Středa 16. října 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Tomio Okamura)

30.
Návrh poslanců Aleny Gajdůškové, Jana Chvojky, Ondřeje Veselého,
Hany Aulické Jírovcové, Heleny Válkové, Lukáše Koláříka,
Romana Onderky, Víta Kaňkovského, Petra Pávka, Lenky Dražilové
a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb.,
o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 463/ - druhé čtení

Prosím, aby předložený návrh uvedla za navrhovatele poslankyně Alena Gajdůšková. Paní poslankyně, máte slovo. Tak prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedající, paní poslankyně, páni poslanci, vážená vládo, jsme ve druhém čtení, takže nyní jen stručně připomenu obsah návrhu novely zákona, kterým se mění zákon číslo 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.

Prvního ledna 2019 došlo k navýšení minimální mzdy. Návrh obsahuje odpovídající zvýšení příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce, tak aby kompenzovalo toto navýšení minimální mzdy. Připomínám, že velká část osob se zdravotním postižením právě pracuje v těchto kategoriích. Bez této kompenzace ze strany státu hrozí, že by mohlo dojít k propouštění části zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením.

Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených si nechala zpracovat anketu o dopadech na nenavýšení příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením podle § 78 a zákona o zaměstnanosti. Této ankety se zúčastnilo 70 zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením, členů Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených České republiky. To představovalo 54 % jejich členské základny. V této anketě vyšla následující data. Bez očekávaného zvýšení příspěvku 69 % zaměstnavatelů první pololetí zvládlo za pomocí výrazného snížení finančních rezerv a omezení investic. U 41 % těchto zaměstnavatelů to bylo doprovázeno i sníženými mzdami, museli snížit mzdy svých zaměstnanců. 46 % zaměstnavatelů muselo ukončit pracovní poměr těm nejméně výkonným zaměstnancům, 13 % bylo nuceno využít cizí zdroje, to znamená vzít si úvěry.

Pokud by nedošlo ke kompenzaci dalšího očekávaného zvýšení minimální mzdy zvýšením příspěvku nebo valorizací pro rok 2020, 76 % zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením bude nuceno ukončit pracovní poměr s těmi nejméně výkonnými zaměstnanci, 54 % bude podle této ankety muset snížit náklady včetně mzdových, 44 % bude muset omezovat investice, 17 % zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením nebude schopno zaměstnat 50% podíl osob se zdravotním postižením, tak jak je kritériem pro chráněný trh práce, a 14 % respondentů uvedlo, že by nemohlo dostát svým závazkům a museli by ukončit činnost. (Silný hluk v sále.)

K tomu je potřeba, vážené paní poslankyně, páni poslanci, říci, že tito lidé velmi těžce hledají zaměstnání, kde se mohou uplatnit. Jejich zaměstnávání vyžaduje specifické úpravy pracovního místa, specifickou organizaci práce. K tomu je třeba také dodat, že -za prvé - pro tyto, ač jsou to mnohdy skutečně mladí lidé po úrazech nebo s vrozenými vadami, pro tyto lidi je zaměstnání podstatné nejen jako zdroj obživy, ale i jako sociální a pracovní rehabilitace -

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Paní poslankyně, já vás jenom přeruším. Já bych poprosil o klid, protože paní poslankyně se skutečně musí snažit, abychom ji vůbec slyšeli. Tak prosím.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Děkuji moc.

Za druhé je potřeba říci, že i z pohledu státu pak je potřebné připomenout, že pokud by tito lidé, tedy lidé se zdravotním postižením, ztratili zaměstnání a stali se nezaměstnanými, pak jeden nezaměstnaný stojí stát 207 tisíc korun ročně. Navrhované navýšení příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením o 800 korun bude znamenat tedy ročně náklad na jednoho člověka 9 600 korun. Navrhovaná úprava je opravdu žádoucí.

Ještě v závěru avizuji, že jsem přihlášena do podrobné rozpravy, kde zdůvodním v této chvíli již výborový pozměňovací návrh, nebo se přimluvím za ten v této chvíli již výborový pozměňovací návrh, a budu současně navrhovat zkrácení lhůty pro projednání ve výborech na sedm dnů. Sociální výbor se tímto návrhem zabýval. Většina členů výboru je spolunavrhovateli této novely zákona stejně jako spolunavrhovateli toho pozměňovacího návrhu. Věřím tomu, že ve výboru to projednáme rychle, tak aby novela prošla i třetím čtením ještě na této schůzi a tak aby se stihlo projednání v Senátu, abychom osobám se zdravotním postižením ulehčili situaci ještě v posledním čtvrtletí tohoto kalendářního roku. A samozřejmě zajistili patřičné podmínky od 1. 1. 2020.

Děkuji předem za podporu.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Jenom upozorním, že vás zatím nemám přihlášenou do podrobné rozpravy. Nicméně jsem si vás poznamenal, zatím to tady nevidím na displeji. Ano, do obecné ano, ale říkala jste do podrobné.

Jinak bych ještě přečetl tři omluvy. Paní poslankyně momentíček. (Zpravodajka je již připravena u řečnického pultu.) Protože jsou to omluvy, které jsou na aktuální čas. Takže od 14.30 do 16 hodin se ze zdravotních důvodů omlouvá pan poslanec Petr Gazdík, do 16 hodin se z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Radim Fiala. Paní ministryně Marie Benešová se omlouvá z bloku odpoledního jednání dnes 16. října a taktéž 17. října do 14.30, a to z pracovních důvodů.

A nyní tedy prosím, aby se slova ujala zpravodajka výboru pro sociální politiku poslankyně Andrea Brzobohatá a informovala nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Andrea Brzobohatá: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, sociální výbor na své 37. schůzi dne 3. října přijal usnesení číslo 143 k sněmovnímu tisku 463/2. K tomuto tisku je jeden pozměňovací návrh paní poslankyně Aleny Gajdůškové a ostatních. Sociální výbor Poslanecké sněmovně tohle doporučuje. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Jenom bych přečetl, že náhradní kartu číslo 26 má pan poslanec Sklenák.

Nyní tedy otevírám obecnou rozpravu, do které mám jedinou přihlášenou, a to je paní poslankyně Alena Gajdůšková. Prosím máte slovo.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Ano, děkuji. Pokusím se jenom skutečně velmi stručně. Na začátku řeknu, že velmi a velmi děkuji všem, kteří podpořili návrh novely zákona, i těm, kteří podpořili pozměňovací návrh. Bylo to skutečně průřezem politických stran, politických klubů a já si toho opravdu velmi vážím.

Situaci dorovnávání příspěvků na zaměstnávání osob se zdravotním postižením jsme zde měli na stole již na začátku tohoto roku. Snažila jsem se tu věc posunout pozměňovacím návrhem k zákonu o zaměstnávání cizinců. Tehdy to neprošlo spíš z nějakých legislativních důvodů. A nyní jsme na konci roku. Trvalo tři čtvrtě roku, než jsme se dostali do druhého čtení úpravy, která má pomoci lidem se zdravotním postižením. Já proto ještě velmi děkuji také těm, kteří podpořili návrh, abychom zařadili tento bod pevně, tak aby mohl být projednán a aby mohl být projednán i ve třetím čtení ještě na této schůzi.

Pozměňovací návrh, který, říkám, je v této chvíli... (Odmlka pro silný hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já bych vás poprosil o klid. Paní poslankyně skutečně musela přerušit svůj projev, protože není slyšet. Já vás ještě jednou poprosím o klid, především po mé levici. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Děkuji. Já vnímám to, že to je věc v téhle chvíli nekontroverzní, že bude podpořena, alespoň na výboru to tak bylo, že byla podpořena průřezem politických stran, ale myslím si, že je důležité i tady a z tohoto místa říci, o co jde. Takže znovu se vracím k tomu. Prostě trvalo tři čtvrtě roku, než jsme se legislativním procesem prokousali až do toho, že snad ten zákon spatří světlo světa a skutečně bude pomoženo lidem se zdravotním postižením a nebude hrozit to, že přijdou o práci. Proto je předložen pozměňovací návrh, který obsahuje zmocnění vládě, aby v případě dalšího navýšení minimální mzdy, které mimochodem je avizováno, mohla vláda nařízením vlády valorizovat příspěvek na zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Tento pozměňovací návrh také ale obsahuje v podstatě legislativně technickou úpravu, která se týká těch trošku problémových, obtížně dokladovatelných a ne úplně legislativně přesně formulovaných v téhle chvíli tzv. správních nákladů zaměstnavatelů.

Současně navrhuji a žádám o podporu zkrácení lhůty na projednávání ve výboru na 7 dnů, tak aby skutečně tento návrh prošel co nejrychleji a stihli jsme lhůty v Senátu a další. Děkuji vám za podporu.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážená paní poslankyně, váš návrh jsem si poznamenal, takže o něm budeme hlasovat.

Nyní mám jednu faktickou poznámku a jednu přihlášku s přednostním právem. S faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Dominik Feri, připraví se s přednostním právem předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, vaše dvě minuty, máte slovo.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení přítomní členové vlády, vystupuji fakticky ne proto, že bych s paní poslankyní prostřednictvím pana předsedajícího nesouhlasil. Souhlasím s ní, pro nás je to také zásadní téma a podporujeme tento návrh. Ale rád bych ještě doplnil, že ohledně tématu podporování zaměstnanosti lidí se zdravotním postižením jsme předložili, a paní kolegyně je tam podepsána, stejně jako kolegové z dalších pěti poslaneckých klubů, návrh, který upravuje a zlepšuje využívání tohoto provedení práce. My se tu pořád snažíme zvyšovat nějaké hranice, zvyšovat nějaké dávky, ale bohužel zůstává pořád opomenuta ta desetitisícová hranice u tohoto provedení práce. Kdo z vás pracoval na brigádě nebo v nějakém podobném vztahu, nebo vaše děti, vaši známí, tak ví, že ta hranice deseti tisíc je opravdu dusící, že se často obchází, to vám řeknou lidé z ministerstva, a není žádný racionální důvod, aby byla sedm let zafixována na té stejné úrovni, měla by se nějakým způsobem poměrně zvýšit.

Návrh jsme předložili, má sněmovní tisk 182. Předložili jsme ho s širokou podporou napříč Sněmovnou. Číslo 182 - podívejte se, tady je to sněmovní tisk 463. Ta 182 je před prvním čtením, ještě se ji prostě nepodařilo zařadit. Já bych poprosil, a potvrzují to například i slova prezidenta asociace sociálních pracovníků, že to je také návrh, který by pomohl té zaměstnanosti, a byl bych rád, abychom ho někdy do budoucna projednali. Vím, že těch tisků tu je hodně, ale i toto zapadá do té mozaiky, která může pomoci lidem se zdravotním postižením. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Nyní přečtu dvě omluvy. Omlouvá se pan poslanec František Vácha mezi 16. až 19. hodinou z pracovních důvodů. Dále se omlouvá pan poslanec Radek Koten dnes od 15.30 do konce jednacího dne ze zdravotních důvodů.

Takže nyní požádám o vystoupení předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjuru, zatím poslední přihlášený v obecné rozpravě.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já vím, kdo ten návrh zákona podepsal. Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já mám na zástupkyni předkladatelů dva dotazy. Jeden méně důležitý, ten první, a ten druhý, na který znám odpověď a chtěl bych, aby zazněla, ale na mikrofon.

První. Úplně jsem nepochopil, proč se má zkracovat lhůta mezi druhým a třetím čtením, pokud nemáte ambici to projednávat ve třetím čtení příští pátek. To pak má smysl. Nevím, kdy by tedy proběhl sociální výbor, když máme plénum Poslanecké sněmovny. A víte, že já dlouhodobě brojím proti tomu, aby v jednací dny zasedal výbor. Pondělky jsou určené pro práci poslanců v jejich regionech. Takže jediný smysl to má, pokud by zazněl návrh na pevné zařazení na příští pátek před daňový balíček. Jinak je to úplně zbytečné. Nemám nic proti lhůtě. Pokud to chcete projednat ve variabilním týdnu, tak tu lhůtu zkracovat prostě nemusíme, protože uplyne i řádná lhůta podle jednacího řádu. Ale to byl ten méně důležitý dotaz.

Já myslím, že paní poslankyně Gajdůšková dobře popsala ten problém a má pravdu v tom, že to má širokou politickou podporu. (Za zády řečníka spolu hovoří posl. Okleštěk a premiér Babiš.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak, já bych vás poprosil o klid, pane premiére a pane hejtmane, protože pan předseda klubu se na vás otáčí, a pan premiér se nám stejně omlouvá z pracovních důvodů. Nevíme dokdy ještě? Do prosince? (Smích.) To jsem sice neslyšel, ale... Pane předsedo, prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Ta klíčová otázka je, a chtěl bych, aby zástupci vládní koalice na ni poctivě odpověděli, jak jsme se do této situace vůbec dostali. Známe příběhy těch pyromanů, kteří založí požár a pak se nechají fotit, že ten požár hasí. Nejsme náhodou ve stejné situaci? No, jsme ve stejné situaci. Za prvé, způsobila to vládní koalice. Zapomněla - zapomněla! - na zdravotně postižené v každoročním předhánění se o tom, o kolik se zvýší minimální mzda. To je prostě realita. A tímto návrhem zákona to opomenutí, nebo tu chybu napravujeme. Ale souhlasím i s tím zmocňovacím usnesením, že to nemusíme vždycky měnit zákonem, a pan poslanec Feri měl bezesporu pravdu, je škoda, že se to například neprojednalo před druhým čtením a že teď už je asi pozdě takový pozměňovací návrh načíst, navíc by to bylo do zákoníku práce. Takže to za prvé.

A za druhé. Nezlobte se na mě, paní poslankyně prostřednictvím pana místopředsedy, na koho si stěžujete, že tři čtvrtě roku toto stojí! Na nás? Nebo na vládní strany, které určují, které body jsou důležité, nebo ne? Nehlasovali jsme o tom poprvé v úterý, když jsme to zařazovali. Nehlasovali jsme o tom poprvé! My jsme vždy podporovali zařazení tohoto bodu, protože opravdu není kontroverzní, není v tom politický spor a reálně neexistoval žádný důvod, aby to tady devět měsíců leželo. Mohli jsme těm zaměstnavatelům, a tím pádem i zaměstnancům pomoct mnohem dříve.

Takže můj první dotaz je, jestli chcete příští pátek, tak bych pak zítra očekával, pokud tu lhůtu zkrátíme, a já s tím problém nemám, návrh s podporou vládní strany, že to bude příští pátek, třeba jako první bod, aby se to reálně projednalo, jinak je to zbytečné. A pak bych chtěl přiznat se k odpovědnosti za to, kdo ten stav způsobil, který tady teď poslanci napříč politickým spektrem napravují, což je pravda.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak, nyní se rozhlédnu, jestli je nějaký další zájem o vystoupení. Ano. Takže s faktickou poznámkou paní Alena Gajdůšková. Nicméně jste jediná v obecné rozpravě, takže nemusíte být limitována dvěma minutami, ale jestli vám stačí, tak jdete na faktickou - dvě minuty. Prosím.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Já si myslím, že by mi možná mohly stačit. Za prvé to zkrácení lhůty je preventivní opatření, aby to skutečně prošlo na této schůzi, protože pak je ještě Senát a samozřejmě pan prezident. Je tam problém v tom, že pokud to nebude schváleno v tomto čtvrtletí, respektive bude-li schváleno v tomto čtvrtletí, tak zaměstnavatelé dostanou vyplaceno alespoň toto čtvrtletí. Pokud by to nebylo, tak by to nedostali. Takže to je odpověď číslo jedna.

Odpověď číslo dvě. Kritiku asi je potřeba také přijmout, mě to skutečně velmi mrzí, dělala jsem maximum, abychom to napravili, abychom ty věci zrychlili. Ale protože jsme si vědomi té chyby a toho problému, proto je tam pozměňovací návrh na to, aby bylo zmocnění vládě, aby vláda okamžitě, jakmile se zvýší minimální mzda, mohla naplnit dohodu z tripartity, protože to byla dohoda z tripartity, že navýšení u zaměstnávání osob se zdravotním postižením bude, že se to promítne do toho navýšení. Tam je potřeba říci, že minimální mzda je jinak veskrze pozitivní nástroj pro všechny zaměstnance, nakonec i pro ty samotné zaměstnance se zdravotním postižením. Nicméně negativní dopad to má na jejich zaměstnavatele, na to, aby udrželi ta pracovní místa, která zřizují a na kterých lidi se zdravotním postižením zaměstnávají. Tolik za (nesrozumitelné.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní se tedy rozhlédnu po sále, zdali je nějaký další zájem o vystoupení v obecné rozpravě. Nikoho dalšího nevidím, takže obecnou rozpravu končím. Táži se, jestli je zájem o závěrečná slova. Nemáte zájem. Paní poslankyně Brzobohatá a paní poslankyně Gajdůšková jako navrhovatel - nemáte zájem o závěrečné slovo? Nemáte už zájem o závěrečné slovo. Tak dobře.

Takže já zahajuji podrobnou rozpravu. Připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. Takže - vy se hlásíte do podrobné rozpravy? Tak prosím, máte slovo. Takže paní poslankyně Alena Gajdůšková má slovo. Prosím.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Děkuji. Byla jsem upozorněna legislativou, že pokud chci dát návrh na zkrácení lhůty, je to potřeba učinit v podrobné rozpravě, takže podávám návrh na zkrácení lhůty na projednání ve výborech na sedm dnů.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, mám poznamenáno. A nyní se tedy rozhlédnu, jestli někdo další. Nikdo, takže končím podrobnou rozpravu. Znovu se táži na zájem o závěrečná slova. Nemáte zájem, nemáte zájem. Takže přistoupíme k hlasování, protože přestože je to druhé čtení, tak máme jeden návrh, o kterém budeme hlasovat. Já zagonguji, abych svolal poslance do sálu. Slyším žádost o odhlášení správně? Někdo ťukal? Ano, takže vás odhlašuji a přihlaste se znovu svými hlasovacími kartami.

Já nyní přečtu, o čem budeme hlasovat. Takže paní poslankyně Alena Gajdůšková navrhuje za navrhovatele zkrácení lhůty pro třetí čtení na sedm dní.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? (Upozornění ze sálu na nefungující hlasovací zařízení.) Nefunguje vám hlasovací zařízení? Tak já vás tedy ještě jednou odhlásím. Já tedy konstatuji, že toto hlasování bylo zmatečné, takže vás ještě jednou odhlásím. Přihlaste se znovu svými hlasovacími kartami. Už vám to funguje, pane předsedo? Funguje, takže všichni jsou přihlášeni.

 

Takže ještě jednou, budeme hlasovat o návrhu na zkrácení lhůty pro třetí čtení na sedm dnů.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 58 přihlášeno 144 poslanců, pro 138, proti žádný. Návrh byl přijat. Končím druhé čtení tohoto návrhu.

 

Přistoupíme k dalšímu bodu a jedná se o

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.




Přihlásit/registrovat se do ISP