(16.00 hodin)
(pokračuje Kučera)

Připomenul bych tady i další novelu zákona, která tady leží už téměř tři roky. Je to novela z dílny poslanců TOP 09, kteří se snažili právě zjednodušit živnostníkům jejich život, zjednodušit systém kontrol, který je na ně dneska nastaven. Dneska živnostníci musí absolvovat téměř 23 různých kontrol, nebo více než 20, neříkám to jako konkrétní číslo. A to číslo je naprosto děsivé. U toho živnostníka, u toho truhláře, kosmetičky nebo pedikérky se může vystřídat více než dvacet různých kontrol za rok. Přicházejí z hygieny, přicházejí od hasičů, přicházejí nevím odkud všude jinudy, samozřejmě přichází tam finanční správa, když má nějaké hlášení od nějakého závistivého souseda. My jsme navrhovali to, aby se ten počet kontrol právě ne zmenšil, ale aby se sjednotil. To znamená, že u firem, které mají méně než deset zaměstnanců, případně nemají žádné zaměstnance, aby ty kontroly byly sloučené do jedné a ta kontrola aby byla prováděná ze živnostenského úřadu. A ta logika je naprosto jednoduchá. Když se to může naučit ta kosmetička nebo tesař, kolik úkonů musí provádět, tak se to může naučit i ten úředník z živnostenského úřadu. Tato novela zákona se tři roky nedostala na projednávání Sněmovny. Tři roky jsme o ní tady nejednali. A to samozřejmě je taky výsledek této vládní koalice.

To znamená, že dnes, když tady leží novela, jejíž předložení iniciovala Hospodářská komora, tak my, jak už tady řekl můj kolega pan poslanec Plíšek, ji samozřejmě budeme podporovat. Bereme to jako takovou náhražku, která v době, kdy jsme měli zjednodušit legislativu, tak vládní koalice šla opačnou cestou a spíše těm soukromníkům více naložila, takže aspoň tímto se jim budeme snažit trochu pomoci zorientovat se v té záplavě legislativních zákonů, změn a různých kliček. Já věřím, že to bude našim živnostníkům ku prospěchu. Já věřím, že ta debata k tomu bude racionální. To znamená, přes výbory to proběhne smysluplně, rychle, samozřejmě s připomínkami, které budou věcné, a že tento zákon ještě v tomto volebním období bude schválen.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Ivan Pilný, po něm pan poslanec Pavel Plzák. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, já bych rád vrátil z těch politických prohlášení, která jsme tady slyšeli, něco zpátky k tomu obsahu. Zákon jako EET a kontrolní hlášení nejsou o zvýšení administrativy. Ty jsou o tom, že máme všichni platit rovně daně. Jednotné inkasní místo nemohlo být zrušeno, protože nikdy nevzniklo. Bylo spojeno s obrovskými, nesmyslnými náklady, které byly velmi problematické, a každá kontrola by na ně upozornila.

Pokud chceme sjednocovat kontroly, v pořádku, je to určitě namístě, aby ten počet kontrol byl menší, ale nevím, jak třeba sloučíme kontrolu hygienickou a požární. To si opravdu dost dobře nedovedu představit.

A pokud se týká těch překážek, kterým vystavujeme podnikatele, tak bych chtěl jenom upozornit, že TOP 09 hlasovala pro povinnou účast zaměstnanců v dozorčích radách ve všech podnicích. Když tady vystupují potom zástupci TOP 09 jako ti, kteří hájí svobodné podnikání, tak jsem opravdu na rozpacích. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Plzák a jeho faktická poznámka. Po něm paní poslankyně Šánová a pan poslanec Kučera. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, já jsem chtěl reagovat přímo na svého předřečníka pana kolegu Kučeru. Ten nás tady vystrašil, jakou jsme naložili megazátěž na živnostníky a osoby samostatně výdělečně činné. Já se mu k jedné věci musím přiznat. Já jako lékař pracuji také jako osoba samostatně výdělečně činná a mohu vás, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, ujistit, že za poslední tři a půl roku mi nepřibyla jediná administrativní zátěž, kterou by způsobila tato vláda. Všechny zátěže už tady byly od komunikace s pojišťovnami, od statistických údajů atd. Jediné, že jsme přestali vypisovat na požádání potvrzení na regulační poplatky u lékaře a čeká nás možná EET a mně to prostě vytiskne nějaká tiskárnička, místo abych na ty plastové sádry psal ručně účtenku.

Takže nevím, pro koho jste hovořil, ale pro mě jste nehovořil. V mém případě, nevím, jestli žiji v jiné zemi, nebo prostě jsem jiná kategorie, ale mě se to, čím jste nás tady strašil, netýká, nezlobte se na mě. A děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Paní poslankyně Šánová a její faktická poznámka. Po ní pan poslanec Kučera s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Zuzana Šánová: Dobrý den dámy a pánové. I já musím trochu zareagovat na předřečníka kolegu Kučeru. S tím jednotným inkasním místem. Je to pravda, jak říkal pan kolega Pilný, že nikdo nevstoupilo v platnost, protože to bylo zrušeno, když to mělo být platné. Ale proč to bylo zrušeno? To bychom tady také měli říct. Protože se zavedením jednotného inkasního místa taky současně šlo osvobození od daně z dividend například. Tam bylo osvobozené zdanění dividend. To byl aspekt, protože by to byl zásah do státního rozpočtu. A dalším co bylo. Byla tam jednotná sazba DPH 17,5 %. Takže ono to není, vážený pane kolego Kučero, jen v tom, že Babiš něco zrušil, ale ono to mělo svůj význam, aby se ten státní rozpočet taky trošku plnil.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan poslanec Kučera a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Já si myslím, že za hodno stojí pouze reagovat na předsedu hospodářského výboru, jehož vyjádření mě velice mrzí. To je skutečně vyjádření člověka, který, teď přemýšlím, jak to říct a neříct to příliš tvrdě, skutečně kašle na malé podnikatele a argumentuje tím, že jsme kdysi hlasovali pro nějaké korporace. Skutečně toto je argument, který není hoden předsedy hospodářského výboru. Já si myslím, že každý soudný člověk musí potvrdit, že doba, kdy jsme se skutečně nepotýkali s žádnou hospodářskou krizí, my jsme naopak byli v době hospodářského růstu, kdy vládní koalice tady měla jasnou většinu, tak je to právě selhání jak ministra financí Andreje Babiše, tak můžeme říct možná i hospodářského výboru, že nepřišel s tím, aby se tady to prostředí zjednodušilo, aby se ty zákony, které zaplevelují systém, odstranily, aby se ten systém nastartoval. Já si velice dobře pamatuji, s čím tady hnutí ANO přišlo na začátek volebního období. Přesně tato slova, která říkám já, tady zaznívala. Bohužel, za tu dobu už jsme je zapomněli. Respektive já si je pamatuji, ale hnutí ANO je zapomnělo.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan poslanec Pilný a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já nevím, jak dlouho byl pan poslanec Kučera drobným podnikatelem. Já jsem jím byl od roku 1990 přes dvacet let a myslím, že vím velmi dobře, co lidi trápí a co potřebují. Možná že pan poslanec Kučera má stejné zkušenosti jako já, ale já mluvím ze své zkušenosti a tyto lidi samozřejmě nekompromisně hájím, a to ne rétorikou, ale doopravdy.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. To byla zatím poslední faktická poznámka. Nyní řádně přihlášený pan poslanec Leo Luzar. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Leo Luzar: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, předkládaný návrh novely zákona nám jinými slovy říká, že v této ctěné Poslanecké sněmovně přijímáme velké množství zákonů, které jsou pro mnoho našich občanů špatně pochopitelné. Jinými slovy říká, že skupina statisíců občanů České republiky, která se rozhodla podnikat, potřebuje ke každému zákonu přílohu, v které bude deklarována povinnost vůči státu, která by jinak z tohoto zákona byla těžce pochopitelná, proto bude ve zvláštní příloze deklarovaná zvlášť.

Chápu úmysl předkladatelů, že je asi třeba pro mnoho podnikatelů mít nějaký registr, který by jim třeba automaticky na email a podobně posílal pozor, patnáctého máš zaplatit to a to, pozor, čtrnáctého se blíží limit k něčemu. Chápu tady ten základní technický úmysl. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP