(10.20 hodin)
Poslanec Jan Chvojka: Děkuji. Opět společným hlasováním návrhy A12, A26, A39 a A50. (Ministr: Souhlas. Výbor: Doporučuje.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování 54, přihlášeno je 161, pro 155, proti nikdo. Návrh byl přijat. Další prosím.
Poslanec Jan Chvojka: Děkuji. Návrhy A13 až A15, A27, A28, A40 a A51 až A53 společně jedním hlasováním. (Ministr: Neutrální stanovisko. Výbor: Doporučuje.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování 55, přihlášeno je 161, pro 121, proti 5. Tento návrh byl přijat. Další prosím.
Poslanec Jan Chvojka: Návrh B. (Ministr: K návrhu B pana Karla Fiedlera negativní stanovisko. Výbor: Nedoporučuje.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování 56, přihlášeno je 161, pro 29, proti 91. Tento návrh přijat nebyl. Další prosím.
Poslanec Jan Chvojka: Děkuji. Nyní návrh C. (Ministr: Negativní stanovisko. Výbor: Nedoporučuje.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování 57, přihlášeno je 160, pro 12, proti 70. Tento návrh přijat nebyl. Další prosím.
Poslanec Jan Chvojka: Poslední pozměňovací návrh před závěrečným hlasováním, návrh D. (Ministr: Negativní stanovisko. Výbor: Nedoporučuje.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování 58, přihlášeno je 161, pro 31, proti 56. Tento návrh přijat nebyl.
Mám za to, že jsme hlasovali o všech pozměňovacích návrzích. Je to tak, pane zpravodaji? (Zpravodaj souhlasí.) V tom případě návrh usnesení zní: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění některé volební zákony a další související zákony, podle sněmovního tisk 568, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování 59, přihlášeno je 162, pro 95, proti nikdo. Tento návrh byl přijat a já konstatuji, že jsme s návrhem zákona vyslovili souhlas.
Děkuji panu zpravodaji, pan ministr ještě zůstává. Než otevřu další bod, pan poslanec Zavadil se omlouvá celý den ze zdravotních důvodů a pan poslanec Tureček se omlouvá od 10.30 hodin do konce jednacího dne.
Otevírám bod
150.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 424/1991 Sb.,
o sdružování v politických stranách a v politických hnutích,
ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 569/ - třetí čtení
Jak jsem říkal, pan ministr vnitra zůstává, pan zpravodaj garančního výboru pan poslanec Koníček je na místě. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny v tisku 569/7. Ten byl doručen 3. června. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako tisk 569.
Zeptám se pana ministra - chce evidentně vystoupit. Prosím, máte slovo ještě před otevřením rozpravy.
Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi jenom krátce zrekapitulovat otázky spojené s tímto tiskem. Cílem předloženého návrhu zákona je zavedení transparentnější kontroly financování politických stran a hnutí. Stanoví se nové povinnosti těchto politických subjektů, zejména povinnost používat ke svému financování tzv. transparentní bankovní účet, povinnost vést podrobnější přehled příjmů a výdajů ve výročních finančních zprávách nebo je také navrženo nastavení finančního limitu na dary od fyzických a právnických osob.
Dovolte mi jen, abych se dotkl návrhu garančního výboru. Garanční výbor ve svém stanovisku navrhuje opakování druhého čtení. Podle mého názoru k tomu není důvod. Diskuse o návrhu zákona v Poslanecké sněmovně probíhá již tři čtvrtě roku a není zapotřebí z našeho pohledu si vyhradit další čas na tuto debatu. Od opakovaného druhého čtení tudíž neočekávám zásadní obsahové protříbení a změny názorů, které zazněly.
Děkuji za pozornost a těším se na debatu.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji panu ministrovi a otevírám rozpravu. S přednostním právem pan zpravodaj, potom pan poslanec Plíšek. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Vladimír Koníček: Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, kolegové, kontrolní výbor opravdu mimo doporučení Poslanecké sněmovně o postupu hlasování a přijetí stanovisek k jednotlivým pozměňovacím návrhům přijal usnesení, ve kterém podává návrh Poslanecké sněmovně na opakování druhého čtení. Ono to vyplynulo především z provázanosti pozměňovacích návrhů. Ano, některé v té proceduře prohlásil za nehlasovatelné, ale v případě přijetí například návrhu pod písmenem E3 až E37 ta provázanost se stávajícím návrhem prostě chybí. Takže proto jsme doporučili nebo podali návrh na opakování druhého čtení. A jak už tady zaznělo u předcházejícího návrhu zákona, domníváme se, že je o tom potřeba ještě diskutovat.
Předseda PSP Jan Hamáček: Tak pane zpravodaji, chápu to tak, že jste se odkázal na usnesení kontrolního výboru, tudíž formálně byl podán návrh na opakování.
Poslanec Vladimír Koníček: Přihlašuji se, takže podávám návrh na opakování druhého čtení.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, děkuji, teď je to v pořádku. Prosím pana poslance Plíška.
Poslanec Martin Plíšek: Vážený pane předsedo, milé kolegyně, vážení kolegové, už nebudu hovořit o Úřadu pro dohled nad politickými stranami, který je zřizován tímto zákonem. Já jsem své výhrady ústavněprávní ale i věcné i z hlediska toho, že to nebude nezávislý úřad, ale že bude politicky obsazován, tady zmínil. Spíš bych vás chtěl poprosit o podporu dvou pozměňovacích návrhů, které jsem předložil, které jsou uvedeny pod písmeny B1 a B2.
Návrh B1 stanoví, že zápůjčky a úvěry mohou poskytovat politickým stranám pouze instituce registrované Českou národní bankou, tedy zejména banky. Je to opatření pro transparentní úvěrování politických stran, tak aby nemohly být financovány různými pochybnými subjekty s anonymními vlastníky, a samozřejmě banky mají tuto záruku transparentního úvěrování politických stran.
Druhý návrh, který jsem předložil, je zrušení zakotvení tzv. politických institutů, které mají být navíc financovány z kapes daňových poplatníků, tedy ze státního rozpočtu. Je velké nebezpečí, že prostřednictvím těchto politických institutů budou spíše financovány volební kampaně politických stran. Takže i z tohoto důvodu navrhuji vypuštění politických institutů a jejich financování.
A s ohledem na to, co jsem navrhl v předchozím tisku, se také připojuji k návrhu na opakování druhého čtení u tohoto návrhu zákona. Děkuji za pozornost. ***