(18.40 hodin)
(pokračuje Pelikán)
Další pozměňovací návrh se týká zlepšení postavení vyživovaných osob tak, aby se někde vůbec umožnila, jinde zjednodušila možnost, aby také dlužné výživné bylo hrazeno právě z tohoto fondu. I zde má tento návrh naši plnou podporu.
A poslední je úprava účinnosti, tak aby jednak došlo k potřebným provazbám s jinými návrhy, které tu máme, a jednak aby byl čas vytvořit potřebné informační systémy.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Návrh jsme v prvním čtení přikázali k projednání ústavněprávnímu výboru jako výboru garančnímu. Usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 650/1. Prosím, aby se slova ujal pan poslanec Benda, který v tomto případě dnes nahradí zpravodaje ústavněprávního výboru poslance Pavla Blažka, a aby nás informoval o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, vážené dámy, vážení pánové, ústavněprávní výbor projednal tento návrh zákona jako jeden z mála v jednoduchém řízení 9. června na schůzi, na které přijal pozměňovací návrhy, které jsou vám poskytnuty ve sněmovním tisku 650/1, tak jak zde již zmiňoval pan ministr spravedlnosti, který fakticky představil kromě návrhu i pozměňovací návrhy, které byly přijaty ústavněprávním výborem. Jedná se o některá zdokonalení návrhu předkládaného Ministerstvem spravedlnosti a pak právě návrhy paní poslankyně Maxové, která si je ale, předpokládám, půjde v podstatě představit sama, takže jí to nebudu brát a ukončím svou zpravodajskou zprávu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Otevírám tedy obecnou rozpravu, do které eviduji jednu přihlášku paní poslankyně Maxové. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Radka Maxová: Děkuji, pane předsedající. Já jenom v krátkosti, představil to už pan ministr. Jedná se o pozměňovací návrh, dochází vlastně ke změně postavení poškozeného, který nově bude moci uplatňovat nárok na přiznání dlužného výživného v rámci adhezního řízení. Navrhuje se to promítnout i do návrhu zákona o použití těchto peněžních prostředků z majetkových trestních sankcí. A co je důležité, v důsledku této změny bude možné z tzv. fondu pro oběti uspokojovat i nároky z dlužného výživného, a to jak ty, které byly přiznány v adhezním řízení, tak i ty, které byly dříve přiznány soudem v občanském soudním řízení. V tomto případě bude možné uspokojit nárok až do rozsahu uvedeného v odsuzujícím rozsudku za trestný čin zanedbání povinné výživy. Předpokladem pro tento postup však je, stejně jako v případě i ostatních poškozených, že v trestním řízení byla pravomocně uložena majetková trestní sankce.
Jedná se v podstatě o to, že my nemluvíme, konáme, snažíme se zabezpečit vlastně děti, které díky nezodpovědnosti svých rodičů - a můžeme se bavit, jestli je to matka, nebo otec - nemají dostatek finančních prostředků a mohou se ocitnout v rámci této situace v poměrně špatném stavu. Takže my v podstatě umožňujeme dlužné výživné platit z tohoto fondu pro oběti. Myslím si, že je to výborná myšlenka, a doufám, že pozměňovací návrh, ke kterému se potom přihlásím, podpoříte. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuj, paní poslankyně, a táži se, zda někdo další se hlásí do obecné rozpravy. Nikoho nevidím. Jestliže se nikdo nehlásí, končím obecnou rozpravu a táži se, zda pan navrhovatel nebo paní zpravodajka v tento moment chtějí závěrečná slova? Není tomu tak.
Zahajuji podrobnou rozpravu, do které eviduji jednu přihlášku paní poslankyně Maxové. Prosím.
Poslankyně Radka Maxová: Děkuji, pane předsedající. Já bych se tímto chtěla přihlásit k pozměňovacímu návrhu, který je v systému veden pod číslem 4858.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji a táži se, zda někdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Jestliže tomu tak není, v tom případě končím podrobnou rozpravu. I zde se táži, zda pan navrhovatel nebo zpravodaj chce závěrečné slovo. Není tomu tak. Závěrečné slovo pan zpravodaj. Prosím.
Poslanec Marek Benda: Děkuji. Nebudu dlouhý, jen jsme si teď vyjasňovali s paní poslankyní Maxovou, že mám pocit, že její návrhy jsou již obsaženy v usnesení ústavněprávního výboru, takže jsou možná navíc, ale to si vyjasníme na jednání ústavněprávního výboru. Nebyl s nimi žádný problém a myslím, že jsme schopni vám v krátkém čase doporučit proceduru třetího čtení. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Vzhledem k tomu, že pan ministr nechce závěrečné slovo, tak v tom případě končím druhé čtení tohoto návrhu. Děkuji panu zpravodaji.
Otevírám další bod a tím je
29.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 45/2013 Sb., o obětech
trestných činů a o změně některých zákonů (zákon o obětech trestných činů),
ve znění zákona č. 77/2015 Sb., a další související zákony
/sněmovní tisk 658/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede i v tomto případě ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Prosím, pane ministře.
Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, vidíte mě dnes napředposled.
V tomto případě jde o drobné, spíše technické změny, ale ne proto nedůležité, v úpravě ochrany obětí trestných činů. Je to věc, která je harmonizovaná směrnicí 2012/29. My si na základě praktických zkušeností, které jsme s tou úpravou, kterou jsme si zavedli, získali, tak si ji vylepšujeme v různých detailech tak, aby ty informace byly poskytovány i těm, na které se třeba dříve zapomínalo, a zase naopak, aby byly poskytovány skutečně tam, kde jsou potřeba, nejen informace, ale i další instituty toho zákona.
Byla uplatněna řada pozměňovacích návrhů. Abych neobíral zpravodaje o jeho možnosti je prezentovat, tak se k nim nebudu vyjadřovat, i proto, že povýtce je tentokrát nepodporujeme. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám taktéž děkuji, pane ministře. Návrh jsme v prvním čtení přikázali k projednání ústavněprávnímu výboru jako výboru garančnímu. Usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 658/1. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka ústavněprávního výboru poslankyně Pavla Golasowská a informovala nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím, paní zpravodajko.
Poslankyně Pavla Golasowská: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, velmi vítám tento zákon, který vlastně zlepšuje postavení obětí trestných činů, hlavně postavení zvlášť zranitelných obětí. Vzhledem k tomu, že jsem pracovala s oběťmi domácího násilí, tak si myslím, že tento zákon bude pro ně opravdu velkým přínosem.
Ústavně právní výbor návrh projednal a přijal k němu usnesení, které obsahuje mírné zpřesnění návrhu zákona. Současně je usnesením navrženo změnit účinnost návrhu zákona, a to z 1. 7. 2016 na 1. 1. 2017. Nicméně vzhledem k tomu, že se považuje za nezbytnou asi tříměsíční legisvakance, aby se dotčené subjekty mohly připravit na plnění svých povinností, navrhuje se s ohledem na prodloužení projednávání návrhu zákona v Poslanecké sněmovně po dohodě s Ministerstvem spravedlnosti posun nabytí účinnosti na 1. duben 2017.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které eviduji v tento moment dvě přihlášky. Nejprve tedy paní poslankyně Pecková a po ní paní poslankyně Válková. Prosím, paní poslankyně. ***