(16.10 hodin)
(pokračuje Luzar)

Co ale bych vnímal jako potřebné a dávám k zamyšlení výborům, které tuto věc budou projednávat, je, že tady máme miliony občanů České republiky, kteří mají také zákonem uložené povinnosti a také se v nich nevyznají, také si nepamatují, co mají dělat. Nebudu hovořit třeba za učitele, mají svou profesní komoru, za zdravotníky, ale i za řadové občany nikde nesdružené v žádných komorách, přesto tady přijímáme zákony, které se jich dotýkají. Mohu mluvit o silničním zákoně, dalších desítkách zákonů, které mají nějakou vazbu na povinnost, kterou musí plnit. Přesto je necháváme ve volném prostoru bez nějaké elektronické komunikace, že by se tito občané mohli přihlásit vůči státu a zasílejte mi také každý den informace, když naběhne nějaká povinnost, ale já jsem pouze řadový občan, nejsem člen Hospodářské komory, Agrární komory. Taky bych rád věděl, která povinnost z kterého zákona mi přináleží, abych ji jako občan mohl splnit.

Toto považuji za docela vážný problém. A jestliže tedy tento problém vezmeme jako fakt, potom by všechny zákony přijímané naší Poslaneckou sněmovnou měly být opatřeny takovouto přílohou, která tyto povinnosti vytahuje, a umožňuje tak zpracovat třeba komerčně nějaký systém, databázi, registr, kde by ten občan tyto informace mohl získat. Jinými slovy si myslím, že takový registr vcelku asi existuje, popřípadě ministerstvo spravedlnosti již svého času avizovalo, že na takovýchto registrech pracuje, aby každý občan v rámci nějakého e-práva, e-legislativy apod. mohl získat tyto informace. Proto předkladatelům dávám i tuto otázku, aby se s ní vyrovnali, proč jenom určitou skupinu občanů, ano, možná nejvíc zatíženou zákony, z toho vytahují a umožňují jim tento registr a ostatní občany nechávají napospas nevědomí a nutnosti najímat si advokáty a služby drahých právníků.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S faktickou poznámkou paní poslankyně Zuzana Šánová, poté s přednostním právem pan navrhovatel. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Zuzana Šánová: Ještě jednou dobrý den. Opět bych vaším prostřednictvím ke kolegovi Kučerovi. Pokud se dobře pamatuji, tak to byl právě ve funkci ministra financí pan Kalousek, který sebral tu možnost, že si drobní, OSVČ, mohli odečíst od příjmů sociální a zdravotní pojištění a daňovou novelou v roce 2008 jim to váš pan předseda vzal. Pokud byste to myslel skutečně vážně a chtěl se za ty drobné - za ty drobné, protože je to řádu 20-25 tisíc za rok - bít, tak první, co bylo, už jste dávno navrhli, aby jim to bylo vráceno zpět.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S přednostním právem pan poslanec Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Splním nejprve formální povinnost. Mám dva návrhy na zkrácení lhůty mezi prvním a druhým čtením, a to v délce na 20 dnů a na 30 dnů.

Tady máme šanci, jak snížit významným způsobem mikropodnikům a malým podnikům náklady, které ony platí kvůli tomu, aby se zorientovaly v právním řádu. Takže to je šance jak to společně udělat. Beru vážně stanovisko vlády. Musím říci, že pod tím návrhem zákona jsou podepsaní dva vicepremiéři této vlády. Myslím si, že si s tím hospodářský výbor poradí a že i v dalším průběhu projednávání zohlední stanovisko vlády.

To je všechno z mé pozice. Jenom prosbu, abychom to skutečně propustili a věnovali se tomu v hospodářském výboru. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Ještě pan předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Rozumím tomu návrhu na zkrácení lhůt. Blíží se konec volebního období. Také budu zítra například u zákonu o sociálním bydlení navrhovat zkrácení lhůty, ale přece jen 20 dnů je příliš krátká doba na projednání ve výboru, tak v souladu s jednacím řádem jménem poslaneckého klubu sociální demokracie a ANO 2011 vznáším proti dvacetidenní lhůtě veto.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Eviduji toto veto. Budeme tedy hlasovat pouze o zkrácení lhůty na 30 dnů. To byl zatím poslední přihlášený do obecné rozpravy. Pokud se již nikdo další nehlásí, tak končím obecnou rozpravu. Ptám se na závěrečná slova. Není zájem. A protože neeviduji návrh na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování zamítnutí, budeme se zabývat návrhem na přikázání výboru k projednání.

Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl předložený návrh přikázat k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu výboru. Má někdo jiný návrh na garanční výbor? Není tomu tak.

 

Budeme tedy hlasovat o přikázání hospodářskému výboru jako garančnímu.

Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku, zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 38, přihlášeno je 143 poslankyň a poslanců, pro 121, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh žádnému dalšímu výboru. Má někdo nějaký jiný návrh na další výbor? Není tomu tak.

 

Budeme tedy hlasovat poslední návrh a tím je návrh na zkrácení lhůty o 30 dnů na 30 dnů.

Zahajuji hlasování o návrhu na zkrácení lhůty. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 39, přihlášeno je 152 poslankyň a poslanců, pro 103, proti 10. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu a lhůta byla zkrácena na 30 dnů. Končím prvé čtení tohoto návrhu zákona. Děkuji panu navrhovateli i panu zpravodaji.

 

Dalším bodem našeho jednání je

 

2.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 153/1994 Sb.,
o zpravodajských službách České republiky,
ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 855/ - druhé čtení

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele předseda vlády Bohuslav Sobotka a také zpravodaj výboru pro bezpečnost, garančního výboru, pan poslanec Václav Klučka. Souhlasili jsme s návrhem na opakování druhého čtení tohoto návrhu zákona. Usnesení ústavněprávního výboru vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 855/7.

Nyní se táži navrhovatele, pana premiéra, zda má zájem vystoupit v úvodu druhého čtení. Prosím, pane premiére, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, nebudu dlouho zdržovat, chci pouze ocenit fakt, že se nám podařilo ještě předtím, než vláda tento návrh předložila do Poslanecké sněmovny, dosáhnout poměrně vysokého konsenzu napříč politickým spektrem, a pevně věřím, že v tomto duchu budeme schopni dotáhnout do konce projednávání tohoto návrhu zákona. Doufám, že ho stihneme schválit v Poslanecké sněmovně tak, aby to mohla být jedna z věcí, která zůstane po Poslanecké sněmovně po tomto funkčním období.

Jen připomínám, že dotváříme systém parlamentní kontroly zpravodajských služeb a posilujeme obecně kontrolu zpravodajských služeb v naší zemi vytvořením tzv. druhého stupně kontroly. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu premiérovi. Ptám se, zda chtějí vystoupit páni zpravodajové. Nejprve pan zpravodaj výboru pro obranu, pan poslanec Václav Klučka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane místopředsedo. Mám to složité, jsem obrana i bezpečnost a v tomto návrhu zákona funguji jako zpravodaj bezpečnostního výboru. Také nebudu dlouho zdržovat. Ta geneze je taková, jakou popsal pan premiér. Ve třetím čtení, které jsme měli, jsme vrátili zákon do čtení druhého. Chci jen sdělit, že výbor pro bezpečnost neopakoval už své zasedání ke druhému čtení, setrvává na původním návrhu, který máme v systému, a já se k němu přihlásím posléze, poté, kdy bude otevřena podrobná rozprava, abychom ho dostali do celé situace možného hlasování.

Zároveň oznamuji, že ten svůj pozměňující návrh, který jsem v minulém druhém čtení měl, už nebudu přihlašovat, abych zbytečně neprovokoval, resp. abych umožnil lehčí usnesení při harmonogramu hlasování, který bude výbor předkládat do Poslanecké sněmovny. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP