(16.20 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. A nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Kasal, připraví se pan poslanec Kaňkovský. Prosím.
Poslanec David Kasal: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych měl jednak k tomu pozměňováku dotaz jak na paní profesorku, tak i na pana ministra. Já s tím pozměňovacím návrhem plně souhlasím, a jenom aby podle toho mohla ta komise pracovat, tak je tam nutná jedna věc, a to, aby byly vypracovány závazné postupy. Protože ve chvíli, kdy dojde k nějaké reakci po očkování, tak to dítě je hospitalizované v nemocnici. A ve chvíli, kdy to je, dejme tomu, v půl roce jsou vysoké horečky, je tam změna chování, tak aby ta komise mohla správně posoudit, jestli to je rozvoj závažného onemocnění, anebo jestli to je reakce na očkování, tak by tam mělo být taxativně vyjmenováno, že tam bude magnetická rezonance, lumbální punkce a tak dále, co odpovídá tomu. Takže měly by být vypracovány závazné postupy pro takovéto stavy a mělo by to být dohodnuto s pediatrickou společností. Proto se ptám, jestli to je přímo v pozměňováku, anebo se potom obracejme na pana ministra, že je to potřeba dopracovat. Pak to bude stoprocentně fungovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Paní poslankyně Adámková s faktickou. Prosím.
Poslankyně Věra Adámková: Jenom za tu reakci děkuji panu doktorovi Kasalovi. Protože určitě je praktik a pediatr, tak vybral ty věci, které jsou. Dávat tam postup, která vyšetření mají být v zákoně, nepovažuji za šťastné, protože nechceme, aby ten zákon platil půl roku ani rok, ale aby tam byla nastavena obecná pravidla. A kdyby se ukázalo za rok, že máme nějakou novou metodu, a nebyla by vyjmenovaná, těžko bychom ji do toho vkládali. Čili to je potom otázka vyhlášky ministerstva.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan ministr bude chtít také reagovat. Prosím.
Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Děkuji za slovo. Na pana poslance Kasala. Určitě to je velmi trefná připomínka. Souhlasím s tím, co říkala paní profesorka, že by se to nemělo dávat přímo do zákona, že takovou věc asi není úplně nutné upravovat v zákoně, ale je to o nějakém odborném postupu a doporučení. A určitě to budeme konzultovat s odbornými společnostmi, jak s pediatrickou společností, s vakcinology a tak dále. Takže si myslím, že tady je shoda. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. A nyní tedy prosím pan poslanec Kaňkovský do obecné rozpravy. Prosím.
Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré odpoledne, vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, kolegové. Za klub KDU-ČSL mohu říci, že my předložený návrh zákona podporujeme - říkal jsem to už tady v prvním čtení - protože řeší problematiku, po jejímž řešení volá veřejnost již delší dobu. Já jsem zde v prvním čtení zmiňoval některé konkrétní výhrady k tomu předloženému návrhu. Nebylo to nijak militantní, opravdu se spíš jednalo o některé praktické poznámky. Ale mohu zde znovu říci, že ten cíl, který sleduje ten návrh zákona, jednoznačně podporuji já i klub KDU-ČSL.
V druhém čtení si dovolím zmínit jenom jednu oblast, kterou jsem se rozhodl řešit pozměňovacím návrhem, ke kterému se posléze přihlásím v podrobné rozpravě. A tam je potřeba si uvědomit, a už to tady zmiňovala paní poslankyně profesorka Adámková, že pro každou rodinu, kde se vyskytne nějaké těžké zdravotní poškození jako následek povinného očkování, pro každou rodinu je to velký stres, je to pro ně velký zásah do jejich rodinného života. Postižená rodina se musí s hendikepem toho dítěte vyrovnat po všech možných stránkách. Většinou to pro ni znamená postarat se o řadu pomůcek, musí si úplně přeorganizovat svůj život, mnohdy to znamená i změnu zaměstnání rodičů. A je potřeba si připustit, že mnohdy to také ta rodina nevydrží a rozpadne se.
To znamená, že pro tu rodinu je to velmi závažná stresová situace. A já považuji za ne úplně šťastné, aby rodina - která samozřejmě přemítá, proč k tomu došlo, a mnohdy se samozřejmě s určitým hněvem obrací i na to zdravotnické zařízení, které aplikovalo očkování, a i když to zdravotnické zařízení v naprosté většině, to bych chtěl zdůraznit, v naprosté většině případů nemá jakoukoliv vinu, nezpůsobilo to žádné chybné chování toho zdravotnického zařízení, tak důvěra mezi rodinou a tím zdravotnickým zařízením je narušena. A já za těchto okolností nepovažuji za šťastné, že ta rodina, pokud chce uplatnit nárok na odškodnění, si bude muset vyžádat zdravotnickou dokumentaci u toho konkrétního zdravotnického zařízení a poté ji dodat k té své žádosti Ministerstvu zdravotnictví.
K tomu směřuje můj pozměňovací návrh, kdy bych rád, aby to důkazní břemeno zajistilo Ministerstvo zdravotnictví. Vím, že to pro Ministerstvo zdravotnictví bude určitá práce navíc, ale myslím si, že jak pro poškozenou rodinu, tak koneckonců i pro to zdravotnické zařízení to bude postup, který bude méně stresový. A co si budeme namlouvat, i pro ty zdravotníky to není úplně jednoduchá situace.
Takže tolik pozměňovací návrh, ke kterému se potom formálně přihlásím v té podrobné rozpravě. Jinak vítám tento návrh a pevně věřím, že bude úspěšně dokončena jeho legislativní pouť a že bude schválen. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. A nyní prosím pana poslance Válka v obecné rozpravě.
Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji, pane předsedající. Já bych chtěl navázat prostřednictvím pana předsedajícího na kolegu Kaňkovského. Já za klub TOP 09 mohu říct, že jsem velmi rád, že tento zákon je odborný, a že proto na něj může být nalezen široký konsenzus bez ohledu na politickou příslušnost. Jsem velmi rád, že se otevřela problematika, která se týká řady lidí, a chtěl bych jenom požádat, abychom jako součást toho zákona dostali z Ministerstva zemědělství alespoň věcný záměr prováděcích vyhlášek. Pardon, zdravotnictví. Já už vás mám jako úplně všeho, pane ministře. .
Vysvětlím důvod. Existuje před časem změna určování mozkové smrti, kdy se do legislativy dostalo, že určování mozkové smrti není tak, jak se tradičně provádělo, pouze pomocí digitální subtrakční angiografie, ale také pomocí CT mozku, a vznikla prováděcí vyhláška ministerstva, která to definuje po dohodě s odbornou společností, v tomto případě anesteziologickou a neurologickou. Problém je, že už nikdo neřekl, jak se tedy má provádět to CT mozku a kdy ten popis řekne, že se jedná o mozkovou smrt, a kdy se nejedná. Odborná společnost, která má na starosti popisování CT mozku, tedy radiologická společnost, řekla, že to nejde jaksi definovat a že takovýto popis v podstatě neexistuje. Takže pracoviště, která začala využívat tuto vyhlášku a provádět CT mozku k určení mozkové smrti, tak vlastně vždycky ten popis končí tím, že se z CT nedá určit, zda se jedná, nebo nejedná o mozkovou smrt.
Je to velmi odborná úzká záležitost. Bohužel nešla paralelně vyhláška se zákonem. A v tomto případě si myslím, že se nejedná o nepodobný problém. Jedná se opět o zákon, který je velmi odborný. A zaznělo to tady od některých mých předřečníků, že některé věci budou muset být řešeny z logiky věci vyhláškami. Proto bych velmi plédoval a prosil o to, aby do druhého čtení do výboru šly věcné záměry těch vyhlášek, tak abychom věděli, co v nich je, abychom mohli případné nejasnosti vychytat.
Druhá věc, o které bych se chtěl zmínit. Je asi realitou, že část veřejnosti má nedůvěru k očkování. A naší úlohou zdravotníků, naší úlohou poslanců, naší úlohou volených zákonodárců a úlohou Ministerstva zdravotnictví je tu veřejnost přesvědčovat, že ty obavy jsou v mnoha případech liché, neopodstatněné a často dané tím, že informace z doktora googlu nebyly úplně správně pochopeny. Myslím si, že teď máme jedinečnou příležitost korektní legislativou, korektními vyhláškami tyto obavy pokud možno utlumit a maximálně podpořit to, aby akceptovalo co nejvíc naší populace, že povinné očkování, přeočkování je opravdu jeden z velkých výdobytků moderní medicíny a říkat cokoliv jiného je chyba.
Takže na závěr. V tomto případě si myslím, že TOP 09 bude podporovat tento zákon a (nesroz.) rozumných pozměňovacích návrhů. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Do obecné rozpravy se přihlásila ještě paní poslankyně Richterová. Prosím.
Poslankyně Olga Richterová: Jen velmi stručně doplním do debaty za klub Pirátů, že jsme také velmi rádi, že tento návrh zákona byl předložen. Stejně tak se připojujeme k žádosti o to, abychom na výboru měli k nahlédnutí i vlastní předpokládané znění těch doprovodných vyhlášek, protože ďábel se bude skrývat v detailu, ve znění právě těch vyhlášek. ***