(10.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ministerstvo? (Rovněž doporučuji.) Děkuji.

Zahajuji hlasování číslo 66. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 66. Přihlášeno je 188 poslanců a poslankyň, pro 160, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím další návrhy.

 

Poslankyně Helena Válková: Dalším návrhem je FIV.1 a FIV.2 společně. Tady opravdu jde pouze o legislativně technické úpravy od sněmovní legislativy, které doporučuji společně hlasovat, a garanční výbor pochopitelně doporučuje také.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Prosím ministerstvo. (Také doporučuji.) Děkuji.

Zahajuji hlasování číslo 67. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 67. Přihlášeno je 188 poslanců a poslankyň, pro 178, proti nikdo. Návrh byl přijat. Teď prosím další návrhy.

 

Poslankyně Helena Válková: Teď už nám zbývá jenom ten komplexní návrh, který máte všichni, mohli jste se s ním seznámit, a doporučuji tedy hlasovat společně. Jsou to áčka: A1 až A7, A9 až A105, A107 až A110. Pokud by někdo chtěl...

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: S tím, že je hlasujeme ve znění těch (Ano.) přijatých pozměňovacích návrhů.

 

Poslankyně Helena Válková: Samozřejmě hlasujeme ve znění přijatých pozměňovacích návrhů.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Myslím, že je zjevné, o čem hlasujeme. Stanovisko garančního výboru prosím. (Doporučující.) Stanovisko ministerstva? (Rovněž doporučující.) Děkuji.

Zahajuji hlasování číslo 68. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 68. Přihlášeno je 188 poslanců a poslankyň, pro 181, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.

 

Poslankyně Helena Válková: Ano. Dalším návrhem - to jsou ty, které nám zbyly, které se týkají například účinnosti. Je to návrh A8 a A106 a také ve znění pozměňovacích návrhů, ale ty tedy nebyly, takže A8 a A106 je společná věcná souvislost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím stanovisko výboru. (Doporučující.) Prosím stanovisko ministerstva. (Doporučující.) Děkuji.

Zahajuji hlasování číslo 69. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 69. Přihlášeno je 188 poslanců a poslankyň, pro 181, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

A pokud jsem se dobře sledoval, tak nyní se vypořádáme s návrhem zákona jako celkem.

 

Poslankyně Helena Válková: Ano. Teď už jenom zbývá hlasovat návrh zákona jako celek. Garanční výbor doporučuje.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Prosím ministerstvo. (Také doporučuji.)

 

Přednesu ještě návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech, podle sněmovního tisku 72, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou.

Zahajuji hlasování číslo 70. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 70. Přihlášeno je 188 poslanců a poslankyň, pro 136, proti 26. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. Děkuji.

 

Tím jsme se vypořádali s tímto návrhem zákona. Pan poslanec chce ještě vystoupit.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji za slovo. Jenom pro stenozáznam. Omlouvám se, ale v hlasování číslo 61 jsem neudržel pozornost a hlasoval jsem pro. Chtěl jsem hlasovat proti. Tím nezpochybňuji hlasování.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Ještě dodám, že teoreticky může Sněmovna v tuto chvíli pověřit nějakého poslance, aby v Senátu odůvodnil pozměňovací návrhy, které Sněmovna přijala, a myslím si, že to není třeba.

 

Tím končím projednávání tohoto bodu a přesuneme se k dalšímu bodu, což je bod číslo

 

99.
Vládní návrh zákona o soudních tlumočnících a soudních překladatelích
/sněmovní tisk 73/ - třetí čtení

U stolku zpravodajů již je za navrhovatele pan ministr a paní zpravodajka Helena Válková. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku číslo 73/3, který byl doručen dne 30. ledna 2019. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 73/4.

Pan navrhovatel má zájem o vystoupení. Prosím.

 

Ministr spravedlnosti ČR Jan Kněžínek Děkuji. Vážený pane místopředsedo, tento vládní návrh je do značné míry velmi podobný tomu předcházejícímu bodu, protože zatímco dneska je problematika znalectví a tlumočnictví upravena v jednom zákoně, tak my vzhledem na specifika tedy jsme to rozdělili do návrhů dvou.

Problematika překladatelství a tlumočnictví pro úřední účely je tedy upravena tímto návrhem zákona. Ten prošel velmi podobným vývojem. Rovněž tedy na základě velmi obsáhlých - byť ne tak obsáhlých jako u těch znalců, ale také velmi podrobných - debat byly připraveny pozměňovací návrhy, které jsou tedy vesměs shrnuty do návrhu ústavněprávního výboru. Předesílám, že tyto návrhy podporuji. A možná jenom krátce se pozastavím zase u dvou problematických věcí, které by případně mohly vyplynout, pokud by byly schváleny některé pozměňovací návrhy.

Předně bych chtěl požádat potom, aby to bylo zohledněno i při schvalování hlasovací procedury, aby byl samostatně hlasován bod A46. Bod A46, to je úprava, která by, pokud by byla přijata, umožnila tlumočníkům odmítnout tlumočnický úkon, pokud by se tlumočení mělo odehrávat v oblasti, na kterou ten tlumočník není specialistou. Typicky nějaká technická oblast. My se obáváme, že pokud bude tahle právní úprava schválena, může nastat situace, že nedokážeme sehnat tlumočníka, protože se bude vymlouvat na to, že jde o nějakou technickou oblast, které nerozumí, a může nám to komplikovat výkon veřejné moci. Navíc se bojíme, že by to bylo i zneužíváno. Zneužíváno k tomu, že by se tlumočník raději věnoval komerčnímu překládání, které samozřejmě je ekonomicky zajímavější. Proto prosím, je to jediný bod z toho bloku ÚPV, kde nesouhlasíme, tak abychom to mohli vyjádřit samostatným hlasováním.

Dále bych se ještě velmi krátce pozastavil u dalšího pozměňovacího návrhu. To je pozměňovací návrh pana poslance Michálka, který navrhuje zrušit archivační povinnost u znaleckých posudků. Původní návrh ministerstva předpokládal, že překladatelé, respektive tlumočníci tedy budou muset archivovat svoje překlady po dobu deseti let, což je samozřejmě dlouhá doba. Pozměňovací návrh ÚPV, se kterým souhlasíme, tuto dobu zkracuje na tři roky. Pan poslanec Michálek navrhuje, aby ta archivační povinnost úplně vypadla, s tím, že ten překlad přece existuje v nějakém spise a dá se tam dohledat. Samozřejmě dohledat se dá, ale pokud má být vykonávána efektivně kontrola ze strany státu, tak pro nás je mnohem lepší, pokud ty dokumenty budeme mít na jednom místě. A já pevně věřím, že za ty tři roky nepůjde o takové množství dokumentů, které by vyžadovalo pronajímat si nějaké skladovací haly nebo něco podobného. Archiváři, ti jedou na metry - říkají metr archiválií. Já si myslím, že ani metr archiválií to zdaleka nebude. Tady jen upozorňuji na to, že naše stanovisko k tomuto pozměňovacímu návrhu bude nesouhlasné.

Jinak moc prosím o podporu tohoto návrhu. Je to logické, protože když už byl schválen ten znalecký a nebyl by schválen tento, tak bychom pro překladatelství a tlumočnictví neměli právní úpravu, protože ten zákon z roku 1967 se tím předchozím bodem zrušuje.

Díky za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. S návrhy na úpravu procedury se vypořádáme v proceduře. Nyní prosím paní zpravodajku do rozpravy, kterou tímto otevírám. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP