(15.40 hodin)
(pokračuje Zaorálek)
Tady byly shazovány týmy, které mají spolupracovat na exekutivní oblasti EU a Kanady. Já nechápu, proč to tady někdo shazuje. Já jsem byl vždycky zastáncem parlamentní diplomacie. Byli tady jiní, kteří mi říkali: K čemu jsou cesty poslanců? Vždyť je to mrhání peněz, vždyť je to ztráta času. Vždyť tady nemá cenu, aby někdo s někým komunikoval. Tak já jsem celá léta byl přesvědčen, že to smysl má, že parlamentní diplomacie není vyhazování peněz, že je třeba komunikovat, že je třeba se stýkat. Já jsem tohle nikdy nezpochybňoval. Proč se tady zpochybňuje spolupráce exekutiv? To, že se stýkají političtí ředitelé, to, že pracují náměstci. A proč se tady shazuje deklaratorní charakter té smlouvy? Vždyť přece to, že země jsou ochotny říci: tohle je náš společný zájem. Tohle je věc, na které se... To přece má smysl. V diplomacii to má smysl. Dneska je celá řada věcí, na kterých se tak snadno s každým nedohodneme. Takže to, že jsme s Kanadou (schopni) si říci "tady máme společný zájem, tady jsme schopni pracovat", to je přece něco, co má samo o sobě hodnotu, byť třeba symbolickou. A na to navazuje ta konkrétní obchodní dohoda.
Já za sebe si myslím, že spíš bych nechápal, pokud by česká Sněmovna nebyla schopna toto ratifikovat. Já bych tomu prostě nerozuměl. To bych měl pocit, že je tragické. Takže já věřím, že v této Sněmovně je dost těch, kteří tuto strategickou dohodu, ale i tu obchodní podpoří, protože já nemám vůbec ani milimetr pochyb, že tohle je zájem České republiky. A věřím, že je tady dost soudných, kteří to podpoří. (Potlesk z řad poslanců ČSSD, TOP 09 a Starostové.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré odpoledne. Děkuji panu ministrovi. Pan zpravodaj a jeho závěrečné slovo. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo. Již podruhé jsem byl svědkem otázek v uzavřené rozpravě, ve které nemohu reagovat, takže nebudu na ně reagovat, pane ministře. Ale příště, pokud kladete otázky, umožněte taky na ně odpovědět.
Chci v závěru jako zpravodaj říci, že tato smlouva je bezobsažná. Ano, když není zadání, můžeme o ní debatit, samozřejmě ji můžeme i schválit jako bezobsažnou, samozřejmě je to možnost. Dovolte mi ale, abych tady vyjádřil, že já osobně se vůči ní zdržím, protože necítím potřebu uzavírat bezobsažné smlouvy. Hodně to připomíná snahu, že bychom si mohli tady z Prahy udělat ekonomické velvyslanectví v Brně. Třeba by se taky rozvíjel trošku obchod mezi Prahou a Brnem. Ta nelogičnost toho, že dva státy, které mají společné zájmy, společné směřování, společné kořeny, společnou budoucnost, cítí potřebu deklaratorně na desítkách stran vyjadřovat totéž, co oba dva státy cítí jako potřebné a mají ve svých zákonech a nařízeních... Říkám, nebudu zneužívat role zpravodaje, pane ministře, budu rád, když to také nebudete dělat. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji a přikročíme k hlasování o navržených usneseních. Návrhy usnesení zahraničního výboru i výboru pro evropské záležitosti jsou shodné. Je tady žádost o odhlášení. Odhlašuji vás všechny. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Budeme hlasovat o návrhu usnesení, tak jak jej navrhl zahraniční výbor a výbor pro evropské záležitosti.
Zahajuji hlasování o tomto usnesení. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 154, přihlášeno je 134 poslankyň a poslanců, pro 104, proti 14. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Děkuji panu ministru a panu zpravodaji.
Dalším bodem našeho jednání je
20.
Vládní návrh zákona, kterým se zrušuje zákon č. 99/2000 Sb.,
o zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu Búšehr
/sněmovní tisk 836/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede pan ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Prosím, pane ministře, máte slovo. (Zaváhání a gestikulace ministra, zda jít k mikrofonu.) Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Já se omlouvám, kolegové, já jsem si myslel, že to předkládá ministr průmyslu, takže to byla moje chyba. Takže tady je... Vracíme se k historii, která je poměrně hodně stará. Je to vládní návrh zákona, kterým se ruší zákaz dodávek pro jadernou elektrárnu Búšehr. Myslím si, že smysl tady tohoto zákona už je vývojem v této chvíli poměrně výrazně popřen a bylo by vhodné, kdyby Sněmovna tady toto opatření vzhledem k tomu, že právní úprava už je zastaralá, tak aby přijala rozhodnutí, kterým to zruší, protože se domnívám, že v té stávající podobě neodpovídá vlastně ani politické situaci, ani tomu, kde se mezitím vývoj ocitl. Ale myslím si, že ta právní úprava už nemá ani žádný věcný smysl. Takže se domnívám, že v současné podobě je to věcně vyvanuté a právně, politicky je to dnes špatně. Takže se domnívám, že by bylo dobré, kdyby se s tím Sněmovna vypořádala a ten stav změnila.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi zahraničních věcí. Dalším, kdo by měl návrh uvést, je pan ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, kterého má zastoupit pan ministr Jan Chvojka. Pane ministře, nemáte zájem o vystoupení? (Nechtěl vystoupit.)
Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu. Usnesení výboru vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 836/1. Prosím nyní zpravodaje hospodářského výboru pana poslance Vlastimila Vozku či jiného člena hospodářského výboru. (Poznámky z pléna, že poslanec není přítomen.) Pan poslanec Vlastimil Vozka není přítomen. Jestliže nebude zpravodaj, budu nucen přerušit tento bod. (Opět poznámka z pléna.) Ne, na tři roky ne, ale do přítomnosti zpravodaje. (Přichází poslanec Milan Urban.) Tak pan poslanec Milan Urban se tohoto chce ujmout. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Milan Urban: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Hospodářský výbor na svém jednání 22. března přijal k tomuto vládnímu návrhu následující usnesení. Hospodářský výbor za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně ČR projednat a schválit sněmovní tisk 836. Za druhé zmocňuje zpravodaje, za třetí pověřuje zpravodaje a za čtvrté pověřuje předsedu výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny. Takže standardní usnesení. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které se jako první přihlásil pan poslanec Ondřej Benešík, po něm pan předseda Stanjura. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, pane premiére, dámy a pánové, před chvilkou jsme schválili smlouvu mezi EU a jejími státy a Kanadou. Já jsem tuto smlouvu podpořil, protože si myslím, že je to smlouva, která je potřebná a která věci řeší. Plně jsem se ztotožnil s tím, co zde řekl pan ministr zahraničních věcí Zaorálek. Kanadu považuji za vyspělý stát s velmi vysokými sociálními standardy, ochranou zaměstnanců, s ekologickými standardy a koneckonců je to země, která byť je rozlohou velká, tak má "pouhých" 35 milionů obyvatel a myslím si, že jako taková tato smlouva nemůže vůbec půlmiliardovou Evropskou unii ohrozit. Naopak jsem přesvědčený o tom, že bude ku prospěchu obou stran této smlouvy.***