(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci... omlouvám se, ale jednací řád... vidím jednoho člena vlády přece jenom. Dobrý den, vážený člene vlády. Zahajuji další den 57. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: pan poslanec Zdeněk Bezecný od 16.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Robin Böhnisch od 17 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Vlastimil Gabrhel z pracovních důvodů, pan poslanec Miroslav Grebeníček z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Stanislav Grospič od 16 hodin z důvodu zahraniční cesty, paní poslankyně Olga Havlová ze zdravotních důvodů, pan poslanec Radim Holeček z pracovních důvodů, pan poslanec Pavel Holík ze zdravotních důvodů, pan poslanec Václav Horáček do 18 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Igor Jakubčík z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Jiří Junek z osobních důvodů, pan poslanec David Kádner z pracovních důvodů, paní poslankyně Zuzana Kailová z pracovních důvodů, pan poslanec Rom Kostřica z pracovních důvodů, pan poslanec Martin Lank z důvodu zahraniční cesty, paní poslankyně Radka Maxová od 17.45 z pracovních důvodů, paní poslankyně Miroslava Němcová z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Martin Novotný z rodinných důvodů, pan poslanec Igor Nykl ze zdravotních důvodů, pan poslanec Adam Rykala z osobních důvodů, pan poslanec Karel Schwarzenberg z pracovních důvodů, pan poslanec Jiří Skalický do 16 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Jan Skopeček do 17 hodin z osobních důvodů, pan poslanec Zdeněk Soukup od 17 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Josef Šenfeld od 15 hodin z osobních důvodů, pan poslanec Lubomír Toufar z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Pavel Volčík z osobních důvodů, pan poslanec Jan Volný ze zdravotních důvodů, pan poslanec Václav Votava ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Kristýna Zelienková z pracovních důvodů, pan poslanec Jiří Zlatuška z pracovních důvodů a pan poslanec Marek Ženíšek mezi 15 a 17 hodinou z pracovních důvodů. Pan poslanec Igor Jakubčík je přítomen, takže jeho omluvu ruším.
Dále se omlouvají tito členové vlády: pan premiér Bohuslav Sobotka z pracovních důvodů, pan vicepremiér Andrej Babiš z pracovních důvodů, pan vicepremiér Pavel Bělobrádek do 16.45 z pracovních důvodů, pan ministr Daniel Herman z důvodu zahraniční cesty, pan ministr Milan Chovanec z pracovních důvodů, pan ministr Dan Ťok od 17.15 z pracovních důvodů, paní ministryně Kateřina Valachová z pracovních důvodů a pan ministr Lubomír Zaorálek z pracovních důvodů.
Nejdříve bych vás chtěl informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní grémium. Navrhujeme zařadit do programu schůze dva nové body, a to Zbavení povinnosti zachovávat mlčenlivost osob, které se v rámci své činnosti v Poslanecké sněmovně v období od 28. 7. 2016 do 18. 8. 2016 seznámily s tzv. Šlachtovou zprávou a dále Žádost o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance Josefa Novotného a poslance Jaroslava Borky.
Dále grémium navrhuje tyto změny schváleného pořadu schůze: dnes, v úterý, pevně zařadit v 18.30 hodin bod 59, sněmovní tisk 791, rozpočtové určení daní, druhé čtení.
Dále ve středu 24. 5. zrušit pevné zařazení bodu 12, sněmovní tisk 495, bezpečnostní činnosti, druhé čtení, a nahradit jej bodem 45, sněmovní tisk 681, obecní policie, druhé čtení. Po třetích čteních bychom tak projednávali body v pořadí: 66, 13, 14, 15, 45, 17, 18 a 19.
V pátek 26. 5. jako první bod pevně zařadit bod nový - zbavení mlčenlivosti. Jako druhý bod pevně zařadit bod 338 - závěrečná zpráva vyšetřovací komise k D47. Poté projednat již pevně zařazené body 235 a 90. A jako pátý bod pevně zařadit bod 20, sněmovní tisk 987, občanský soudní řád, druhé čtení. Dále projednat již pevně zařazený bod 51, sněmovní tisk 403. Projednávali bychom tedy body v pořadí: nově zařazený bod zbavení mlčenlivosti a body 338, 235, 90, 20 a 51.
Pokud není námitek, nechám hlasovat o návrzích z grémia jako o celku. Není proti tomu námitek. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozdán na lavice. Takže budeme nejprve hlasovat k programu... Dobře. Nejprve k programu, poté dám hlasovat i o návrhu z grémia.
Takže k programu schůze jako první pan místopředseda Jan Bartošek. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, pěkné odpoledne. Já bych chtěl, aby byl jako první bod dnešního jednání napevno zařazen nový bod, a to bude Vyjádření Poslanecké sněmovny k rezoluci UNESCO ve věci Jeruzaléma. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, panu místopředsedovi. Dalším přihlášeným k pořadu schůze je pan poslanec Tomio Okamura. Prosím, pane poslanče.
Pardon, přednostní práva. Takže nejprve pan předseda Mihola, po něm pan předseda Černoch. Pardon, pane předsedo.
Poslanec Jiří Mihola: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych prosil o zařazení tady těchto sněmovních tisků na dnešek po již avizovaném bodu kolegy Bartoška. Chtěl bych zařadit tři body. Konkrétně bod 24, 25 a 26.
Jedná se o sněmovní tisk 816, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů, čili zákon o oběhu osiva a sadby, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
Bod 25, tedy sněmovní tisk 862, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
A konečně bod 26, sněmovní tisk 881, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů, čili veterinární zákon, ve znění pozdějších předpisů, a některé související zákony.
Dále bych chtěl požádat o pevné zařazení bodu 183, což je sněmovní tisk 1020, návrh poslance Víta Kaňkovského a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 268/2013 Sb., o zdravotnických prostředcích a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, což je prvé čtení podle § 90, a to na středu 7. 6. po třetích čteních. (V sále je silný hluk.)
A dále bod 79, sněmovní tisk 1096, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci - ***