(17.00 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Martínek.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Jen krátce, prostřednictvím pana předsedajícího k panu Bláhovi. Musím opět doplnit, už jsem to tady říkal, že tento návrh nepřináší žádná negativa nebo žádné nové povinnosti pro podnikatele ani jiné daňové poplatníky, přináší pouze pozitivní motivaci, takže pouze výhody. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za velmi stručnou faktickou poznámku. Nicméně další faktická, pan poslanec Vácha.

 

Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo. K panu poslanci Bláhovi prostřednictvím pana předsedajícího. Tento návrh není ani tak o podnikatelích, ale v tomhle státě žijí i normální občané, kterým to pomůže mnohem více než podnikatelům. Já teď musím připravit daňové přiznání do konce března a většinu prosedím tady, takže kdyby to bylo do konce dubna a byla datová schránka, mne by to přesvědčilo k tomu, abych si tu datovou schránku zřídil. Většina podnikatelských subjektů dneska stejně datovou schránku mít musí. To je jedna poznámka.

A druhá poznámka je k panu zpravodaji. Vy jste tady argumentoval tím, že by takovéto návrhy zákonů měly jít skrze vládu a ne skrze poslanecké iniciativy. Dneska a včera jsme tady, a dokonce v devadesátce, projednávali plno poslaneckých iniciativ, které suplovaly návrhy vládní. Takže tam se vaše argumentace docela rozbíhá s realitou, s kterou jsme tady právě dnes a denně konfrontováni vládní koalicí. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S faktickou poznámkou chce reagovat pan poslanec Bláha. Prosím. (Neklid v sále.)

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, kolegové, to není pravda, že se nic nemění. Mění se datum, kdy podávám daňové přiznání, a mění se na druhé straně, i kdy budu platit, takže pro řadu podnikatelů to bude nejasné, kdy mám zaplatit, kdy nemám zaplatit.

A k druhé poznámce, prostřednictvím pana předsedajícího. Není to tak jednoznačně... Zasekl jsem se, tak se omlouvám. (Veselost napříč sálem.) Myšlenka se vytratila.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Tím jsme se pro tuto chvíli vypořádali s faktickými poznámkami. Konečně se dočkal pan poslanec Ferjenčík. Prosím, pane poslanče, máte slovo. Ostatní poprosím o klid v sále. Děkuji.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. My jsme zákon původně předložili jako pozměňovací návrh k daňovému balíčku, který byl schvalován minulý rok. Ve vyjádření k pozměňovacímu návrhu nám vláda sdělila, že to máme předložit jako celou novelu, protože to nestíhají vyhodnotit. Tak jsme to následně předložili jako poslaneckou novelu a žádné z ministerstev, která se k tomu v připomínkovém řízení vyjadřovala, nedodalo proti tomuto návrhu žádnou relevantní námitku. Jediné, co řekli, že chtějí ještě více času, což poskytuje druhé čtení.

Já s chutí rád navrhnu prodloužení lhůty ve druhém čtení o 30 dní. To vám pomůže to dostatečně vyhodnotit na MPSV a Ministerstvu zdravotnictví. Můžete si tedy prodloužit lhůtu. Navrhuji prodloužení lhůty. Nám bylo sděleno, že to máme podat jako poslanecký návrh. Když jsme to podali jako poslanecký návrh, tak vláda řekla, že zase potřebuje víc času. A teď se tedy bude čekat na to, jestli to předloží jako vládní návrh. Já bych se nedivil, kdyby to nepředložili s odkazem na to, že čekají na evropskou směrnici, která to bude řešit v roce 2030. Takhle zhruba to tady probíhá.

Ta změna je velmi jednoduchá. My jsme ji připravovali v úzké spolupráci s Ministerstvem financí. Šlo to asi ve třech kolech připomínek. Vychytali jsme právě ten problém, aby lidé, kteří si nechávají vracet přeplatky, naopak nebyli motivováni podávat daňové přiznání písemně. To se podařilo, myslím, velmi elegantně vyřešit. Za to Ministerstvu financí děkuji. A vůbec nechápu, proč jste následně otočili a říkáte, že vlastně už digitalizovat nechcete.

A poslední poznámka k tomu, že poslanecký návrh není dostatečný. Vy jste tady jako poslanecký návrh schválili zákon o urychlení výstavby liniových staveb v České republice, který má dalekosáhle větší dopady než to, jestli se protáhne lhůta pro podání daňového přiznání elektronicky o jeden měsíc. To se bude posuzovat u Ústavního soudu. Byl milion připomínkových míst, která v zákonu chyběla, ale my jsme našli nějakou politickou shodu na tom, že se to má schválit, a i hlasy Pirátů byl návrh schválen. Tak si nehrajme na to, že je všechno potřeba předkládat jako vládní návrh, taky by se nic nestalo. Když jde o mobilní operátory, tak vláda zvládne v 7 hodin ráno nahrát návrh do systému a v 8.45 ho schválit. A teď si tady hrajeme na to, že je potřeba to půl roku posuzovat na nějakých ministerstvech. Mně to přijde úplně mimo mísu.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic Pirátů.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka, pan poslanec Bláha. (Veselost v sále.)

 

Poslanec Jiří Bláha: Myšlenka se dostavila. (Potlesk napříč sálem.) Jenom jsem chtěl ubezpečit ty, kteří se ohrazují slovy, že se to týká normálních občanů. Normálních občanů se to netýká, protože každá slušná firma, která zaměstnává normální občany, za ně daňové přiznání udělá. To znamená, že daně udělá. U mě to funguje tak, že přijde zaměstnanec, donese to, kde co vydělal, a my to za něj uděláme. Je to normální běžná záležitost, protože si vážíme všech zaměstnanců a jsme rádi, že u nás pracují, a rádi jim v tom pomůžeme, a to vše zadarmo.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nejsem si jistý, jestli už byla čtena omluva paní poslankyně Krutákové, že se omlouvá mezi 16.20 až 19.00 z důvodu jednání. Pro jistotu to čtu ještě jednou.

Mám zde další dvě faktické poznámky. Pan poslanec Válek, poté pan poslanec Bartoš.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Fakt bych rád, abychom se vrátili k faktickým. Kdybych chtěl reagovat prostřednictvím pana předsedajícího na pana poslance Bláhu, tak Fakultní nemocnice Brno buď není slušná firma, nebo nejsem slušný zaměstnanec, protože za mě daňové přiznání fakt neudělají. Pokud je to myšleno vážně - pane ministře zdravotnictví, prosím úkolujte ředitele fakultních nemocnic jako slušné ředitele, aby za své slušné zaměstnance dělaly daňové přiznání, jak navrhuje prostřednictvím pana předsedajícího váš spolukolega poslanec Bláha. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Bartoš.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Také bych si dovolil pouze krátce prostřednictvím pana předsedajícího reagovat na pana poslance Bláhu.

Možná bych mu chtěl doporučit, jestli si nechce přečíst knížku, kterou si nedávno přečetla i paní ministryně, jak jsme se dozvěděli z Facebooku. Ten zákon se týká freelancerů, podnikatelů, kteří si své daňové přiznání dělají sami. Já teď taky budu dělat nějaké daňové přiznání. Mám takový krcálek, co jsem si koupil, byt 2+kk, když jsem byl student, na hypotéku. A já ho pronajímám. A už jen z toho důvodu, že mám tento příjem, se mi dneska donesla nějaká zpráva, že ani Sněmovna mi s mým daňovým přiznáním nepomůže, takže to taky zase budu dělat sám. A těch podnikajících mladých lidí, profesionálů, kteří si daňové přiznání dělají sami, je celá řada. Já prostě musím, když je to trošku složitější v předchozích letech, platit deset tisíc za účetní, ještě plátce DPH, všechno, a každá cesta, která mi umožní jít digitální cestou, mít na to víc času, oběhat si znovu všechna ta potvrzení, kde mám nějaké pojištění, kde mám nějakou hypotéku, je prostě pozitivní.

Takže pane poslanče Bláho prostřednictvím pana předsedajícího, lidé, kteří dělají na živnostenský list a kteří si sami podávají daňové přiznání, jsou lidé, které nezaměstnává žádná firma. Je to spousta pracujících lidí. A myslete na ně. Ne každý dělá v nějaké velké firmě, v pekárně nebo v nějakém holdingu a podobně. (Potlesk z lavic Pirátů.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktické poznámky nám zdaleka nekončí. Pan poslanec Adamec, poté pan poslanec Staněk. Prosím, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP