(Jednání bylo zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, je 9 hodin a já zahajuji další jednací den 6. schůze Poslanecké sněmovny. Všechny vás tu vítám a prosím, abyste se už usadili na svých místech, přihlásili se svými identifikačními kartami, případně mi sdělili, kdo žádá o vydání náhradní karty, abychom si to mohli zaznamenat do protokolu.

Sděluji, že o omluvu své neúčasti požádali tito poslanci: Radek Vondráček od 10.30 do 14 hodin z pracovních důvodů, Dana Balcarová ze zdravotních důvodů, Jan Birke od 9 do 11 hodin z pracovních důvodů, Lenka Dražilová ze zdravotních důvodů, Jaroslav Holík z rodinných důvodů, Adam Kalous z pracovních důvodů, Miroslav Kalousek od 9 do 12 hodin ze zdravotních důvodů, Jiří Kobza z pracovních důvodů, František Kopřiva z důvodu zahraniční cesty, Jaroslav Kytýr z důvodu zahraniční cesty, Helena Langšádlová z důvodu zahraniční cesty, Jan Lipavský bez udání důvodu, Ilona Mauritzová od 9 do 13 hodin bez udání důvodu, Radka Maxová bez udání důvodu, Miroslava Němcová z pracovních důvodů, Tomio Okamura od 9 do 10.30 hodin z pracovních důvodů, Pavel Růžička ze zdravotních důvodů, Jan Skopeček z důvodu zahraniční cesty, Antonín Staněk bez udání důvodu, Pavel Staněk z důvodu zahraniční cesty, Julius Špičák z osobních důvodů, Jan Volný ze zdravotních důvodů, Lubomír Volný z důvodu zahraniční cesty.

Z členů vlády o omluvu požádali Andrej Babiš od 9 do 14 hodin z pracovních důvodů, Lubomír Metnar bez udání důvodu po celý cen, Jaroslava Němcová bez udání důvodu, Robert Pelikán bez udání důvodu, Martin Stropnický z dopoledního jednání, Ilja Šmíd z pracovních důvodů, Adam Vojtěch od 9 do 12.30 hodin z pracovních důvodů.

Dodatečně přišla omluva pana kolegy Petra Pávka mezi 9. a 12. hodinou z důvodu jednání, pan Martin Kolovratník od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů, paní poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková z celého jednacího dne, paní poslankyně Lenka Řezáčová mezi 9. a 12. hodinou z důvodu pracovního jednání.

Tím jsme se vypořádali s omluvami.

Dnešní jednání zahájíme pevně zařazeným bodem 4. Ptám se, zda má někdo ještě nějaký návrh na změnu. Nevidím, takže budeme pokračovat pevně zařazeným bodem 4, sněmovní tisk 14, obrana České republiky, první čtení. Poté bychom případně pokračovali dalšími body z bloku prvního čtení zákonů. Na 12.30 máme pevně zařazené volební body 27, 28, 29, 30 a 35. Připomínám, že ve 14.30 bychom projednávali pevně zařazené body 5, to je sněmovní tisk 27, léčiva, první čtení, bod 43, to je vydání k trestnímu stíhání pana poslance Bohuslava Svobody, a bod 39, to je trestní stíhání pana poslance Růžičky.

Ptám se, zda má někdo k navrženému pořadu nějaký návrh na doplnění. Jak už jsem řekl, nikoho nevidím, takže budeme pokračovat v jednání.

 

Otevírám bod

 

4.
Návrh poslanců Jany Černochové, Petra Fialy, Zbyňka Stanjury
a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 222/1999 Sb.,
o zajišťování obrany České republiky, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 17/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2

Upozorňuji, že je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvním čtení, ale současně sděluji, že již včera písemnou formou byl doručen na vedení Sněmovny dopis předsedy klubu hnutí ANO 2011, kde podává námitku jménem 57 poslanců proti tomuto postupu ve smyslu § 90 odst. 3, takže budeme postupovat standardním způsobem u prvého čtení.

Stanovisko vlády vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 17/1 a já poprosím, aby tisk uvedla zástupkyně navrhovatelů paní poslankyně Jana Černochová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych vám představila návrh novely zákona č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky... (Obrací se na předsedajícího s prosbou o zklidnění hluku v sále.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, paní poslankyně. Já vás poprosím, skutečně už začal dnešní jednací den. Já vás poprosím, abyste se usadili na svých místech, snížili hladinu hluku, abychom slyšeli, co nám paní navrhovatelka říká. Děkuji. Prosím.

 

Poslankyně Jana Černochová: Já bych poprosila zejména kolegy tady před řečništěm. (Čeká.) Děkuji.

Občanská demokratická strana tento návrh předkládala již v minulém volebním období a bohužel tedy nebyl projednán, neztratil rozhodně za uplynulou dobu nic na své aktuálnosti. Řekla bych, že spíše naopak.

Návrh je jakýmsi harmonogramem pro to, abychom se v oblasti obranných výdajů dobrali hranice 2 % HDP, která je naším nepsaným aliančním závazkem a kterou dlouhodobě naše země neplní, někdy v roce 2023 či 2024, a abychom pak tuto hranici garantovali jednou provždy. To je naším cílem. Podstatou tohoto návrhu zároveň je, že od příštího roku budeme každoročně v rámci rozpočtu na obranu země dávat o 0,2 % HDP více než v roce předchozím, a to až do doby, než dosáhneme zmíněné hranice 2 % HDP, pod kterou pak již nebude možné klesnout.

Jak jistě víte, kolegyně a kolegové, stav naší obranyschopnosti je dlouhodobě neutěšený. Potýkáme se s vnitřním deficitem, který se pohybuje kolem částky 100 miliard korun, armádní technika je zaostalá, modernizace stagnuje, neexistuje výhled stabilního financování. Bohužel v uplynulých čtyřech letech se i přes relativní dostatek finančních prostředků nedařily potřebné akvizice a Ministerstvo obrany vykazovalo přebytky v řádech miliard korun každý rok, neboť chyběla odvaha ministra Stropnického k tomu investovat a realizovat potřebné zakázky.

Mimochodem, kde je náš hrdina dnes?

To však není argument pro to, abychom rozpočet obrany nenavyšovali a abychom nadále spoléhali na to, že obrana a bezpečnost naší země je samozřejmostí. Není. Plánů na navyšování rozpočtu Ministerstva obrany zde bylo v minulosti mnoho. Lze připomenout minulou vládu, která nejprve sice odmítla nabídku opozice, aby došlo k nárůstu rozpočtu Ministerstva obrany na úroveň 2 % HDP do roku 2025, ale alespoň si dala vlastní závazek, že tento rozpočet zvýší do roku 2020 na 1,4 % HDP, jak je patrné z rozpočtu schváleného na letošní rok a ze souvisejícího rozpočtového výhledu, případně z výsledků hospodaření resortu obrany pod vedením ministra Stropnického v loňském roce, kdy se zdá, že bude přebytek kolem 4,5 miliardy. Tento závazek nebyl míněn zřejmě nikterak vážně a byl zřejmě míněn pouze v duchu hesla "slibem nezarmoutíš", ostatně jako celé čtyři roky práce bývalého ministra obrany Stropnického. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP