(18.40 hodin)
(pokračuje Chalupa)
Za druhé jsem si vypsal z internetu výroční zprávy politických stran. A jsou politické strany, které mají docela vysoký majetek. Pronajímají jej, nějakým způsobem pomocí tohoto majetku financují svou vlastní politickou činnost a dostávají své lidi i do pozic členů vlády. Není to stejný problém? Protože se bavíme o fyzické osobě, která má nějaký majetek, ale můžeme se bavit i o subjektu, eventuálně politické straně, která má také majetek. Nejsem právník, já jenom říkám postřehy, tak jak to možná vnímají lidé i tam za okny.
Třetí věc je, že skutečně tímto zákonem vlastně likvidujeme schopné lidi, kteří nějakým způsobem v životě uspěli, teď to nechci personifikovat, kteří mají zkušenosti, něco dokázali, a my je budeme dopředu vylučovat z politického souboje, protože takoví lidé, když se dostanou, a teď říkám, nechci personifikovat, tak pro ten stát mají rozhodně svou hodnotu i v tom, že se dostanou do pozic, kde budou ovlivňovat fungování toho státu. Děkuji. Říkám, je to k diskusi.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S další faktickou poznámkou pan poslanec Radek Vondráček. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Radek Vondráček: Zazněly dva příspěvky, které se na mě obracely, cítím se být vyvolán, reaguji v rámci faktické poznámky.
Jestliže jste, vážený pane Kučero, vážený pane Černochu prostřednictvím stejně váženého pana předsedajícího, měli pocit, že se tady snažím personifikovat, tak neumím formulovat své myšlenky. Já jsem chtěl říct pravý opak. Nepersonifikujme a snažme se bavit obecně. Já to tady vnímám jako principiální střet, jestli tady chceme profesionální politiky, kteří v životě v soukromé sféře ničeho nedosáhli, politiky od dudlíku, nebo umožníme lidem s prokazatelnými výsledky možnost vstupu do veřejného života až na úrovni člena vlády. Takže mně jde o princip. A v případě, že bychom se na tomto principu shodli, tak potom chci odpověď a chci změnu právního řádu, aby tito lidé nemuseli potupně převádět své majetky na bílé koně a manželky, aby je nemuseli prodávat a někam směřovat, ale aby je mohli někomu svěřit a po skončení funkce se k nim vrátit. Všechny jsem tady prosil a žádal, abychom za použití ratia a zdravého rozumu odpovědně přijímali rozumné zákony a abychom odpovědně hlasovali. A speciálně u tohoto zákona to opravdu bude záležet na vás, na vás (ukazuje na poslance jednotlivých stran) a hlavně tady vlevo na vás. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak. Amen. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Roman Sklenák, pak s přednostním právem pan ministr Brabec. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Já si tak všímám, že kolegové tady z hnutí ANO vždycky mají několik vět, které neustále opakují při všech možných příležitostech, a opakují je tak dlouho, až v podstatě už je všichni známe nazpaměť, a takhle se snaží vlastně z té své nějaké konstrukce udělat pravdu.
Jedna z těch vět, kterou užívají v této souvislosti, je, že tento zákon má zabránit úspěšným lidem, kteří něčeho dosáhli, vstoupit do politiky. To už jste tady slyšeli asi několikrát. Tak já chci k tomuto říct jen několik poznámek. Za prvé. Já nevím jak vy, ale já si nemyslím, že úspěšný je jenom ten, který je bohatý a který má holding. Jsou i jiní úspěšní lidé. Za druhé není pravda, že by tihle lidé nemohli jít do politiky. Co to je, jít do politiky? My se přece jenom bavíme o tom, že tito lidé by neměli být na pozicích členů vlády. Oni přece můžou dělat politiku na jakékoli úrovni, můžou být předsedové strany, můžou být předsedové hnutí, ale jde o to, aby na každé druhé vládě nemuseli hlásit střet zájmů. Děkuji. (Potlesk z levé strany sálu.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S přednostním právem pan ministr. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji, pane předsedající. Já jsem chtěl jenom upozornit na drobnou chybku, která se vloudila do projevu pana kolegy Kučery, ať mě opraví, jestli se mýlím, ale ono to možná bude, tedy ne možná, ale určitě, uvedeno v záznamu. Říkal, že společnost Čepro je přímo vlastněná panem ministrem Babišem. Já tedy Agrofert znám docela dobře, ale Čepro do něj určitě nepatří. Děkuji. (Výkřiky v sále: Zatím!)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak prosím nepokřikovat. S faktickou poznámkou pan poslanec Jakubčík, po něm pan poslanec Kučera. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Igor Jakubčík: Děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové, nejsem člověk závistivý, ale teď strašně závidím. Úplně neskutečně závidím kolegům z hnutí ANO. Oni vědí naprosto přesně a vědí dopředu, že jejich ministr financí bude příští volební období ve vládě. Já slyším kolem dokola, že to je lex Babiš. Ale já se nemůžu zbavit dojmu, že tento zákon má platit pro příští volební období. To znamená, že vy už víte dopředu, že pan ministr Babiš bude ve vládě. Já vám strašně závidím. Je vidět, že asi fakt nejste politici, protože politik přece neví, co bude po volbách. On může pouze tušit, může předpokládat, ale vědět... Skutečně vám závidím.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S další faktickou poznámkou pan poslanec Kučera.
Poslanec Michal Kučera: Musím jenom velice krátce zareagovat. Skutečně pan ministr Babiš zatím není majitelem Čepra. Majitelem Čepra je Ministerstvo financí, kde pan ministr Babiš vykonává vlastnické zájmy, a právě tomuto podniku, Čepru, dodává zase z toho holdingu jiná firma, které narostly ty zisky, takže je to takový krásný zacyklený kruh. Ale skutečně má pravdu pan ministr Brabec, že pan ministr Babiš není, zatím, majitelem firmy Čepra, že to je Ministerstvo financí.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S faktickou poznámkou ještě pan předseda Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Chtěl jsem potvrdit slova pana ministra Brabce, že skutečně pan ministr Babiš nikdy Čepro nevlastnil a ani nevlastní z hlediska průhledného vlastnictví. Z hlediska ovládání a tunelování tomu je však úplně jinak. Je to stejné jako s Unipetrolem, který získal v privatizaci, nezaplatil, vytuneloval, hodil státu na krk. Je to stejné jako s firmou Explosia, kterou koupil společně s firmou Synhesia. Zaplatil, málo, vytuneloval a za draho přes svého kamaráda prodal státu za asi tak desetinásobnou cenu zpátky. Je to úplně stejné jako se společností Čepro, kterou neovládal pouze v době, kdy jsem byl ministrem financí. Teď už ji zase ovládá. A je to úplně stejné jako se všemi státními podniky, které ovládá, sice nevlastní, ale tuneluje v zájmu Agrofertu. A kdo z vás to nevidí a nechce vidět, ten nehájí zájmy České republiky. (Potlesk z pravé strany sálu.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kalouskovi. S faktickou poznámkou pan poslanec Ivan Pilný.
Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, budu se držet přece jenom toho zdravého rozumu a chtěl bych konstatovat, že stejně tak jako žena nemůže být málo nebo více těhotná, je to kategorie binární, tak střet zájmů je kategorie binární. Buď je, nebo není. Totéž platí třeba o korupci. Tento zákon se jmenuje zákon o střetu zájmů, nevím tedy, proč ho omezujeme jenom na ministry, protože ta kategorie je zcela jasná. Buď ten střet je, nebo není. Já například žádný střet zájmů nemám, ale střet zájmů může mít jakýkoli hejtman, a má, střet zájmů může mít primátor města Hradce Králové, a má, a je to binární kategorie. Proč ji omezujeme jenom na ministry? Proč teď nemluvíme o střetu zájmů? Protože ten zákon se jmenuje zákon o střetu zájmů. Tak mluvme o něm, nikoliv o tom, že se vztahuje pouze na ministry. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Pan předseda Kalousek s faktickou poznámkou. Prosím, pane předsedo. ***