(Jednání pokračovalo v 18.30 hodin.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezký dobrý podvečer, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Přikročíme k dalšímu bodu, který je pevně zařazen na 18.30, a to je bod
59.
Návrh Zastupitelstva Libereckého kraje na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 791/ - druhé čtení
Z pověření Zastupitelstva Libereckého kraje předložený návrh zákona uvede hejtman tohoto kraje Martin Půta, kterého srdečně vítám. Prosím, pane hejtmane, máte slovo. (Hlásí se poslanec Sklenák.)
Pardon, pane hejtmane, omlouvám se. S přednostním právem se ještě hlásil pan předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Já jsem se hlásil ještě před zahájením tohoto bodu. Chci říct, že neupírám a nikdy jsem neupíral opozici právo na obstrukci. Ale velmi bych chtěl požádat, abychom k obstrukcím nezneužívali to nepsané pravidlo o přestávkách. Naši předchůdci zde zavedli pravidlo, že každý poslanecký klub má nárok na dvě hodiny každý jednací den na přestávku, když o to požádá, a bez dalších diskusí se toto akceptuje. Ale v tomto volebním období si zejména kluby ODS a TOP 09 vybraly již desítky hodin na přestávky, které nepotřebují k jednání klubu. To je vidět. Vezme se přestávka a žádná porada klubu se nekoná. A současně jim není stydno nás kritizovat, že zde máme desítky či stovky neprojednaných bodů. Kdybychom neabsolvovali tyto dlouhé desítky hodin přestávek, tak bychom jistě s pořadem schůze byli dál.
Chci tedy v tuto chvíli jménem klubu sociální demokracie a KDU-ČSL navrhnout, abychom dnes jednali a meritorně i procedurálně hlasovali o všech návrzích i po 19. hodině.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak to je procedurální návrh, o kterém musím dát hlasovat bez rozpravy. Omlouvám se. Je tady žádost o odhlášení. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Budeme hlasovat o návrhu pana předsedy Sklenáka, abychom dnes jednali po 19. hodině.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku, zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 120, přihlášeno 87 poslanců. (Pro 37, proti 38.) Návrh nebyl přijat.
Pan předseda Stanjura, po něm pan předseda Kováčik - s přednostními právy.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já vím, že pan předseda Sklenák to sloveso nemá rád, ale zase tady fňukal. 25 minut jsme si vzali přestávku. A divte se, radil jsem se se svými místopředsedy klubu o postupu dnes, zítra a tento týden. Opravdu jsme se radili. Nezlobte se, že se neradíme s vámi. Jsme v opozici, to určitě pochopíte.
Za prvé, když tady šermujete těmi čísly, já vám možná půjčím svoji statistiku, kterou si nechávám dělat po každém zasedání Poslanecké sněmovny, a vím, kolik klub toho vyčerpal. Ale když už jste tak rozhořčen... (Předseda Sklenák říká, že by tu statistiku chtěl vidět.) Tak já vám to klidně možná za nějaký drobný peníz... něco ta administrativa stála, uvidíme. Když jste tak rozhořčen, že chcete tak projednávat, milé kolegyně, milí kolegové, podívejte se do lavice za mnou. (Vládní lavice je prázdná, na jejím konci je jediný přítomný ministr v sále Chvojka.) To máme přítomných ministrů, co? Ze sedmnácti! Největší resort - ministr bez ministerstva. Kde jsou ti, kteří chtějí ty desítky a stovky zákonů projednávat dnes, zítra, pozítří? My jsme tady pořád, a vaši ministři se střídají jak na tom orloji, většinou tu je jeden. Tak zkuste začít tím, že tady budete vy. Opozice má přece menšinu.
A 25 minut porada... To, že chceme podrobně zdůvodnit své výhrady, případně až se vrátíme k tomu bodu, přečtu vám vystoupení paní ministryně Marksové a pana zpravodaje z prvého čtení k zákoníku práce. A protože pan místopředseda Vondráček minule říkal, že některá slova nepatří do parlamentního slovníku, tak si to vezmu za své. Prostě nemluvili pravdu. Například v prvním odstavci prvního vystoupení paní ministryně říká: Toto je dohoda sociálních partnerů. Ta už dneska není v tomto zákoně. Neexistuje. Minimálně jeden sociální partner říká, že jste to porušili vy jako sociální demokraté ruku v ruce s odbory. Dokonce mám informaci, že i v průběhu mezi prvním a druhým čtením proběhla nějaká jednání mezi sociálními partnery a šéf odborů říkal: Já o žádné kompromisy nestojím, já mám většinu v Poslanecké sněmovně.
Pak jste tady říkali, že tento návrh zákona povede k zpružnění zákoníku práce. Budu to citovat. My jsme to na rozdíl od vás vzali vážně a navrhli jsme zhruba 60 pozměňovacích návrhů tímto směrem, když už ti, kteří o tom mluvili, to neudělali. Vy navrhujete přesně opačné. A to, že to tady budeme podrobně zdůvodňovat a budeme hledat podporu pro své pozměňovací návrhy, je naprosto legitimní právo opozice. Není to pouze kritika. Přečtěte si naše pozměňovací návrhy a musíte uznat, že povedou k zpružnění trhu práce v dnešní době, kdy je vlastně nedostatek pracovní síly na trhu. Na tom se snad shodneme.
Tak nám to přestaňte vyčítat. Uvědomte si, že jste, nebo že jsme zhruba pět měsíců před volbami. Když jste 3,5 roku spali, tak co teď? Co teď? Dneska do jednadvaceti to stejně nestihneme. Ale my vám rádi řekneme a zdůvodníme své pozměňovací návrhy. Určitě ano. A budeme dokumentovat, že slova, která padla v prvém čtení, neodpovídají realitě, abych použil slušný parlamentní slovník a nikoho neosočoval nějakým ostřejším výrazem. A to je celé.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan předseda Kováčik s přednostním právem. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedající, paní a pánové, protože jsme slíbili panu hejtmanovi Půtovi ráno na poradě, že jeho bod projednáme, budu jenom velmi stručný. Ale nezlobte se, nemohu nechat na této sněmovně ono jednostranné obvinění, že opozice jenom obstruuje desítkami hodin přestávek. Nemyslím si, že by poslanecký klub KSČM za celé toto volební období vypotřeboval vůbec kdy celé dvě hodiny. A když, tak to bylo velmi výjimečně.
Co ale jsme si všimli? To byly desítky hodin večerních jednání, které byly zpravidla na popud vládní koalice zde vnuceny, a desítky, možná stovky předřazených vládních tisků před tisky opoziční, poslanecké, aby vzápětí, kdy tento tisk byl předřazen, došlo ke sporům uvnitř vládní koalice, jak vlastně má tento zákon výsledně vypadat, a že vlastně to zdržování a to, že před sebou hrneme, valíme lavinu neprojednaných návrhů, je vedle toho, že tedy jednáme nebo projednáváme tisky na přeskáčku a ne v pořadí, jak sem došly, je způsobeno také tím, že ač se zde, to možná pan předseda Sklenák ne úplně tušil, ač se zde projednávají věci vládní nebo opoziční, tak to hlavní zdržování spočívalo v dlouhých hodinách mezivládně koaličních sporů, kde jsme často měli velmi intenzivní pocit, zejména my z opozice, že jednání vládní koalice je nejlepším prostředkem obstrukce jednání Poslanecké sněmovny, nikoli opozice.
Prosím, vzpamatujme se. Pojďme aspoň v závěru tohoto volebního období aspoň ty nejnutnější věci projednat. A proto já v tuto chvíli dávám už prostor panu hejtmanovi Půtovi a pojďme jednat o bodu, který je na řadě. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Prosím, aby z pověření Zastupitelstva Libereckého kraje předložený návrh zákona uvedl hejtman tohoto kraje Martin Půta. Prosím, pane hejtmane, máte slovo. ***