(16.30 hodin)
(pokračuje Richterová)

Stejně tak se chceme přimluvit za to, aby byla alokována dostatečná částka v návrhu rozpočtu, protože zase - tam půjde o to, jak stát potom bude schopen tomu, co těm často velmi nešťastným rodičům slíbí, dostát. A ještě snad bych zdůraznila to, co tady také už zaznělo, že bude potřeba i podpora zdravotních zařízení, aby zkrátka zvládla tuto svoji novou povinnost tak nějak důstojně, protože to jsou velmi nelehké a často i velmi nejednoznačné situace.

Ještě jednou, je velice dobře, že tento zákon bude patrně již brzy přijat.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji a prosím pana poslance Ventrubu, který se ještě přihlásil. Prosím.

 

Poslanec Jiří Ventruba: Vážené kolegyně, kolegové, pane ministře, pane předsedající, já bych si dovolil jenom za ODS také říct, že to cítíme tak, jak to řekli předřečníci, tak jak jsme to vlastně projednali ve zdravotním výboru, co se týče očkování. Byli tady moji předřečníci, kteří říkali, jak to je s mozkovou smrtí atd., myslím svého kolegu radiologa. Já bych chtěl říct, že jako neurochirurg s tím mám obrovské zkušenosti. Jsou to věci, které opravdu jsou závažné.

A teď se vrátím k tomu očkování. Proč? Protože víte dobře, že ta očkování jsou dvojího druhu, nebo dvou typů. Prvním typem je takové očkování, když se oočkuje novorozenec, nebo to dítě a vlastně ho chráníme - jenom jeho samotného, ať je to tetanus, atd. A pak je druhá skupina očkování, kdy vlastně máme zodpovědnost, nebo stát má zodpovědnost za celou společnost. Já si pamatuji jako dítě, my jsme prostě byli očkovaní proti spalničkám, černému kašli atd. a ty nemoci nebyly. Víte dobře, že když se poměry uvolní, a teď jsou takové ty - a já jsem dostal mnoho dopisů z jedné i druhé strany, proč očkovat a proč neočkovat, měl jsem na svém oddělení dokonce dítě z infekční kliniky v dětské nemocnici, které po očkování bylo postižené, ale myslím si, že je velice dobře, že stát přebírá zodpovědnost za to, když tím povinným očkováním dojde k újmě na zdraví. Ale dal bych za pravdu - to, co říkal kolega Válek, prostřednictvím, ale já nemusím říct prostřednictvím, neoslovuji ho, co řekl můj kolega Válek, že ta prevence a přesvědčování rodičů je strašně důležité, aby se opravdu podařilo proočkovat společnost tak, aby byla chráněna. A tak jak dnes schvalujeme, jak se odškodní rodiče nebo jedinci, kteří jsou postiženi, tak stejně musíme potom najít nějaký způsob legislativní, jak ochránit společnost, když rodiče vlastně svým někdy nezodpovědným jednáním společnost ohrozí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. To byla v tuto chvíli poslední přihláška do obecné rozpravy, takže pokud se nikdo nehlásí z místa, tak já obecnou - pan poslanec Ferjenčík se hlásí. Prosím.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Já jsem chtěl jen reagovat na svého předřečníka, velmi stručně. Jenom jsem chtěl poznamenat, že podle mě společenský tlak vůči lidem, kteří neočkují své děti, je obrovský a že naopak v dnešní situaci dochází k tomu, že naprosto bezdůvodně jsou postihovány děti těchto rodičů třeba tím, že nemůžou jezdit na lyžařské výcviky nebo třídní výlety a podobné věci, a podle mně bychom se také měli bavit o tom, jak to udělat, aby to, že rodiče se rozhodli neočkovat, dětem, které jsou starší šesti let, nezasahovalo výrazně do života. Podle mě ten společenský tlak je tam naopak značný a spíš bychom se měli bavit o tom, která opatření jsou přiměřená a která ne.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Kasal, poté paní poslankyně Aulická do rozpravy.

 

Poslanec David Kasal: Děkuji za slovo. Já budu hned reagovat na svého předřečníka. V tom případě ale, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, musíte řešit i to, že ti lidé, kteří budou ty lidi ošetřovat, vezměme si třeba epidemie spalniček - budete mít uzavřené urgentní příjmy a pak tam budete chtít být ošetřený, to chci vidět, jak to budete dělat. A budou odškodnění všichni, i ti dospělí, kteří to dostali. A vy, když tam potom budete chtít být hospitalizovaný - to by mě zajímalo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Nyní pan poslanec Ferjenčík s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl jenom stručně reagovat na pana poslance Kasala. Já jsem řekl, že považuji za absurdní, že děti, které chodí normálně do třídy ve škole, jsou se svými spolužáky v každodenním styku, mají zákaz jezdit na třídní výlety nebo lyžařské výcviky. Považuji to prostě za úplně absurdní opatření. A vůbec nerozumím, jak to souvisí s epidemiemi spalniček.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Pan poslanec Kasal se ještě hlásí s faktickou poznámkou. Je mi líto, paní poslankyně.

 

Poslanec David Kasal: Já jenom velice krátce. To je úplně základ medicíny, který se učíme v prvním ročníku. Stačí si to nastudovat, pane kolego, a nemusíme se tady o tom bavit. Ale je to opravdu o přenosu chorob, a ve chvíli, kdy jedna skupina je očkovaná a druhá není, tak tam ten přenos zkrátka je. Ale to si řekneme v předsálí, to nemusíme řešit tady.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Nyní paní poslankyně Aulická do rozpravy z místa. Prosím.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedající, za slovo. Vážené kolegyně a kolegové, já bych také chtěla jenom drobně přispět do této diskuse. Já bych možná tak trošku i na pana kolegu Ferjenčíka vaším prostřednictvím, pane předsedající. Vy máte svým způsobem pravdu, že to je absurdní. Ale o tom je právě ta povinnost očkování. My vlastně jedním dechem zase říkáme - když rodiče se nerozhodnou, tak jak ten stát má vymáhat tu povinnost. Tak by možná bylo dobré to obrátit i do této roviny. Každopádně je absurdní, asi ano, současná legislativa, to nastavení, protože já si teď nejsem jista, myslím, že tam je zrovna šest dnů, které to dítě může trávit v tom kolektivu při výjezdu, a to si myslím, i když se tvořil třeba i ten povinný předškolní rok, tak de facto se zapomnělo i na legislativu v rámci povinného očkování. Protože tak jak je dnešní platná legislativa postavena, tak de facto mluví nesmyslně a protichůdně.

Ale na co bych chtěla upozornit, rodiče, a já jsem jedna z nich, která samozřejmě to řešila. Řešíte po celou dobu těhotenství to, aby dítě bylo zdravé, aby všechno bylo v pořádku, a když se vám narodí dítě, tak najednou řešíte situaci - budeme očkovat. Ano, je pravda, a já si myslím, že si musíme sáhnout i na srdce, a to především u pediatrů, že ne každý pediatr má stejný přístup v rámci očkování, i když jsou samozřejmě nějaké stanovené parametry, jak a kdy se má očkovat, každý pediatr to zcela úplně tak nedodržuje. A ti rodiče mají především strach ze samotných vakcín. Protože to, jak jsme byli očkováni, třeba já, tak zcela odlišně jsou dneska očkovány děti. A oni většinou říkají - my chceme očkovat, ale máme problém se samotnými vakcínami, tak jak jsou dneska modifikovány. A to je možná ten základ, od čeho bychom se možná i v té budoucí debatě měli odpíchnout. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. A pokud nejsou další přihlášky do rozpravy ani faktické poznámky, tak v tuto chvíli obecnou rozpravu končím a ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Pan ministr má zájem, tak prosím.

 

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, pouze velmi stručně na závěr. K té připomínce, která tady zazněla, že chybí prováděcí právní předpis - není tomu tak. My vzhledem k tomu, že jsme věděli, že samozřejmě to je velmi důležitá součást - ostatně si myslím, že i podle legislativních pravidel se mají prováděcí předpisy dávat najednou s návrhem zákona, tak vlastně ta prováděcí vyhláška je součástí sněmovního tisku. Takže je v systému, pokud má kdokoli zájem, tak se může podívat na ten sněmovní tisk. V systému je ta prováděcí vyhláška nahraná, kde jsou právě ty zdravotní důsledky, takže o tom debatu vést můžeme. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP