(16.40 hodin)
(pokračuje Schillerová)

A co se týče daně z příjmu fyzických osob, tak se podíl elektronicky podávaných daňových přiznání pohybuje kolem 11 %. A víte proč? Já vám to řeknu. To má úplně jasný důvod. Protože kolem 60 % těchto přiznání vykazuje žádost o přeplatek. To znamená, oni nemají zájem o prodloužení lhůty pro podání přiznání, a tudíž prodloužení lhůty pro vyměření, a tudíž o prodloužení lhůty pro vrácení přeplatku. Oni mají zájem na tom, aby ten přeplatek dostali hned. Takže si tu lhůtu prodlužovat nechtějí. Rozumíme si?

Takže my to uděláme, my chceme podporovat digitalizaci, ale samozřejmě nečekejte - uděláme to řádně, prodebatujeme to, hlavně s Finanční správou, připravíme na to samozřejmě IT systémy. A tu účinnost navrhujeme úplně stejně jako vy. Chceme to do daňového balíčku roku 2020.

Děkuji vám. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan navrhovatel, poté s přednostním právem pan poslanec Kalousek.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Já bych tedy ještě podotkl pár informací, které tady nepadly. Návrh byl podán samozřejmě jako poslanecký návrh, takže na vládě byl, připomínkové řízení proběhlo. Měli se možnost vyjádřit všichni. Vyjádřila se dokonce i Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí a žádnou konkrétní legislativní změnu nenavrhla, kterou by bylo potřeba, pokud by doopravdy shledala, že nějaká potřeba je k tomu následnému podání u nich.

Byl bych nerad, aby tady ty argumenty byly využívány pro jakýkoliv poslanecký návrh. Že to nemůže být poslanecký návrh, že nebyl dostatečně prodiskutován, proto ho zamítneme a radši ho předložíme jako vládní návrh. To by přece úplně zničilo princip demokratického navrhování i opozičních stran a podobně. To bych zase nebral tyto argumenty jako nějaké zásadní.

Jak je řečeno, tak podání by podle tohoto návrhu, kdyby byl schválen v tomto roce, bylo možné od 1. 1. 2021. Což je právě důvod, proč by se měl schválit co nejdříve, aby, jak jste říkala, že bude potřeba změna informačních systémů, aby se na ní mohlo začít dělat co nejdříve. To je samozřejmě také jeden z důvodů. Aby se mohlo umožnit těm, kteří mají tu správu daně, ať už to je Generální finanční ředitelství a podobně, tak aby připravovalo již nyní tu změnu, která nastane od roku 2021, protože to samozřejmě nějakou dobu trvá.

Takže i z toho důvodu to bylo předloženo v devadesátce, abychom to mohli přijmout dnes a aby případně, pokud by doopravdy MPSV anebo Ministerstvo zdravotnictví objevilo něco, že je nutné změnit kvůli této změně, což si nemyslím, ale třeba by se něco takového našlo, tak by bylo dost času, předpokládám, že minimálně projednávání dvou daňových balíčků, kde by se to mohlo napravit. Což ovšem se nyní asi dít nebude. Navíc mohla takto vláda rychlým schválením vyslat signál, že chce vlastně digitalizovat, a chce digitalizovat co nejrychleji.

Jinak, jak byli zmíněni lidé s přeplatkem, tak těch se návrh de facto nijak netýká. Můžou podávat jak elektronicky, tak papírově. Samozřejmě se na to myslí, takže lhůta je vypočítána podle toho, kdy to podají, ať už to je tedy elektronicky, nebo papírově.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, je to novela k daňovému řádu, na kterém jsem intenzivně pracoval tři roky, a v závěru mé mise na Ministerstvu financí se ji i podařilo prosadit. A když jsem tenhle návrh viděl poprvé, tak ano, to první, co mě napadlo, bylo, zda posunutí jedné procesní lhůty nezpůsobí nějakou procesní kolizi v navazování na jiných lhůtách. A poměrně pečlivě jsem se tím zabýval a opravdu jsem na žádnou minelu nenarazil.

Mělo by to své důsledky v podzákonných normách, mělo by to své důsledky ve změně metodiky, ale to holt každé ministerstvo musí udělat, když se schválí zákon. To není vůbec žádný problém. Já tam ten problém prostě nevidím. Ale to neznamená, že tam není. Ale není sebemenší důvod si to nevysvětlit na rozpočtovém výboru, jestli tam ten problém je, nebo není. A ono to není nic jiného, než že to má trochu - samozřejmě to není revoluce - ale má to trochu ulehčit situaci daňovým poplatníkům. Proboha, proč se o tom vůbec nechcete bavit? My se o tom teď nechceme bavit, my to zamítneme a předložíme svoji vlastní lepší vládní novelu.

No, to já už jsem tady za těch šest let slyšel - my zrušíme vaše kroky v penzijní reformě a předložíme svoji vlastní penzijní reformu. Naposled ji sliboval pan premiér někdy v roce 2016. Kdo nevěří, ať tam běží. Nevěřím, že se jí dočkáme do konce tohoto volebního období. My zrušíme vaše jednotlivé kroky, které jste měli v rámci jednotlivého inkasního místa, a předložíme nový lepší portál. No, kdo nevěří, ať tam běží.

Takhle je to pořád. Vy neumíte dělat nic jiného než rušit to, co jste zdědili. K tomu, abyste něco vlastního předložili, nemáte ani dostatek odborné kompetence, ani politické odvahy. A když někdo přijde s nějakým nápadem, tak ho rovnou zabijete, protože možná příště předložíte něco vlastního a lepšího. No nepředložíte, zase jako vždycky.

Děkuji. Moc prosím, pusťme to do druhého čtení.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Jenom na záznam. Pan poslanec Štolpa je již přítomen a ruší svoji omluvu pro zbytek dne.

Faktická poznámka pana poslance Michálka v tuto chvíli. A zaregistroval jsem přihlášku z místa pana zpravodaje, potom pan poslanec Ferjenčík.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Vážená vládo, vážené kolegyně, kolegové, takže z těch lidí, kteří mají nedoplatek, tak z nich to 25 % podává elektronicky a 75 % to nepodává elektronicky. A paní ministryně tady říká, že tady není prostor pro zlepšení? Když to 75 % podává stále na papíře? Já si myslím, že ten prostor pro zlepšení tam je.

Mě celkem překvapilo, že ten repertoár toho, že ten dobrý, kvalitní návrh opozice zamítneme už v prvním čtení, byl teď doplněn i o to B, které už je dneska vlastně typické u politiky pana Babiše. Že to doplníme o to, že ten návrh předložíme sami za dva měsíce poté, co ho schválíme na vládě. Myslím si, že to je asi největší uznání, čeho se nám může dostat tady v opozici, že když předložíme kvalitní návrh, tak vláda začne trošku závidět, že ho nepředložila sama, a následně slíbí, že ho tedy za čtvrt roku předloží. Pokud to skončí takhle, tak jsem rád, že ten závazek na mikrofon tady zazněl, a my to samozřejmě budeme hlídat, podíváme se, jestli se to vládě podaří, nebo ne.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za dodržení času. Další faktická poznámka, pan poslanec Volný.

 

Poslanec Jan Volný: Děkuji, pane předsedající. Kolegyně, kolegové já bych možná dal panu kolegovi Michálkovi za pravdu ve chvíli, kdy by tady vytáhli nějaké novum, které ani nikdo netušil, že by se to takhle dalo řešit. Já jenom podtrhuji, že na této variantě ministerstvo již pracuje právě v té aktivitě Moje daně a elektronizace daní a že to není nic nového, co by najednou přišli a řekli - my to tady dáváme a podívejte se, co jsme vymysleli. Tak to není. Je to prostě v chodu, je to připravováno komplexním způsobem.

Paní ministryně velice korektně řekla, že to není hloupost, co jste předložili, ale že je dobře to dát komplexně a že bude o tomto vašem doplňku uvažovat, že ho tam zapracují, nebo o tom uvažují. Ale prosím vás, nemaťte, že jste vymysleli něco světaborného. Pracuje se na tom už několik měsíců na Ministerstvu financí. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Tak, máme zde další dvě čerstvé faktické poznámky. Nejprve pan předseda Kalousek, poté pan poslanec Martínek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Já bych chtěl jenom předřečníka požádat, jestli bychom teď, když nemáme ty nové pořádky, nemohli zvolit nějakou jinou píseň. Já dvacet let slyším v téhle Sněmovně od všech takzvaných tradičních politických stran, když něco nechtěly, ale současně tomu v zásadě neměly co vytknout, tak vždycky říkaly - ano, ale musí se to řešit komplexně. Kolegové, kteří jste tu déle, kolikrát jste to slyšeli? Já tak stokrát! Vy přece nepřebíráte tradici těch tradičních politických stran.

Zkuste říct něco jiného, pane kolego. My prostě nechceme té opozici nic schválit, my tvrdíme, že můžeme něco předkládat jenom my, sice na to moc nemáte, ale prostě je to tak. A je to fér. Bude vás víc a pak nás přehlasujete. Ale nezkoušejte to s tou komplexností. To je opravdu stará píseň. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP