(15.10 hodin)

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji za slovo. Musím říci, že mě k této interpelaci přimělo vystupování představitelů vládní koalice ve včerejším televizním vysílání České televize, ČT 24, v Událostech, komentářích. Seděli tam zástupci všech tří stran, které tvoří vládní koalici, a předháněli se v tom, kdo označí kterého za toho, že je více zaplacený tabákovou lobby v souvislosti s tím, jak byl včera přijímán protikuřácký zákon.

Mně se zdálo neuvěřitelné to, co se odehrálo na obrazovce. A jestliže tam takto silná tvrzení a takto silná osočení zaznívala ze všech tří stran vůči sobě, tak se musím předsedy vlády zeptat, co říká na to, že jeho ministr zdravotnictví je označován nikoliv jako ministr zdravotnictví, ale ministr tabákové lobby, jak řekl zástupce v hnutí ANO v tomto pořadu. To jsou tak vážná podezření, že k tomu by přece předseda vlády měl zaujmout jednoznačné stanovisko. Mé dotazy tedy znějí, co říká vůbec stavu uvnitř vládní koalice po včerejším projednávání protikuřáckého zákona. Za prvé.

Za druhé, co říká na osočení, že ministr Němeček je jinými slovy placen tabákovou lobby. Není ministrem zdravotnictví, ale je ministrem tabákové lobby. A jak hodlá vysvětlit svým koaličním partnerům, že tomu tak není, a tato podezření vyvrátit.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji. To byla poslední písemná interpelace na pana nepřítomného premiéra.

A pokud Sněmovna nebude mít námitku, přejdeme k ústním interpelacím na členy vlády dle vylosovaného pořadí. První interpelaci přednese paní poslankyně Věra Kovářová, která bude interpelovat nepřítomného pana ministra financí Andreje Babiše ve věci platby daní. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, o platbě kartou, kdy by se platily daně, se mluví už dlouho. Nedávno se toto téma znovu vynořilo v souvislosti s dalším legislativním balíčkem chystaným Ministerstvem financí. Podle mých informací se ale platba kartou má, pokud vůbec, týkat jen určitého výseku plateb, které podléhají daňovému řádu.

Pane ministře, můžete situaci prosím vyjasnit? Mohou občané očekávat, že bude existovat možnost platby daní prostřednictvím platební karty, či nikoliv? Pokud ano, tak kdy. Děkuji za písemnou odpověď.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Přejdeme k druhé interpelaci. Pan poslanec Radim Holeček bude interpelovat taktéž pana ministra financí Andreje Babiše ve věci ztracených dokumentů k Čapímu hnízdu.

 

Poslanec Radim Holeček: Vážený pane ministře, tím, jak jste pořád nepřítomný, tak my už jsme vlastně vytvořili takový dopisovací seriál. Možná to jednou můžeme vydat knižně k vašemu Čapímu hnízdu. Vy jste mi teď odpověděl, že v době podání žádosti o dotaci, to jest ke dni 29. 2. 2008, nebyla již společnost farma Čapí hnízdo, a. s., dříve ZZN Pelhřimov, a. s., součástí koncernu Agrofert, a proto nebyla uvedena v konsolidované účetní závěrce společnosti Agrofert, a. s. za rok 2008. Ale auditorský tým v souvislosti s valnými hromadami společnosti farma Čapí hnízdo, a. s., konanými za období 2008 až 2010 žádal kopie plných mocí pro zástupce akcionářů k účasti na valných hromadách společnosti. Auditovaná osoba uvádí, že listiny přítomných a plné moci se jí nepodařilo dohledat. Server Neovlivní dále citoval i jinou zajímavou pasáž z auditorské zprávy, a to: "Nedoložení výše uvedených dokumentů a neposkytnutí vysvětlení objasňující účast na uvedených valných hromadách je stále další indicií, která zvyšuje riziko, že farma Čapí hnízdo, a. s. byla jednou hospodářskou entitou se společností Agrofert Holding."

Nepřipadá vám to celé podezřelé? Mně ano.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Třetí interpelaci přednese paní poslankyně Jana Hnyková, která bude interpelovat paní ministryni práce a sociálních věcí ve věci sociálních dávek pro děti, které ukončily školu. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Hnyková: V úvodu bych řekla kolegovi Holečkovi prostřednictvím vás pane předsedo, že kdybychom založili časopis, mohly by písemné interpelace, odpovědi v tom být a občané by se spoustu věcí dozvěděli.

Já interpeluji paní ministryni ve stejné věci, jako jsem interpelovala pana předsedu vlády, a týká se to včerejšího článku, který už jsem citovala, Po základce rovnou pro dávky. Trend, který začíná děsit politiky. Jak jsem již uvedla, tento problém se netýká jen Ústeckého kraje, ale setkávám se s tímto problémem i ve svém Libereckém kraji.

Vy jste uvedla v tomto článku, že navrhujete protáhnout školu. To znamená, že o tomto problému víte. Nelze přece jen přesunout tento problém na jiný rezort, ale je nutno k tomuto přistupovat komplexně. Co s tím hodláte dělat? Vyplácení dávek jdou z vašeho ministerstva a i v době ekonomického růstu neklesají. Jakou koncepci v této oblasti máte připravenou? Jak se daří začleňovat tyto děti? Vždyť si připravujeme v budoucnu další problémy. Vy jste sama navštívila lokalitu Tanvaldska. Víte, jaké tam máme problémy. A musím vám znovu zopakovat, že s tímto fenoménem je spojena zvýšená kriminalita, zvýšené riziko drogové závislosti, brzká těhotenství a mohu jmenovat další úskalí.

I vám musím sdělit, že je tu řada projektů financovaná z EU. Pracuje tu agentura Neziskové organizace, ale jak už jsem řekla v předešlé své interpelaci, výsledky jsou minimální, ba naopak problémů více a více. Je nutné tuto problematiku řešit okamžitě, a ne si vše přehazovat jako horký brambor.

Děkuji vám za odpověď a pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Čtvrtou interpelaci má přednést pan poslanec Ladislav Okleštěk..., který by měl interpelovat svého ministra životního prostředí. A, je tady. Bude interpelovat svého ministra životního prostředí. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ladislav Okleštěk: Děkuji, pane předsedající. Omlouvám se vaším prostřednictvím panu kolegu Bendlovi, že jsem nestíhal, ale já jsem měl fyziologickou přestávku. Takže mám dotaz na pana ministra.

Vážený pane ministře, v poslední době se velmi často stává, že ministři se účastní různých mezivládních delegací apod. Já jsem zaznamenal, že jste měl prodloužený víkend v Izraeli, a nikde jsem nezachytil výstup z vašeho jednání. Mě by zajímalo, jak skutečně návštěva probíhala. Co jste tam projednávali. Protože mně to přijde, že dneska kdo necestuje, tak není ministr. A v současné době se mi zdá, že bychom se měli i více věnovat práci právě ve Sněmovně, pokud jsou to pouze cesty, které jsou cesty pro cesty. Takže bych chtěl od vás slyšet, jestli jste... zahraniční návštěvy, máme nějaký výstup, a potom se budu ptát dál.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Pane ministře, jak bylo v Izraeli?

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za dotaz. Pane předsedající, vážený pane poslanče... (Pobavení, smích v sále.) To je přátelská interpelace na svého ministra. Aspoň vidíte, že to u nás není jednoduché.

Tak především nebyl to prodloužený víkend, resp. takový prodloužený víkend, kolega Němeček tam byl se mnou, může potvrdit, že to byl víkend skutečně zkrácený. Letěli jsme tam v sobotu večer a vraceli jsme se v neděli v noci. V pondělí brzy ráno, asi ve dvě hodiny ráno jsme přistáli na letišti a ráno byla už vláda. Takže bylo to velmi hektické. Ale myslím si, že velmi intenzivní, protože ten jeden den, který jsme tam strávili jednáním - neděli, což je v Izraeli pracovní den. Těšil jsem se, že tam mají v neděli volno, ale nemají. Mají právě pracovní den. Tak jsme se mimo jiné samozřejmě potkali jak s izraelským prezidentem, tak s předsedou sněmovny. Ale především jsme se potkali se svými rezortními kolegy, což bylo hlavním předmětem jednání, aby jednání bylo relativně krátké, tak bylo myslím velmi zajímavé, protože Izrael je světový lídr v oblasti šetření managementu vody. Má vody velmi málo a umí s ní fantasticky hospodařit. Máme se od něj určitě co učit. Obávám se, že to období, kdy budeme nuceni některé i technologie využívat, se velmi rychle blíží. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP