Středa 7. září 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Bartošek)
29.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 45/2013 Sb., o obětech
trestných činů a o změně některých zákonů (zákon o obětech trestných činů),
ve znění zákona č. 77/2015 Sb., a další související zákony
/sněmovní tisk 658/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede i v tomto případě ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Prosím, pane ministře.
Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, vidíte mě dnes napředposled.
V tomto případě jde o drobné, spíše technické změny, ale ne proto nedůležité, v úpravě ochrany obětí trestných činů. Je to věc, která je harmonizovaná směrnicí 2012/29. My si na základě praktických zkušeností, které jsme s tou úpravou, kterou jsme si zavedli, získali, tak si ji vylepšujeme v různých detailech tak, aby ty informace byly poskytovány i těm, na které se třeba dříve zapomínalo, a zase naopak, aby byly poskytovány skutečně tam, kde jsou potřeba, nejen informace, ale i další instituty toho zákona.
Byla uplatněna řada pozměňovacích návrhů. Abych neobíral zpravodaje o jeho možnosti je prezentovat, tak se k nim nebudu vyjadřovat, i proto, že povýtce je tentokrát nepodporujeme. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám taktéž děkuji, pane ministře. Návrh jsme v prvním čtení přikázali k projednání ústavněprávnímu výboru jako výboru garančnímu. Usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 658/1. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka ústavněprávního výboru poslankyně Pavla Golasowská a informovala nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím, paní zpravodajko.
Poslankyně Pavla Golasowská: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, velmi vítám tento zákon, který vlastně zlepšuje postavení obětí trestných činů, hlavně postavení zvlášť zranitelných obětí. Vzhledem k tomu, že jsem pracovala s oběťmi domácího násilí, tak si myslím, že tento zákon bude pro ně opravdu velkým přínosem.
Ústavně právní výbor návrh projednal a přijal k němu usnesení, které obsahuje mírné zpřesnění návrhu zákona. Současně je usnesením navrženo změnit účinnost návrhu zákona, a to z 1. 7. 2016 na 1. 1. 2017. Nicméně vzhledem k tomu, že se považuje za nezbytnou asi tříměsíční legisvakance, aby se dotčené subjekty mohly připravit na plnění svých povinností, navrhuje se s ohledem na prodloužení projednávání návrhu zákona v Poslanecké sněmovně po dohodě s Ministerstvem spravedlnosti posun nabytí účinnosti na 1. duben 2017.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které eviduji v tento moment dvě přihlášky. Nejprve tedy paní poslankyně Pecková a po ní paní poslankyně Válková. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Gabriela Pecková: Ještě jednou dobrý podvečer. Dalším takovým velmi důležitým tématem Rady Evropy je justice přátelská k dětem. Česká republika, dá se říct, za tímto příliš nezaostává. Přesto jak pan ministr hovořil o drobných úpravách, tak si dovolím připojit ještě jednu.
Současná praxe umožňuje orgánům činným v trestním řízení na všech úrovních postupovat v případě zvlášť zranitelných obětí trestných činů, jakými jsou děti, ale i senioři a další skupiny, ve zvláštním režimu včetně poskytování informací tak, aby se předcházelo sekundární viktimizaci, to znamená druhotnému poškození. A zrealizuje se to například za tím účelem tak, aby oběť nebyla v průběhu přípravného řízení vystavována vizuálnímu kontaktu s podezřelým, aby nemusela o stejných skutečnostech vypovídat opakovaně, tak se používají záznamová zařízení, aby mohla být doprovázena osobou, které důvěřuje, aby byla informována o propuštění či útěku obviněného z vazby nebo například o změně režimu jeho ochranné léčby z ústavní na ambulantní a podobně. Nevýhodou této stávající právní úpravy ale je, že oběť sama nebo její zákonný zástupce se musí formou žádosti některých těchto práv aktivně domáhat. Přitom zůstává otázkou, zda skutečně všechny oběti, resp. jejich zákonní zástupci, jsou o všech svých právech, tak jak jsou taxativně vyjmenována, informovány jasně, formou přiměřenou jejich psychickému stavu například, který bývá právě tím trestným činem alterován.
Pozměňovací návrh proto směřuje k tomu, aby zejména ty zvlášť zranitelné oběti, jak jsem říkala, děti, senioři, ale jsou prostě i další skupiny, kterých se toto týká, aby jejich práva byla naplněna bez ohledu na to, zda o ně žádaly. Současné znění zákona je pouze obecnou nabídkou možností, které oběť může, nebo nemusí využít. Není tedy garancí státu, že bude zajištěno její důstojné postavení a její bezpečnost. Takže proto tento můj návrh. V podrobné rozpravě se k němu přihlásím. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní tedy paní poslankyně Válková. Prosím. (Zvyšuje se hladina hluku v poloprázdném sále. Někteří poslanci už odcházejí.)
Poslankyně Helena Válková: Děkuji za slovo. Já, abychom to doprojednali, tak opravdu jenom velmi stručně navrhnu a v podrobné rozpravě ještě doplním, načtu zde pozměňovací návrh, který by zavedl možnost, resp. nutnost v případě, že bude schválen, aby zvlášť zranitelná oběť měla nárok na bezplatnou právní pomoc, stejně jako například má poškozený mladší 18 let. Protože to, co tady řekla moje předřečnice paní poslankyně, můžu v tomto ohledu potvrdit. Že zvlášť zranitelné oběti - jejich výčet je obsažen v § 2 zákona o obětech trestných činů - potřebují naši pomoc, neboť nikoli svou zásluhou, v uvozovkách, naopak, se staly obětí trestné činnosti, a v těch případech, ve kterých jde často o zvlášť závažné zločiny se sexuálním podtextem, a není tedy vůbec důvod, proč bychom jim měli upírat nárok na bezplatné právní zastoupení.
Děkuji. Přihlásím se k tomu v podrobné rozpravě.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Táži se, zda se hlásí ještě někdo další do obecné rozpravy. Není tomu tak. Končím obecnou rozpravu. Táži se, zda chce pan navrhovatel nebo paní zpravodajka závěrečná slova. Není tomu tak. Zahajuji podrobnou rozpravu a uděluji slovo paní poslankyni Peckové. Prosím.
Poslankyně Gabriela Pecková: Já si dovolím přihlásit se k tisku 4507. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní paní poslankyně Válková. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Já to rychle musím načíst, protože jsem s tím nepočítala.
Milé kolegyně, milí kolegové, čili můj pozměňovací návrh zní takto: Část druhá se doplňuje o další bod. V § 51a odst. 1 se vypouští písmeno a) a zbývající dvě písmena b) a c) se přečíslují na písmena a) a b). V § 51a odst. 2 se za slovy "osmnáct let" doplňují slova "a zvlášť zranitelná oběť podle zákona o obětech trestných činů mají".
Odůvodnění - jedná se o změnu ustanovení trestního řádu.
Odůvodnění. Zvlášť zranitelná oběť by měla mít nárok na bezplatnou právní pomoc poskytovanou zmocněncem vždy, aniž by musela prokazovat své majetkové poměry, neboť situaci, kdy potřebuje právní pomoc, si svým jednáním nijak nezavinila. Zvlášť zranitelná osoba patří nadto do okruhu osob, kterým je podle zákona o obětech trestných činů poskytována peněžitá pomoc, aniž by musela prokazovat své majetkové poměry nebo výdělkové možnosti. V praxi je přitom notoricky známou skutečností, že většina odsouzených pachatelů trestných činů nedisponuje potřebnými finančními prostředky a nároky obětí spáchaných trestných činů vůči nim zůstávají proto, byť jsou tedy formálně přiznané, fakticky nevymahatelné. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Ještě se hlásí o slovo paní zpravodajka. Prosím.
Poslankyně Pavla Golasowská: Ještě bych chtěla načíst změnu účinnosti zákona, o které jsem již tady mluvila, a to, že v části páté článek šest se slova "1. července 2016" nahrazují slovy "1. dubna 2017". Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Táži se, zda se ještě někdo další hlásí do podrobné rozpravy. Nikoho nevidím. V tom případě končím podrobnou rozpravu. Táži se, zda pan navrhovatel nebo zpravodajka si chtějí vzít závěrečná slova. Není tomu tak. V tom případě končím druhé čtení tohoto návrhu.
Vzhledem k tomu, že máme čtyři minuty do konce jednacího dne a vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 104, jistě potřebuje dostatek času, tak si abychom nemuseli chvátat a mohli ho kvalitně projednat, myslím, že to přispěje k důstojnosti Poslanecké sněmovny, když tomuto bodu dáme dostatek času a neuchvátáme ho. V tom případě děkuji panu ministrovi.
Děkuji i vám, kolegyně a kolegové, a přerušuji jednání Poslanecké sněmovny do zítřejšího dne 9 hodin ráno.
(Jednání skončilo v 18.57 hodin.)
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.