roce 2016 a následně od ní v roce 2017 pro nedostatečnou součinnost dodavatele odstoupilo. To znamená, správní ekonomika - vše běží, nasazení od 1. 1. IS DAV - v tuto chvíli řešíme dvě možnosti, protože jsou tam, řekněme... Řeší se to přes ÚOHS.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan místopředseda Sněmovny. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Tak teď si rozumíme, paní ministryně. Jestliže ta zkouška dopadla dobře a garantujete, že 1. 1. 2020 to pojede, ty úřady práce, jsem spokojen.

Druhá věc je: Kdybyste mi tady slíbila, paní ministryně, že minimálně ten výsledek jednání, který tady nabízíte, sdělíte aspoň výboru v nějakém reálném čase, tak nebudu požadovat odmítnutí té dodatečné odpovědi, protože ... Rozumím vám velmi dobře. Vy máte situaci, kde máte dvě možnosti řešení. Buď udělat ten smír, anebo prohlásit, že to je neplatné, ta záležitost, tak jak byla ta výpověď, že to tady dopadlo. Ale to nezajišťuje podle mého soudu agendu systému nepojistných dávek k 1. 1. 2021. Ale jestliže máte před sebou jednání a řeknete, dejme tomu, že v listopadu sdělíte výboru pro sociální politiku nějaký výsledek, tak se s tím spokojím, případně vás budu interpelovat později, kdyby ten smír nedopadl. Ale to bych rád věděl, k jakému datu předpokládáte, že k tomu jednání u té agendy systému nepojistných dávek můžete garantovat, že zajišťujeme ten nebo onen termín, protože chápu, že to je v jednání. Tomu rozumím, že je to momentálně v jednání. Ale žádný termín, kde bychom se dozvěděli, jak to jednání dopadne a jestli ty nepojistné dávky budeme mít 2021 nebo až 2022? Protože ve vašem vystoupení bylo jasné, že tam to zpoždění nastává.

Takže já bych rád věděl, kdy nám můžete dál další informaci. A teď vás nechci trápit, že budeme odmítat tu vaši odpověď, protože vím, že byla zpracována velmi poctivě. Ale tyto otázky jsou logické z té vaší odpovědi. Myslím, že nejen já to chci vědět, protože je to záležitost, která má svoje konsekvence. Mimo jiné stojí ministerstvo, které řídíte, nemalé částky, které by mohlo utrácet ministerstvo ve prospěch sociálně potřebných, nikoliv za placení softwarových firem.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní ministryně vystoupí. Prosím, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Vážený pane místopředsedo, věřte, že výbor pro sociální politiku informujeme na měsíční bázi, ještě častěji ten příslušný podvýbor, takže si myslím, že informovanost je tu dostatečná. Také jsem naznačila ta řešení, která máme ve výhledu. ÚOHS má rozhodnout do 4. prosince, to znamená, že řešení pravděpodobně bude známé během několika týdnů. Na výboru pro sociální politiku jsme maximálně transparentní, opravdu jsme otevřeli veškeré karty.

A co se týká vašeho požadavku, abych slíbila, že v roce 2020 budou ty systémy fungovat, tak vám řeknu, že mám povinnost jako ministryně práce a sociálních věcí zajistit provoz kritické infrastruktury státu. My nemáme od 1. 1. 2021 v tuto chvíli ten provoz zajištěn. Velmi intenzivně na něm pracujeme, říkám, do 4. prosince 2019 má ÚOHS rozhodnout, a já si nedokážu představit, že by kritická infrastruktura státu nebyla zajištěna. Je to systém, přes který protéká ročně přes 80 mld. korun na dávkách. A věřte mi, a také jsem vám to již také říkala, že neexistuje žádná záležitost, která by mě v tuto chvíli více zaměstnávala než právě tato. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Mně se přihlásil předseda Stanjura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké dopoledne. Tak aby to nebyl jen dialog pana místopředsedy a paní ministryně a my ostatní nebyli pouze diváci, já myslím, že ten problém je širší a jmenuje se v pojmu, který si kdysi sociální demokraté zavedli do české legislativy, to je jednotný informační systém Ministerstva práce a sociálních věcí. A tehdy, když to prosazovali, tak bezesporu do toho mysleli i systém, který se týká vyplácení důchodů. A tam těch peněz teče ještě mnohem víc než těch zmiňovaných 80 mld.

Když si přeložím to, co říkala paní ministryně, tak to řekněme úplně jednoduše: Nevíme, jestli to stihneme, po šesti letech, co se přesoutěžuje systém. Podobná slova jsem tady slyšel v roce 2015, 2016, 2017, že už se blížíme, při soutěži že to bude, pak si přečtěte zprávu NKÚ, jak to dopadlo, kolik se vynaložilo peněz. De facto dva systémy souběžně, výsledek nula.

Pak když navrhujeme nějakou úpravu důchodového systému, tak zjistíme, že sociální správa není schopna zjistit, odkdy člověk pobírá důchod. To je debata rok stará mezi mnou a paní ministryní. A paní ministryně řekla zaprvé: Nevím, jestli to stihneme. A za druhé: Když to nestihneme, tak to prolongujeme se stávajícím dodavatelem. Když si přeložíte slova, která zní tak hezky: Otevřené transparentní výběrové řízení na provoz stávajícího systému. No, kdo ho může vyhrát? A je jedno, kdo je dodavatel. Pokud dám otevřené výběrové řízení na provoz stávajícího systému, tak ho vyhraje stávající provozovatel. Zcela logicky. Takže to je ta varianta, jak o tom paní ministryně tak hezky mluví, že zajistí kritickou infrastrukturu státu, že to zase dá z ruky a že to zase prodlouží. Ale mně tady chybí něco jiného. Důkladná analýza, co ty systémy, co ty databáze mají vlastně obsahovat.***




Přihlásit/registrovat se do ISP