(11.30 hodin)
(pokračuje Mihola)

Závěrem bych chtěl dodat, že to není jenom nějaký názor, nějaká domněnka, myšlenka. My jsme se tomuto návrhu obšírně věnovali v mnoha diskusích, na mnoha seminářích. Komunikovali jsme i s experty na tuto problematiku. Jednou z těch platforem byl i vědecký seminář k Ústavě v dubnu tohoto roku.

Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z řad poslanců KDU-ČSL.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Miholovi. Ještě než dám slovo k faktické poznámce panu poslanci Stanjurovi, přečtu omluvu došlou předsedovi Poslanecké sněmovny, kdy se od 12 hodin omlouvá pan poslanec Ivan Gabal.

Nyní faktická poznámka pana poslance Stanjury. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já respektuji právo pana předsedy Miholy a jeho poslaneckého klubu na rozhodnutí v této otázce. Jenom bych poprosil, aby pan předseda Mihola neděsil občany. Vývody a závěry z jeho vystoupení - podle mě nic takového není, nic takového nehrozí. Málem nám řekl, že když schválíme tuto novelu, tak přestanou fungovat bezpečnostní složky v našem státě a obranu si budou muset zabezpečit pouze individuálně naši občané. Nic takového není pravda.

Mně vadí ta logická chyba, která byla ve vystoupení pana předsedy Miholy. On říká, a na tom se shodují všichni, že máme jeden z nejlepších - ne-li nejlepší - zákonů v Evropě, co se týče držení zbraní. Na tom se shodujeme. Ale co ta směrnice, kterou prosadila evropská lidová strana - mimo jiné? Zachová, pokud se podřídíme a budeme implementovat - a já jsem proti a říkali jsme dlouhodobě, že i kdybychom za to měli platit, tak to nebudeme implementovat - tento nejlepší zákon, nebo nezachová? Já bych poprosil pana předsedu Miholu o jednoznačnou odpověď - ano, nebo ne? Pokud máme jeden z nejlepších zákonů v Evropě a současně vy a vaši spojenci v Bruselu prosazujete tuto směrnici, nebo jste ji prosadili, otázka je: budeme muset zákon změnit, pokud bychom implementovali, nebo ne? A pokud ano, jako že jsem přesvědčen, že odpověď je ano, budeme muset, budeme mít ještě nejlepší zákon o držení zbraní? Taky vám odpovím. Podle našeho názoru nebudeme! Nemůžeme současně říkat, že máme to nejlepší, ale dělejme všechno pro to, abychom o ten dobrý zákon přišli. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Teď faktická poznámka pana poslance Kalouska a poté pan poslanec Ludvík Hovorka řádně přihlášený do rozpravy. Prosím, pane předsedo, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Jenom faktické podotknutí. Pokud si tady budeme vyčítat naše spojence v Evropském parlamentu, tak jak už bylo správně řečeno, o té směrnici rozhodla Evropská rada a proti byli pouze ministři Chovanec a Kaliňák, pro hlasovali všichni ministři vnitra, včetně ministra vnitra toryů Theresy Mayové, což pokud vím, je zase v Evropském parlamentu spojenec ODS. Tak si to snad vyčítat nemusí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě jedna faktická poznámka paní poslankyně Černochové. Kolega Stanjura také ještě jednou. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Černochová: Jenom v reakci na pana kolegu předsedu TOP 09 Kalouska. Ano, je to dost pravděpodobné. Na druhou stranu Británie je v úplně jiné situaci, než v jaké je Česká republika. Kdyby si kolega Kalousek chtěl uspořádat nějakou zahradní party a ogrilovat si nějaké masíčko a dát si k tomu nějaký salátek, tak si na tuto akci půjde do Makra kupovat plastové příbory. A kolegu Kalouska by chtěli v Makru ve Velké Británii legitimovat za to, že si kupuje plastové příbory. Takže paní Mayová byla samozřejmě pod vlivem toho, co se v Británii už za ty roky těch vlád předešlých odehrálo, a bohužel Velká Británie je jednou ze zemí, kde ani policisté, jak jsme si jistě všichni všimli, nechodí po ulici ozbrojeni, což, promiňte mi, jinak si Britů velmi vážím, ale za současné bezpečnostní situace toto za správné nepovažuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ještě další faktická poznámka pana poslance Lanka. A potom řádně přihlášený pan poslanec Hovorka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Martin Lank: Já bych si tady dovolil jenom jednu věc upřesnit, protože tady poměrně často padají argumenty o tom, že snad chceme zavádět nějakou novou povinnost. Já vám přečtu, co v tom zákoně je, a je to tam už teď! Státní orgány, orgány územních samosprávních celků a právnické a fyzické osoby jsou povinny se podílet na zajišťování bezpečnosti České republiky. Rozsah povinnosti a další podrobnosti stanoví zákon. Ta povinnost je tam už teď! Akorát se k tomu teď přidává, že občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo k naplňování úkolů uvedených v odst. 2. To je ten, který jsem citoval předtím. Toto právo pak může být zákonem omezeno a zákonem mohou být stanoveny další podmínky jeho výkonu a tak dále. Takže ta povinnost je tam už teď. Akorát se zpřesňuje, že máme právo k tomuto výkonu a výkonu té povinnosti být i ozbrojeni.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Lankovi. Nyní řádně přihlášený pan poslanec Ludvík Hovorka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, Ústava je základní zákon země a já se domnívám a jsem přesvědčen, že nemáme tento zákon měnit účelově kvůli jedné špatné směrnici Evropské unie. V této souvislosti bych chtěl poděkovat Parlamentnímu institutu a chtěl bych poděkovat za slova pana poslance Gabala a Farského, kteří tady objasnili, že zákon v podstatě na té směrnici nezmění vůbec nic. Směrnice je po schválení závazná a jako taková bude implementována, a samotná implementace není mechanický převod 1:1. To přece tady všichni vědí.

Tato směrnice není dobrá, ale zákon, který byl předložen, změna Ústavy, pouze vyvolává nesplnitelná očekávání u držitelů zbraní, ať už historických, sportovních, nebo loveckých. Domnívám se, že Ústava je v tomto případě zneužita k volební kampani bez podstatného důvodu. Je nesporným faktem, že s růstem počtu zbraní mezi lidmi roste i riziko jejich možného zneužití.

Ze všech výše uvedených důvodů návrh tohoto zákona nemohu podpořit. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní se s přednostním právem hlásí ministr vnitra Milan Chovanec a poté také s přednostním právem pan předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Máte slovo, pane ministře.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem si myslel, že dnes už nebudu mluvit k tomuto tématu, protože v prvém i druhém čtení zaznělo mnoho informací. Já jsem si myslel, že se mi podařilo některé mýty a bludy vyvrátit, ale zjevně se tak nestalo. Když jsem například, vaším prostřednictvím oslovuji pana kolegu Zlatušku, slyšel jeho výroky, je zjevné, že ve vyvracení bludů budu muset ještě chvilku pokračovat.

My jsme vláda proevropská, já si myslím, že většina této Sněmovny je proevropská. Mě velmi mrzí, že jsme ve střetu s Evropou kvůli povinným kvótám, ale měla by se prostě říkat pravda. A byť jsme sami, anebo je nás málo, tak bychom se měli stavět na obranu zdravého rozumu. A jestli dnes kvóty v Evropské unii nefungují, fungovat nebudou a nikdy fungovat nemohly, tak přece nebudeme hrát populistickou hru, že vezmeme dalších deset migrantů, kteří okamžitě odjedou do Spolkové republiky Německo, a my si se Spolkovou republikou Německo s těmito lidmi a o tyto lidi budeme hrát nedůstojný ping-pong. A nedůstojný i vůči těm deseti lidem, které bychom přijali. Byli jsme toho svědky, když jsme přijali dobrovolně irácké křesťany, a dodneška problém není vyřešen, přátelé. Po osmi měsících není vyřešen.

V době, kdy jsme řešili migraci a migrační vlnu a byly tady nápady, abychom otevřeli koridor, jako to udělali Rakušané a další, jsme jasně říkali, že problém nastává ex post. Pokud by přes naši zemi prošlo 40, 50, 100 tisíc lidí, tak ještě za dva, tři, čtyři roky by nám je Spolková republika mohla prostě vrátit. A my už bychom neměli šanci s tím nic dělat. My jsme se jenom striktně přidrželi evropského práva. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP