(9.40 hodin)
Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já tedy poslouchám to, co se tady povídá, byť samozřejmě dělám i nějakou jinou věc, což je asi vidět. Ale pane ministře prostřednictvím pana předsedajícího, jestliže mluvíte pořád o té nové politické kultuře, tak proboha proč si chcete nechat stanovovat to, jak to bylo za minulé vlády. To je přece přesně to, o čem mluvil kolega Stanjura. Já jsem byl ten člověk, občan, který se rozhodl kandidovat, protože se mi nelíbilo to, co dělala ta minulá vláda, to ať se zase na mě kolegové nezlobí. A právě proto, že jsem chtěl, aby byla změna, tak jsem kandidoval. (Výkřiky z lavic vpravo.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím kolegy, aby nepokřikovali na řečníka. Děkuji.
Poslanec Karel Fiedler: A reagovat na slova kolegy Stanjury tím, že vy si tedy nyní necháte udělat soupis toho, jak to bylo za minulé vlády, to je hodně ubohé. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Stanjura. Ještě než dorazí k řečništi, pan poslanec Farský se omlouvá od 14.30 z osobních důvodů a i ze zítřejšího jednacího dne z důvodu zahraniční pracovní cesty a pan poslanec Klaška se omlouvá z dnešního jednání od 9 do 13 z pracovních důvodů. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Novou politickou kulturou skutečně není neustálé svalování viny a porovnávání s tím, co bylo. To určitě není. A je to skutečně úsměvné. Já jsem nekritizoval tu samotnou praxi. Vy jste se dvakrát vyhnul odpovědi na otázku, jestli vidíte rozpor mezi těmi slovy vzletnými a potom, že v každé dozorčí radě Povodí Odry je nějaký tajemník KDU-ČSL. A on to třeba umí, to já nezpochybňuji. Jenom jestli dnes vidíte rozpor, protože jsou i určitě jiní lidé, kteří by tu funkci zvládli.
A k tomu, jak to bylo nebo nebylo, klidně si tu statistiku udělejte. Já jsem byl ministr dopravy a v rozhodujících firmách - v dozorčí radě Českých drah byl zástupce opozice, ve správní radě SŽDC byl zástupce opozice. Nechal jsem je tam. Dokonce to bylo tak, že jsem oslovil tehdy předsedu opoziční strany a řekl jsem: je tam jedno místo pro vás, protože si myslím, že v tak velkém podniku má mít opozice přesné informace, nominujte si člověka, o kterém si myslíte, že to zvládne, a my ho tam schválíme. A taky jsme to tak udělali. Takže to není žádná nová politická kultura. A vy to navíc nejdřív přeobsadíte, a pak jste vstřícní k debatě. Ale já jsem se ptal na rozpor mezi těmi slovy a činy. A to si klidně zkontrolujte z doby, kdy já jsem byl na Ministerstvu dopravy, jestli tam zástupce opozice seděl, nebo neseděl. Přišlo mi správné, aby ta opoziční strana měla u tak velkého podniku informace, které může člen dozorčí rady použít, než abych to vždycky tlumočil a musel jsem odpovídat na každých interpelacích na konkrétní dotazy z fungování té konkrétní státní firmy. A můžeme se ptát, kolik v těchto institucích, např. České dráhy nebo SŽDC, je dnes zástupců opozice. Neříkám naší strany, říkám opozice. A můžeme porovnávat, co je stará a nová politická kultura. A ještě jednou říkám, že vás praxe dohnala, že ty populistické - já to považuji za populistické, řeči typu my nebudeme de facto vybírat, nám někdo určí nezávislé odborníky, tak je jmenujeme. To je prostě špatná cesta. Možná přináší nějaké hlasy, možná nějaké politické body, ale reálně, a to máte pravdu, za ten resort nese odpovědnost ministr a ten má kompetenci a právo si tam jmenovat lidi, kteří mu v plnění jeho kompetence, jeho úkolů, budou pomáhat. To je celé. Já jsem jenom kritizoval ty vaše pohádky o tom, jak je to všechno jinak, jak je to nové, nová politická kultura. Já nevím, kolik zástupců např. pravicové opozice je v těch jednotlivých dozorčích radách. Já nic nechci, abyste si nemyslel, že tady volám, abyste nám něco nabízel a že vám budeme někoho nominovat. Ale zjistil jsem, že u jednoho člena TOP vám trvalo dva roky, než jste ho dostali pryč, to je tedy hezké. Ale to je mi fakt jedno, na to jsem se vůbec neptal ani jsem nezpochybnil, a vy na to řeknete - no když to chcete vědět, tak první, co udělám, podívám se šest roků dozadu a zejména zjistím, kolik tam bylo členů ODS. Zjistěte, pane ministře, a hlavně mi řekněte, když to porovnáte, kolik tam bylo zaměstnanců té politické strany, jako jsou vaši okresní tajemníci. Děkuji. Ale o tom jsem mluvit nechtěl, o to jste si řekl sám.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr. Prosím, máte slovo.
Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Pane poslanče Stanjuro prostřednictvím pana předsedajícího, já bych o tom nemluvil, kdybyste vy tady nedělal výčet lidí, ke kterým jste záměrně přidával jejich politickou příslušnost, a ti lidé jsou prokazatelně např. členové krajských zastupitelstev s danou odborností. To není potom korektní takto to nastavit a jakoby dávat k tomu takovou tu otázku, zda je to jenom náhoda, či není. Prostě jestliže já oslovím hejtmana mého kraje s nominací, tak si myslím, že je naprosto v pořádku, aby on takovou nominaci dal. A prosím nepoužívat množné číslo. Pokud je tady pan Rozšafný shodou okolností tajemník KDU-ČSL, samozřejmě znovu se vracím k tomu, pokud ten člověk odborně splňuje kvalifikaci, je to moje zodpovědnost toho člověka tady nominovat.
A já jsem tady neotevřel otázku toho, že tady chci teď porovnávat úplně přesně, kdo minule byl člen politické strany, ale vy jste to tady nadnesl s takovou tou pachutí toho, že tady jsou členové poslanci, členové krajských zastupitelstev, kteří mají nějakou stranickou příslušnost. Tak to potom není fér. Když to vy tak stavíte, tak jste měl říct: ten člověk je člen rady Olomouckého kraje zodpovědný za to a za to. Pak bych to považoval za naprosto korektní. I proto jsem se vůči tomu ohradil a řekl jsem, jestli tuhle diskusi budeme chtít vést, a já jsem řekl, že ji tady nechci vést, nestojím o to, pojďme si k tomu sednout korektně, můžeme si to probrat u vás v kanceláři a říci, jestli tedy to, co vy dneska kritizujete, bylo v minulosti jinak. A já se nebráním tomu, abychom to jiným způsobem nastavili, protože vy se tady, kolegové, usmíváte, tak si pojďte vzít slovo a pojďte to říct, ale opravdu, jestli za minulých vlád to tady bylo nastaveno tímhle způsobem daleko více a potom, když se změnila vláda, tak se i členové parlamentních stran ze svých pozic naprosto vygumovali.
Takže já to jenom připomínám, abychom si tyto věci taky řekli zcela otevřeně, jakým způsobem i ODS v době, kdy vy už jste byl členem této Poslanecké sněmovny a měli jste premiéra, jakým způsobem ODS postupovala. A promiňte, možná část vašeho předchozího vystoupení měla být spíše interpelace na ministra dopravy. Opravdu nejsem kompetentní se zde vyjadřovat k Českým dráhám, ČD Cargu, to není záležitost Ministerstva zemědělství. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Teď pan poslanec Bendl. Je to faktická, pane poslanče? Můžete normálně samozřejmě, ale jenom se ptám, zda mám pouštět časomíru. Prosím, potom pan poslanec Stanjura.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane ministře, kolegyně, kolegové, já jsem původně nechtěl vystupovat, protože jsem měl pocit, že už předposlední vystoupení mého kolegy Zbyňka Stanjury bylo závěrečné, ale když pan ministr takto chce, já jsem připraven, když tu analýzu udělá, vést klidně veřejnou debatu, žádnou někde v kanceláři apod. Já jsem připraven vést tu debatu o té praxi v minulosti, alespoň tedy v době, kdy já jsem seděl na Ministerstvu zemědělství. Neboť i řada zde přítomných lidí musí podpořit fakt, že opozice měla v dozorčích orgánech, v kontrolních orgánech, své delegáty, které nominovala, protože jsou to orgány, které vlastně kontrolují fungování některých státních institucí, případně fondů apod. Tahle praxe se změnila. A jako bývalý ministr musím říct, že jsem měl dokonce i odvahu jmenovat ředitelem sociálního demokrata, ředitelem hřebčína v Písku, stávajícího senátora, protože si myslím, že to je odborník, který dané problematice, které dnes šéfuje, opravdu rozumí, a nebál jsem se té odpovědnosti. Takže kdybyste chtěli diskutovat na tato témata, já jsem připraven ne v kanceláři, ale otevřeně debatovat o tom, jaké nominace jsem dělal já, abych byl konkrétní, a jaké se dějí dnes. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě pan poslanec Stanjura.***